جمعه, 02 اسفند 1398  

سخن سردبیر

روستای باستانی میرملکی


مي خواهيم میرملکی را پاس بداريم. به ياد اجداد و نياكانمان كه روزگاري با تلاش و همت بلند خويش میرملکی را بنیان نهادند و برماست كه آن را ارج نهيم .
ارادتمند: محسن رستگار
ارسال خبر : واتساپ و تلگرام
09174112911
ایمیل ما:
Mirmalakynews@yahoo.com


یک هفته زندگی گردشگری در روستای باستانی میرملکی+تصاویر

میرملکی دیار کهن، دیار مردان و زنان پر افتخار، دیار علم و ادب....
سلام دوستان، اگر تصمیم به یک مسافرت یک هفته ای دارید ما به شما توصیه میکنیم به روستای باستانی میرملکی سفر کنید. این روستای تاریخی با داشتن آثار باستانی و جادبه های گردشگری بسیار به همراه طبیعت بکر و منظره های چشم نواز، روزهای خیلی خوب با خاطره های به یادماندنی برای شما به ارمغان می آورد . امروزه اکثر گردشگران بویژه گردشگران اروپایی مناطقی همچون کویر و روستاهای قدیمی و تاریخی را به عنوان محل گردشگری و آرامش زندگی انتخاب می کنند. به روستای باستانی میرملکی سفر کنید و جاذبه های گردشگری آن را به همگان معرفی کنید. ما درسایت میرملکی نیوز به شما کمک خواهیم کرد تا گوشه ای از جاذبه های گردشگری این روستای باستانی به شما معرفی کنیم: 
خانه گوری ها (گبری ها)=محل زندگی و مقبره آتش پرستان با قدمت ۵ هزار سال

میرملکی دیار کهن ، دیار اجداد و نیاکان بزرگم ، دیاری به درازای تاریخ کهن این منطقه ، با نگاه اولیه شاید به قدمت و ارزش تاریخی آن پی نبریم ولی با کمی دقت می توان به اهمیت ، موقعیت طبیعی و تاریخی آن پی برد...
 میرملکی واقع در بخش وراوی شهرستان مُهر همجوار با روستای خالده کهن در شمال شرقی شهرستان مُهر واقع گردیده است ؛ از لحاظ تاریخی و نظر به آثار با ارزش بجای مانده از ادوار گذشته حائز اهمیت فراوان بوده که خود حکایت از رونق و اهمیت مسکن و حضور اقوام مختلف در آن را داشته.
 در هر جای این منطقه که قدم می گذاریم یاد آور زنان و مردان بزرگ و تاریخ ساز تداعی می کند ، بخوصوص آثار گرانبهای میرملکی که قدم به قدم آن صدای زندگی و هنر و تلاش مردان و زنان را نشان می دهد ، از آثار بسیار زیبای که هم کنون باقی مانده می توان از خانه گبری (گوری) زرتشتیان (ایرانیان باستان) واقع در شمال روستا بوده که بیشتر به سه قلعه کوچک یا محل نگهبانی که مجاور هم ساخته شده است ؛ مشابه بودن ساخت و مصالح می توان در قلعه گبری مُهر و تخت پِرس اسیر نیز مشاهده کرد و از دیگر آثار قلعه ریگی در تنگ (او نَری) در شمال میرملکی و پُل سید حسن در جنوب روستا بر رودخانه فصلی که از مواد سنگ و ساروج ساخته شده نام برد و همچنین از بهترین آثاری که حکایت از هنرمندی مردمان این دیار داشته سنگ قبر های حکاکی شده در قبرستان قدیمی میرملکی که بر روی سنگ قبرها با خطوط عربی کوفی که قدمت تقریبا 500 ساله دارد حکایت می کند و همچنین راه دست ساز سنگ چینی قدیمی با قدمت 200 ساله در کوه های شمال میرملکی می توان نام برد.

همه آثار تاریخی فوق نشان از قدمت دیرینه از ایران باستان قبل از اسلام و دوران ایران بعد از ورود اسلام حکایت داشته که دست به دست هم داده تا میرملکی نگینی باشد به درازای تاریخ این شهرستان و مردمان اصیل و خونگرم و مهمانوازش.
 
