یکشنبه, 30 تیر 1398  

سخن سردبیر

روستای باستانی میرملکی


مي خواهيم میرملکی را پاس بداريم. به ياد اجداد و نياكانمان كه روزگاري با تلاش و همت بلند خويش میرملکی را بنیان نهادند و برماست كه آن را ارج نهيم .
ارادتمند: محسن رستگار
ارسال خبر : واتساپ و تلگرام
09174112911
ایمیل ما:
Mirmalakynews@yahoo.com


تاریخچه فوتبال روستای میرملکی
تاريخچه ي فوتبال در روستا ي ميرملكي:

به قلم ابراهیم کهنسال.


 مقدمه:

فوتبال بدون شك جذاب ترين و پرطرفدارترين ورزش دنيا است بيشتر مردم جهان در اندك مدت شيفته ي فوتبال مي شوند حتي كودك خردسال همين كه توپ را مي بيند به طرفش مي دود و آن را با پا مي زند اكثر جوانان و بزرگسالان علاقمند به فوتبال براي گذرانيدن اوقات فراغت خود به اين بازي روي مي آورند و يا چون ديگران پاي تلويزيون و در ميدانها تماشاگربازي فوتبال مي شوند بازي فوتبال پرهيجان و زيبا است و انسان را خيلي زود سر گرم مي كند تا آنجا كه در سالهاي اخير شيوه هاي فوتبال  جديد مردم جهان را بيش از پيش به خود مجذوب كرده است . گفته مي شود كه كشور ايران بيشترين طرفدار را در سطح قاره ي كهن آسيا داشته و دارد و از اين جهت با كشورهاي ارو پا و ديگر كشورهاي صاحب نام در فوتبال رقابت مي كنند.
تاريخچه ي فوتبال در روستاي ميرملكي:

پيدايش تو پ ( چكيو)......................يا توپه ي  (لطو)................در روستاي ميرملكي در سنه ي 1250 ھ . ق و در زماني كه نام تو پ فوتبال هم نمي فهميدند و شكل گيري اوليه توپ توسط جوانان اين روستا به وسيله ي مقداری پارچه (لك)
و ريسمان به دور هم بصورت دايره اي شكل (گروك) ...........مي پيچيدند و با آن (چكيو )  يا تو پ بزنو بازي مي كردند بعدها توپ لطو پيداشد كه تقريبا دوبرابر توپ تنيس امروزه بود پس از آن فوتبال در سال 1343 خورشيدي (شمسي)  يعني 45 سال پيش با ظاهر شدن توپ فوتبال در روستا جوانان با اين توپ گرد آشنا شدند و با ساخت زمين معمولي و دروازه هاي سنگي كم كم به صورت سنتي بازي فوتبال شروع كردند با ساخت اولين مدرسه ي دولتي درسال 1336 خورشيدي و آمدن معلم به روستا و آشنايي بيشتر به قوانين فوتبال ازقبيل هند و اوت و كرنير و تقسيم زمين فوتبال اين روستا در سال 1355 خورشيدي (شمسي) داراي يك زمين فوتبال رسمي با ميله هاي آهني و لباس ورزشي  وتشكيل يك تيم فوتبال به نام تيم وحدت شكل گرفت و در مدت ده سال با همين نام  در مسابقات رسمي شركت مي كرد و در اواخر سال 1365 خورشيدي (شمسي) نام تيم وحدت به باشگاه فرهنگي ورزشي پيروزي ميرملكي  تغيير كرد و تا امروز با همين نام در مسابقات رسمي شركت مي كند . اسامي اولين تيم فوتبال روستاي ميرملكي در سال 1343 خورشيدي (شمسي):
1. احمد نيكبخت(كا پيتان) 2. اسماعيل جعفريان 3. احمد جعفريان 4. امان الله كشاورز 5. ابراهيم راستي 6. شهيد كاظميان احمد 7. شهيد شاكري حمزه 8. ابراهيم گوشه نشين 9. رضا شريفي 10. مرحوم حسن رحماني 11. محمود رستگار 12. مرحوم موسي قاسمي بوده اند.

اسامي كا پيتانهاي تيم فوتبال روستا:
1. اكبر گوشه نشين 2. ابراهيم كهنسال 3. ابراهيم آسايش 4. اسماعيل شريفي 5. محمد قاسمي 6. حسين آقايي 7. اكبر عباسي 8. اسماعيل رستگار 9. حسين نوبخت 10. حسين آسايش 11. مجيد جعفريان 12. غلامحسين قيامتي 13. احمد قاسمي .سر پرستان تيم  شبير قاسمي.ابراهيم گوشه نشین.ظهير بابايي . ابراهيم كهنسال . اسماعيل رستگار.

