جمعه, 15 آذر 1398  

سخن سردبیر

روستای باستانی میرملکی


مي خواهيم میرملکی را پاس بداريم. به ياد اجداد و نياكانمان كه روزگاري با تلاش و همت بلند خويش میرملکی را بنیان نهادند و برماست كه آن را ارج نهيم .
ارادتمند: محسن رستگار
ارسال خبر : واتساپ و تلگرام
09174112911
ایمیل ما:
Mirmalakynews@yahoo.com


جناب آقای عبدالله واثقی:ماهی که چشمانم،از گذرش می گریند


جناب آقای عبدالله واثقی 

به نام آنکه صوم را فریضه نمود
شروع کنم این نوشته را به نام خدا که ریزد آن می نابش به حلق عبد گدا
به شهر صوم کنند تشنگان را سیراب چنان که آب بیابد زمین تشنه کام را
چرا که آب پی تشنه و تشنه در پی آب همین بود ار فهم کنی مراد خلقت ما
تشنگان جرعه ای ازمعرفت نوشیدند وخفتگان را ندامتی است که آن را در پشت چهره خواب آلودخود پنهان نموده اند که مبادا کس متوجه آن شود.
کجاست آن خردی را که خداوند ایشان را به آن خرد ولطیفه انسانی مزین وبرتر خلقت نمود تا که خلیفه ی خود شود، نه اینکه با کنار گذاشتن آن پست وادنی شود.
روزها می رود و خواهد رفت تا اینکه ما را با خود برد. کجاست خردی که پرسشگر آدمی باشد ::چه حاصل است تو را زین گذر عمر؟ چه هست مرادخلقت تو ؟آیا باری تعالی نیازمند عبادت توست؟
قهر وسخت گیری پروردگار بر فریضه روزه لطف وعنایتی بس بزرگ است که بواسطه اش به اوج بندگی وقرب نائل میشویم.خوفی است که رجاء آفرین است ،قهری است که رحم آور است.
رحمانی ورحیمی خداوند آن را بس که دروازه شهر رمضان را بر بندگان گشود تا با نفسانیت وشهوت ،کبر ،جا وحسد و جمیع اوصاف رذیله بالفعل در ان وارد شده وبا گذر از جوی طهارت ،،خود را تطهیر نموده ویا اینکه با ریاضت بر آن صفات افسار زنیم تا مرکب جسم در خدمت روح شود.
اگر از این حقیر سوال شود ماحصل ماه رمضان چیست ،در پاسخ خواهم گفت::تجلی خداوند ،،تجلی صفات الهی دربندگان،، نزول قران!!!!
رمضان خواسته یا نخواسته آمد ورفت.چه زیبا حافظ این آمد وشد و نتیجه و فایده اش را بیان می کند:
بیا که ترک فلک خوان روزه را غارت کرد هلال عید به دورقدح اشارت کرد
ثواب روزه و حج قبول آن کس برد که خاک میکده عشق را زیارت کرد
خوان و سفره گسترده خداوند رحمن تمام شد و ترک فلک (روزگار ) تاخت ورمضان را غارت کرد وبرد وشوال آورد. ظاهر رمضان همین ایام و پرهیز از خوردن وآشامیدن و روزه گرفتن است که گذرا ست و مغلوب فلک وچرخش روزگار است،اما باطن آن راهیچ فلکی ،دسترسی به آن نباشد. یعنی هرگز فلک را نتوان بر او غالب آید.""معنویت رمضان""آن باطنی است که مغلوب فلک نخواهد شد.
هلال ماه شوال( عید )اشارت بر قدح دارد.قدح ظرفی مدور که درآن "می"ریزند وهلال عید اشارت به گردی دور سر قدح دارد که ترکیب ازدو هلال است . مراد از می که در قدح مورد اشارت است، ، می معرفت وقرب به حق تعالی است که از باطن رمضان حصول شده است ودست فلک غالب بر آن نیاید وبر آن چیره نگردد.
در مصرع اول بیت دوم آنگونه که زیبا بیان می کند ،آن کسی ثواب روزه وحج را لمس کرده و سعادتمند شود که به معنویت رمضان پی ببرد.
اگر می را معرفت بگیریم،"،میکده"یعنی مدرسه معرفت.و کسی از گذر ماه رمضان سعادتمند و رستگار بیرون خواهد آمد که در این مدرسه ، می معرفت بنوشد ومست حق تعالی شود و محبت او در دل بگنجاند وعشقبازی نماید.. با پوزش از همه خوانندگان و عباد صالح و آرزوی نوش می معرفت برای همه .
راه را بر ما چو بستان کن لطیف مقصد ما باش هم تو ای شریف (مولانا )

دیدگاه‌ها   

 
0 #2 حسن سلامی 1394-05-01 07:14
صد حیف که رمضان رفت و صد شکر که فطر آمد.
نقل قول کردن
 
 
0 #1 سلام 1394-04-27 22:23
افرین
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به میرملکی نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی و اجرا : محسن اسدپور

Template Design:Dima Group