(در پایان از دوست عزیزمان جناب آقای اکبر شاکری که در این بازدید تاریخی ما را یاری کردند نهایت سپاسگزاری را دارم.)
منبع: خوشا چاهو نوشته شده توسط اقای صادق امینی

سنگ های حکاکی شده بر مزار بزرگان که شماره ثبت آثار باستانی با قدمت ۷۰۰ سال

 شط زیبای میرملکی

تالاب میرملکی» با طول 1000متر، عرض 50 متر و عمق 3 متر در شهرستان مهر، جنوب استان فارس و در روستای میرملکی قرار دارد که اهالی این روستا و ساکنان آن منطقه آن را «شط» می‌نامند. در فصل پاییز ( آبان ماه) با سیلاب‌های بزرگ پر می‌شود و تا آخر تیرماه سال آینده نیز ذخیره آب آن به دلیل گرم بودن دمای هوا تبخیر و یا جذب زمین می‌شود.

 
با آغاز فصل پاییز و بارش‌های فصلی در منطقه، این تالاب پر آب می‌شود و از این تاریخ تا اواخر بهار شاهد کوچ پرندگانی زیبا و نادر از نقاط مختلف به این منطقه هستیم که در فصل زمستان و ماه‌های بهمن و اسفند پرندگان بیشتری به این تالاب می‌آیند. 

این پرندگان از کشورهای «روسیه»، «ترکمنستان»، «آذربایجان» و «تاجیکستان» وارد کشور می شوند و مدت کوتاهی نیز به این تالاب می‌آیند. پرندگانی مثل «فلامینگو»، «پلیکان»، «خودکای ابرو سفید»، «اردک‌های روی آبچر» و «اردک‌های غواص» از جمله پرندگان مهاجری هستند که به این تالاب می‌آیند اما متاسفانه به دلیل شکارهای غیرقانونی اهالی و نبود امنیت کافی، بعد از مدت کوتاهی کوچ می‌کنند. 

به دلیل اینکه آب این تالاب شیرین است، دامداران نیز در برخی اوقات برای حیوانات خود از آن استفاده می‌کنند، علاوه بر این این به دلیل خشکسالی‌های فراوان و گسترده در این منطقه، حیوانات وحشی نیز از آب آن استفاده می‌کنند. ظاهراً در سال‌های نه چندان دور، «باغ نخلستانی» در کنار این تالاب یا به قول مردمان محلی و ساکن آن منطقه «شط»، وجود داشته که بیش از 50 درخت خرما توسط یکی از اهالی روستا در آن محل غرص شده و این مکان نیز به «سینه باغی» مشهور بوده است. 

شط فصلی هر 5 سال یک بار توسط اهالی میرملکی به صورت دسته جمعی تا اوایل انقلاب لایروبی می‌شد و در ایام نوروز باستان که بهار سر از زمین بلند می‌کند و تمام گیاهان طبیعی این خطه مشام مهمانان نوروزی را پر می‌کنند، صدها تن از مردم شهرهای لامرد و مهر و بخش های تابعه از این مکان طبیعی بازدید می کنند و در کنار آب شیرین آن تا پاسی از شب می گذرانند.
ساکنان این منطقه معمولاً با رویش گیاهان سبز و گل‌های زیبا که رایحه‌ای خوشبو نیز دارند، روزهای تعطیل و جمعه‌ها را با خانواده در کنار تالاب می‌گذرانند، در دهه 70 نیز برخی ارگان‌ها قایق‌های موتوری کوچک را در این تالاب به آب انداخته بودند و مهمانان نوروزی و گردشگران با آن قایق‌ها مسیر تالاب را گشت می‌زدند.
یکی دیگر از جاذبه‌های این تالاب، میدان سوارکاری شهید «حسین کهنسال» است که سوارکارانی از این روستا و روستاهای همجوار در آن مکان به سوارکاری می پردازند. تاکنون چندین نوبت مسابقات اسب‌سواری نیز در این میدان برگزار شده است.
این تالاب هم اکنون بدون حفاظ و در حومه روستای میرملکی واقع شده است و با کم شدن بارش‌های فصلی و گرم تر شدن دمای هوا در این منطقه، گردشگران کمتری به این منطقه می‌آیند و تنها ساکنان این روستا و روستاهای تابعه دو شهرستان مهر و لامرد از آن به عنوان محلی برای تفریح استفاده می‌کنند.