عید سعید فطر در سال 1398 در روستای میرملکی برگزار گردید

 نماز عید سعید فطر  همراه با استقبال مردمی به امامت حاج آقا علی کریمی در روستای میرملکی برگزار شد و نوجوانانی که سوره مبارکه واقعه را در ایام ماه مبارک رمضان حفظ کرده بودند از طرف از طرف هئیت میثاق با شهدا مورد تشویق قرار گرفتند.

سرزمین کهن و شگفت انگیزدکتر حسن سلامی

وبلاگ قلمرو سعدی

متن مصاحبه ام با تارنمای (سایت) روابط عمومی سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) که ماه گذشته (ابتدای بهمن 97)منتشر شد. این هم لینک آن: http://pr.irna.ir/100/4306/

1. برای آنکه همکاران بیشتر با جنابعالی آشنا شوند، خودتان را معرفی کنید.

من 51 ساله، از روستای میرملکی شهر مُهر استان فارس، متاهل و صاحب سه فرزند هستم. مدرک دکتری اندیشه ی سیاسی از دانشگاه قدیس یوسف لبنان و 25 سال سابقه خدمت در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) دارم.

از سال 1378 تا 1382 خورشیدی به عنوان عضو پاره وقت با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، همکاری مستقیم و  پس از آن از مهر 1386 تا مهر 1392 همکاری غیرمستقیم داشته ام. از آبان 92 تا فروردین 95 معاون پژوهش ایرنا و پس از آن تاکنون مدیر نظارت و ارزشیابی اخبار این خبرگزاری هستم.

در دانشگاه های علم و فرهنگ (وابسته به جهاد دانشگاهی) و دانشگاه آزاد اسلامی و سال 1391 در دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم سابق) و از سال 1392 تا پایان سال 1397 در دانشکده ی مطالعات جهان دانشگاه تهران تدریس کرده ام.

2. جنابعالی نویسنده 2 کتاب «ایران، سرزمین جاویدان» و «روزنامه نگار در بحران» هستید. در ظاهر، موضوع کتابها متفاوت است اما در واقع، روایت تاریخی از 2 کشور خاورمیانه است. در باره این کتابها توضیح بدهید.

بله ، کتاب نخست حاصل مشاهدات دقیقم از بخشی از میراث تاریخی و فرهنگی ایران زمین است و حاصل تاملاتی است که در باره این میراث غنی داشته ام . کتاب، راویِ جاذبه های تاریخی و آثار فرهنگی برخی از شهرهای پنج استان اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان و فارس است و این جاذبه ها و آثار  حاصل فکر، اراده و تلاش انسان ایرانی بوده در جهان قدیم، محصول هنر او بوده که از وجود، ذهن و دلش الهام گرفته است . به یقین، هرچه هست از ذهن و اراده و دل انسان است.

در مورد کتاب دوم ، باید عرض کنم که  از سال 1382 تا آبان 1385 به عنوان رییس دفتر ایرنا در بیروت فعالیت خبری و رسانه ای داشتم و سه ماه پس از پایان جنگ 33 روزه ی رژیم اسراییل علیه حزب الله لبنان به میهن بازگشتم. از آن تاریخ تاکنون همچنان پیگیر مسایل لبنان و فلسطین بوده و هستم و گزارش های تحلیلی نوشته و می نویسم.

کتاب دومم با عنوان «روزنامه نگار در بحران» مجموعه ی یادداشت ها، گزارش ها، مصاحبه ها و مقاله های 10 ساله ام (از 82 تا 92) در باره رخدادها و مسایل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی لبنان و همچنین فلسطین اشغالی است که در 2 بخش نگاشته ام و به خوانندگان بزرگوار تقدیم کرده ام .

3. آیا کتابهای دیگری نیز نوشته یا در حال نگارش آن هستید؟

2 کتاب دیگر در دست نگارش و تدوین و ویرایش دارم که به احتمال زیاد، سال آینده منتشر خواهند شد. کتاب سوم با عنوان «نقد رفتار رقیب» مجموعه ی یادداشت ها، گزارش ها، مصاحبه ها و مقاله های 10 ساله ام (از 86 تا 96) در باره رخدادها و مسایل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ایران است و در کتاب چهارم با عنوان «بی ثباتی دولت» به روش علمی، علل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی انحطاط و بی ثبات شدن دولت - به معنای مجموعه ی قوا - در جهان اسلام و ایران بررسی شده است.

4. چگونه شد که تصمیم گرفتید کتاب بنویسید؟

به نظرم عشق و علاقه به یک موضوع ، به یک کشور و ملت و تفکر در باره ی آن ها عامل نگارش کتاب است. در مورد کتاب نخست (ایران ؛ سرزمین آتش جاویدان) باید گفت که به ایران و تاریخ و آثار و مفاخر اجتماعی، فرهنگی و سیاسی وطنم بسیار علاقه مندم. این جا سرزمین کهنِ شگفت انگیزی است. کسانی که - به ویژه روزنامه نگاران و خبرنگاران - قلمی به دست دارند خوب است از خوبی های این سرزمین و مشاهداتشان از جذابیت های حال و گذشته ی آن بنویسند و در قالب کتاب عرضه کنند.

در مورد کتاب دوم نیز باید گفت لبنان دروازه ی مهم خاورمیانه به اروپا، آمریکای مرکزی، جنوبی و نیز آفریقا است. من یک سال پیش از آغاز ماموریتم به این کشور کوچک اما زیبا، کشور پیچیده و تکثرگرا، طرح یا پروژه ی «لبنان شناسی» را آغاز کردم. آن جا  این طرح را با دقت و جدیت ادامه دادم و هرجا رفتم و هر چه دیدم و خواندم و گفت وگو کردم مهم ترین آن ها را یادداشت کردم و پس از بازگشت به ایران، پیگیر تحولات لبنان بودم و سپس حاصل کار را که حاصل عمر کاری ام محسوب می شود منتشر نمودم.

5. به نظر جنابعالی، آیا خبرنگاران می توانند نویسندگان خوبی باشند؟ چرا؟

خبرنگاران و روزنامه نگاران اگر چهار ویژگی عشق، تفکر، قدرت پرسشگری و گفت وگو  و ذهن روشمند داشته باشند یعنی نتیجه ی تاملات و مشاهداتشان را و نکته های دریافتی شان را روزانه ثبت و ضبط کنند قادرند نویسنده شوند؛ نویسندگانی واقع گرا، عینی نگر و حقیقت طلب.

6. توصیه های جنابعالی به همکارانی که مایلند این مسیر را دنبال کنند، چیست؟

در این ارتباط سه توصیه برای همکاران دارم که به اجمال می گویم:

الف - موضوع کتاب به صورت عمقی و ریشه ای انتخاب و کالبدشکافی شود.

خبرنگار یا پژوهشگر باید ابتدا به بررسی ریشه ای موضوع مورد علاقه اش بپردازد و با ایجاد چالش در صدد کشف واقعیت و حقیقت، تشریح یک رویداد یا مساله ای پیچیده و تمرکز روی آن موضوع خاص بر آید و در آن جزییات را شکافته و ریشه یابی کند.

ب - برای نگارش در باره ی یک موضوع خاص و مهم و در نهایت تبدیل آن به کتاب ابتدا مطالعه ی چندین کتاب و انجام دادن چند گفت وگو (مصاحبه) برای دست یافتن به مجموعه ای از افکار یا  دیدگاه های گوناگون، ضروری است. در مورد گفت وگو، لازم است مصاحبه شوندگان به دقت و از جریان های مختلف فکری و سیاسی (داخلی یا خارجی) انتخاب شوند تا محتوای کتاب، ژرف، استدلالی و  راهگشا باشد. در مصاحبه ها، باید تا حد امکان دیدگاهی باز داشته باشیم. بنابراین پیش از نگارش کتاب به تحقیق و پژوهش و گفت وگو محتاجیم مگر این که درباره موضوع آن کتاب، اطلاعات کافی داشته باشیم.

ج – داشتن پرسش و قدرت پرسش گری توصیه و ضرورت سوم برای نگارش کتاب است. مهمترین نکته این است که پرسش هایی را مطرح کنیم که در خدمت هدف ما و موضوع ما برای نوشتن کتاب باشد. همیشه نگارش یک کتاب با یک مجهول و با پرسش هایی آسان شروع  می شود. پرسش های نخستین می تواند کلی باشد و بتدریج جزیی و عینی تر شود. پرسش های ما باید روش مند و مربوط به موضوع باشد.