اینجانب حسین شریفی فرزند غلام حسین متولد ۱۳۴۸ از میرملکی، کارشناسی ارشد میکروبشناسی و کارمند بیمارستان تأمین اجتماعی شیراز، هم اکنون دانشجوی دکتری تخصصی باکتری شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی کرمان هستم. ازسال۱۳۶۷ علاوه برخوشنویسی سرودن شعر نیز آغاز کردم. وقتی تصویر شط میرملکی را در وبلاگ روستا دیدم یاد این شعر خودم افتادم که در بهار۱۳۷۲ درکنارشط میرملکی سرودم:

 

-گر یک دمی سوی شط ما را نظاره باشد

 

- مانند آسمانی درآن ستاره باشد

 

- کوهی بسان قوسی اندر برش بخفته

 

- صدها هزار بیشه اندرکناره باشد

 

- مرغان بیشماری آنجا غزل بخوانند

 

- ازنوبهار خرم گویی اشاره باشد

 

-ازهر دهی گروهی جمعند دربر شط

 

-جمعی پیاده آنجا برخی سواره باشد

 

-هرچند میتوانی میخور تو سلم وجیکه

 

-بعد از خزان این ها جانا چه چاره باشد

 

-گرگوش جان سپاری در دامن طبیعت

 

-آوای هر نسیمی ساز و نقاره باشد

 

-چون میر ما ملک شد آوازه فلک شد

 

-آثار قریه ما بیش ازشماره باشد

 

-هرچند بعد سالی گفت این غزل شریفی

 

-یارب چنان بگردان گردش دو باره باشد.

 

حسین شریفی –کرمان، ۱۸ دی۹۰ پیروز و سربلند باشید


 

قلعه ریگی محل زندگی اجداد مردم روستای میرملکی

آب ناری(آونری) محل تفریحی زیبا و دلنشین داشتن آب شیرین(کاشت دوباره نهال های زیتون و نخل)

تنگ آب نری(نگین سبز کوهستان روستایمان میرملکی)

نوشته شده توسط :  جناب آقای دکتر رضا رحمیان

 

در سمت شمال شرقی روستای میرملکی واقع در جنوبی ترین نقطه استان فارس از توابع شهرستان مهر و تپه های مجاور ومشرف به دشت میرملکی وروستای خالده و در دل کوهستان  مکانی بسیار باصفا وسرسبز وجود دارد که مردمان روستایمان از قدیم الایام آنرا به نام ((آب نری)) میشناسند.تقریبا دو کیلومتری که از روستا و در دره هایی پر از سنگریزه  و شنهای حاصل از جریان رودها در فصول بارندگی سال که در زیر پاهایت گریزانند؛به سمت کوهستان پیاده روی کنی  به این نقطه سرسبز میرسی.همه اهالی آنجا میشناسند.۱۵۰الی۲۰۰ اصله نخل با قدمتی قریب به یکصد سال.(به اندازه عمر یک نسل انسان)
 
وجه تسمیه این نامگذاری را بوضوح  نمیدانیم اما غالبا دو علت را ذکر میکنند:
 
۱٫اینکه این نخلستان محل عبور رودها و جریانات فصلی بسیار زیاد و مهیب میباشدو آبهای  زیادی که بدلیل موقعیت ممتاز وخاص جغرافیایی این نقطه که در ادامه ذکر خواهم کرد از این نقطه میگذرد به همین علت ((آب نری))به مفهوم آب سهمگین و قدرتمند شهرت یافته است.
 
۲٫ شاید علت این نامگذاری وجود دو پاره سنگ بسیار بزرگ سیاه رنگ می باشد که در محل عبور رودی که دقیقا در زیر این نخلستان و بخشی نیز در مجاورت آن واقع شده قرار دارد.یادآور میشوم در گویش محلی مردم  به سنگ سیاه(( سنگ نر)) گفته میشود وبنظر میرسد کلمه آب نری به معنای آبی است که از کنار یا زیر این سنگ سیاه رنگ نر عبور میکند.
 
  بر روی تپه ای بلند پس از قدم گذاشتن به این نخلستان که صدای چهچهه وآواز پرندگان وحشی کوهستان از کبک و تیهو گرفته تا بلبل وقمری وچکاوک وهدهد و…گوش تورا مینوازد وسکوتی روح نواز در آنجا حاکم است ؛ وفرصتی برای تدبر وتفکر در قدرت خداوند در آفرینش این همه زیبایی برایت ایجاد میشود؛خانه ای محقر وکاه گلی باپنجره های مشبک قدیمی ناخودآگاه دیدگانت را بسوی خود میکشاند؛کلبه ای کوچک که هنوز روزها وشبها محل استراحت ومامن وماوای هم محلی های خودمان وسایر روستاهای همجوار که برای تفریح وکوهنوردی وفارغ شدن از هیاهوی زندگی سرد و بی روح شهرنشینی است؛میباشد.زمانی که به آنجا میرویم هنوز اسباب وادوات خرماچینی از این نخلهای بارو مانند را میبینیم که حتی نام ونشان بسیاری ازآنها را نمیدانیم!!!!

 
 بیشه زارهای سرسبز وچشمه های آب شیرین همیشه جوشان که رهگذران کام خود را باآن گوارا میکنند  با خاصیتهای فراوان درمان طبیعی از دیگر مشخصه های این نخلستان میباشد.
 