7. از دوران فعالیت خبرنگاری حتما خاطرات بسیاری دارید، اگر موافق باشید چند خاطره را بیان کنید.

از دوره ی فعالیت خبرنگاری در بیروت 2 خاطره بیان می کنم:

الف – سال 1382 ماه های نخست ماموریتم در بیروت یک روز با دفتر «نبیه بِرّی» رییس جنبش امل و رییس مجلس لبنان تماس گرفتم و خودم را معرفی و درخواست مصاحبه ی حضوری کردم . جالب و شگفت انگیز این بود که فردا شب آن روز با درخواستم موافقت شد. خوشحال به دفترش در غرب بیروت رفتم . بری با بزرگواری به استقبالم آمد، خیلی گرم گرفت و گفت : مرحبا حسن سلامه اهلا و سهلا و ....»

تشکر کردم و مصاحبه ی مفصل آغاز و ضبط شد و به خوبی پایان یافت. پذیرایی شدم و خواستم به محل کار برگردم که رییس مجلس لبنان پرسید: شما با خانواده ی بزرگ سلامه در لبنان نسبت نسبی دارید؟ جزو این خانواده هستید؟ تعجب کردم و گفتم : من حسن سلامی هستم نه سلامه! بِری کمی اخم کرد و ناراحت شد اما بالاخره مع السلامه (خداحافظی) گفت و رفت!

بعد متوجه شدم خانواده ی سلامه در لبنان یک خانواده ی بزرگ، ریشه دار، با حُسن سابقه و پرنفوذ در حوزه های اقتصادی و سیاسی این کشور است و نبیه بری و رییس دفترش مرا با آن خانواده ی سرشناس اشتباه گرفته اند!

مصاحبه را تنظیم و تدوین کردم و روی خروجی مطبوعاتی ایرنا قرار گفت و از طرف سردبیر وقت گروه خاومیانه تشویق شدم! چند روز بعد که دوباره به دفتر بری زنگ زدم و درخواست ارسال مهم ترین اخبار مجلس (پارلمان) لبنان برای استفاده روی خروجی ایرنا کردم، به من گفتند: باید یک خبرنگار لبنانی که ما تعیین می کنیم انتخاب کنی و ماهانه 350 دلار به او بدَهی تا اجازه دهیم خبرهای مجلس برایت بفرستد!

از این واکنش معلوم بود آن ها از دستم و فامیلم ناراحت بودند! حال آن که من بی تقصیر بودم ! در ضمن 350 دلار آن وقت خیلی رقم بالایی برای دریافت یک یا 2 خبر پارلمان لبنان در روز بود. نپرداختم و معلوم هم نبود ایرنا در مرکز موافقت کند.

ب- سال 1385 ماه های پایانی ماموریتم در بیروت ، جنگ وحشتناک33 روزه میان رژیم صهیونیستی و حزب الله لبنان آغاز شد. خیلی از شهروندان لبنانی و نیز همه ی نمایندگان ایران در بیروت - جز شماری از اعضای مهم سفارت، واحد مرکزی خبر و ایرنا - با خانواده هایشان به اجبار از لبنان خارج شدند. خبرنگاران فارسی زبان من جز یکی - به نام «محمد چم کوری که بچه ی آبادان بود و رخدادهای ابتدای جنگ عراق علیه ایران را دیده بود و گرفتار ترس نبود- بقیه از لبنان خارج شدند و به سوریه، ایران و کویت رفتند.

بیروت خلوت و ساکت بود و برخی رسانه های لبنانی یا صهیونیستی شایع کرده بودند که نیروهای کماندوی اسراییلی شب ها از راه دریا وارد این شهر می شوند و طرفداران حزب الله و نیز محل سکونت ایرانی ها را شناسایی می کنند و آنان را می ربایند. 33 شب ما 2 نفر در نهایت احتیاط و ملاحظه و استرس، در بیروت سپری کردیم . چم کوری شب ها آخر شب در دفتر می خوابید و من به خانه ی ملکی سازمانی بازمی گشتم. از صبح زود تا ساعت 10 شب هم خبرها به مرکز ارسال می کردیم .