در فصول بارندگی سال بدلیل موقعیت خاص طبیعی این نقطه تا چندین روز پس از بارندگی از دره های شنی مجاور این نخلستان آبهای زلال ناشی از بارندگی در جریان است و این امر نیز یکی دیگر از خصوصیات ممتاز این ناحیه نسبت به سایر نقاط کوهستان میباشد که عزم جدی مسولان امر را جهت احداث یک سد عظیم در دهانه ورودی این تنگ برای جلوگیری از  هدر رفت بیهوده آبهای حاصل از بارندگی وکنترل وهدایت بهینه وهدفمند این آبها جهت استفاده در زمینهای کشاورزی زیادی که در دشت میرملکی قرار دارد را میطلبد.اراضی زیادی که اکثر فصول سال به لحاظ کمبود آب وخشکسالیهای مکرر ومتوالی بلا استفاده وخشک و لم یزرع باقی مانده است.آنگونه که کارشناسان برآورد کرده اند در صورت احداث چنین سد یا گورابی بطور قطع آب مورد نیاز کشاورزان را تا شش الی هفت ماه از سال را جهت کشت وبهره برداری از محصولات زراعی متعدد تامین مینماید.

 در نوک قله بلند کوهستان مشرف به این نخلستان مکان و زیستگاهی باستانی دارای آثار تاریخی گرانبها و بقایای برج وبارو وقلعه مشهور به ((قلعه ریگی))وجود دارد که در نوشته های آینده به آنها نیز خواهم پرداخت.

 

دیوار محافظ قلعه ریگی سد (عرض ۵ متر و طول ۴۰ متر)

عکسی از  تی شط سر سبز  میرملکی

پل سید حسن در روستای میرملکی

 
ارسال شده توسط: ابراهیم کهنسال
 
پل قدیمی بر روی رودخانه فصلی میرملکی(مشهور و معروف به پل سیدحسن). این پل که در جنوب شرقی روستای میرملکی به روی رودخانه ی فصلی قراردارد در اوایل دوره پهلوی با معماری مرحوم حجت الاسلام حاجی سیدحسن حقایقی بزرگ (چاه شرفی) و با کمک مردم شریف روستای میرملکی ساخته شد.

این پل که به طول ۳۰ متر و با عرض ۲٫۵متر و با ارتفاع  ۳متر ساخته شده(نوع مصالح آن سنگ وساروج می باشد) و هنوز به اتمام نرسیده بود که با ساخت این پل، خبربسته شدن آب رودخانه به حاکمان تراکمه باریکو- چاه قائد می رسد. در آن زمان که حکومتی در چاه قائدی، رئیس شهریار و رئیس قاسم غضنفری و در باریکو امان الله کریمی بود. عده ­ای از یاغیان منطقه تراکمه تصمیم به خرابی پل می گیرند به بهانه ه­ای که آب برروی ما بسته شده، شب هشتم محرّم که شب عباسی بوده‚ نگهبانان به احترام این شب پل را رها می کنند و به روستا برمی­ گردند.  صبح روز هشتم محرم مقداری از دهنه اصلی پل خراب می کنند و بقیه ی آن به مرور زمان به وسیله ی آب­های فصلی ویران می شود.

کونگل برده گپ

برکه سرکوه میرملکی عمیقترین و قدیمی ترین برکه سرکوهی منطقه است

تاریخچه برکه سرکوهی روستای میرملکی

 
نوشته شده توسط: جناب آقای ابراهیم کهنسال

 
نام آب انبار : برکه حاجی حسنی
سال ساخت : ۱۳۱۳   هجری قمری

مراحل ساخت:
در تاریخ فوق الذکر توسط مرحوم جنت مکان حاج حسن شریف زائر حسن میرملکی بصورت حوضچه ای ساخته می شود بعدها توسط مرحوم حاج محمد کهنسال (معمار )و مرحوم زایر محمد رضا قاسمیان و حاج محمد شریف و مرحوم میر علی نیکبخت ومرحوم میر علی قاسمی با استفاده از مصالح سنگ و ساروج مرمت وبازسازی می شود
 
این عکس توسط جناب آقای حسین کاظمیان به سایت میرملکی نیوز   ارسال گردیده است.


منبع قدیمی آب روستای میرملکی

  برکه انجیر 


کوزه های قدیمی و بنگرهای آب


خانه اشکفت ریگی


سد روستای میرملکی

 کنار باجی (عمر 300 سال)


بدون شرح

بدون شرح

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به میرملکی نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی و اجرا : محسن اسدپور

Template Design:Dima Group