سه ماه پس از پایان جنگ در آن شهر جنگ زده و بی بهداشت بودیم و هنگامی که به وطن بازگشتیم برادران احمدی نژادی در ایرنا مستقر شده بودند. هیچ یک از آنان از ما نپرسید که شما کجا بودید؟ چگونه گذشت؟ چه دیدید؟ مشاهدات و روایاتتان از جنگ چیست؟ من انتظار داشتم اولیای جدید سازمان دست کم برای همکاران خودمان در مرکز یک نشست در نمازخانه یا اتاق خبر یا محل اخبار خارجی تدارک ببینند تا علل و عوامل جنگ و چرایی آغاز و چگونگی پایان و پیامدهای زیان بار اجتماعی و اقتصادی آن و...از زبان شاهدان عینی بشنوند و ما به پرسش هایشان پاسخ دهیم . به من گفتند: برو گروه خاورمیانه نوبت عصر بنشین و خبرها را ویرایش کن . جناب چم کوری هم برای همیشه از ایرنا رفت.

این خاطره را گفتم که بگویم خوب است روابط عمومی سازمان در پایان ماموریت و مسوولیت هر یک از رییسان دفاتر داخلی و خارجی ایرنا، یک نشست برای آنان برگزار کند تا مشاهدات و تجربیات و مسایل و مشکلاتشان را برای همکاران بیان کنند.

فجر پیروزی در دبستان شهید کاظمیان

جشن پیروزی انقلاب در دبستان شهید کاظمیان با حضور دانش آموزان برگزار گردید.

برگزاری مسابقات قویترین مردان میرملکی در کنار تالاب فصلی روستای باستانی میرملکی

با حضور جوانان روستای میرملکی مسابقات قویترین مردان در کنار تالاب فصلی روستای میرملکی برگزار گردید.


برگزاری مسابقات طناب کشی در کنار تالاب فصلی میرملکی+ عکس

مسابقه طناب کشی با حضور جوانان روستای میرملکی و با همکاری هیأت ورزشی و دهیاری و شورای محترم روستای میرملکی در کنار تالاب فصلی میرملکی برگزار گردید.

درمانگاه وراوی به صورت آزمایشی، شبانه روزی شددر نشست مشترک نماينده مردم لامرد و مُهر در مجلس شورای اسلامی و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جمعی از مسئولان شهرستان مُهر، با اجرای مجوز شبانه روزی شدن درمانگاه وراوی موافقت شد و از امروز به صورت آزمایشی آغاز می شود.

به گزارش مُهرستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سید محسن علوی؛ وی در این نشست که شامگاه پنج شنبه در شبکه بهداشت و درمان شهرستان مُهر برگزار شد، ضمن تشکر از مساعدت وزیر بهداشت و درمان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز درخصوص رفع نواقص و تکمیل برخی زیرساختهای درمانی منطقه خواستار افزایش اعتبار به مراکز درمانی دو شهرستان شد.

علوی افزود: شبانه روزی شدن درمانگاه شهر وراوی از خواسته های مردم بخش وراوی بود که با پیگیری و نشست با وزیر بهداشت و درمان و معاونان با این مهم موافقت شد اما اجرای آن به تاخیر افتاده است که تقاضا داریم هرچه سریعتر این خواسته بحق مردم اجرا شود.

دکتر بهادر رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راستای پیگیریها و  مذاکره دکتر علوی با وزیر بهداشت و درمان و با تاکیدات خادم مردم و لامرد و مهر در مجلس درخصوص اجرای شبانه روزی شدن درمانگاه  وراوی موافقت خود را اعلام کرد و از فردا به صورت آزماشی آغاز می شود.

نماینده لامرد و مُهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه از رئيس دانشگاه علوم پزشکی شیراز خواستار اختصاص پزشک متخصص به شبکه بهداشت و درمان شهرستان مُهر شد.


قمار ترامپ


دکتر روح الله قاسمیان
رئیس‌جمهور آمریکا برای فرار از فشار افکار عمومی در حمایت از بن‌سلمان و قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان فقط دو راه فراروی خود دارد.

بیش از سه هفته از جنایت قتل «جمال خاشقچی» فعال رسانه ای عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول گذشته است اما هرچه جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر می شود، توجه افکار عمومی را بیشتر بخود جلب می کند، همگان تشنه شنیدن واقعیت های بیشتر هستند و رسانه ها نیز در این مدت به صورت روزانه ابعادی از این جنایت را به تصویر می کشند.  

واکنش کشورهای منطقه و دولت های غربی و در راس آنها آمریکا نسبت به این جنایت اندکی سوال برانگیز شده و عدم تصمیم قاطع این کشورها نسبت به این جنایت و رفتار غیر حرفه ای و غیر بشری محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، ابهاماتی را نسبت به موضوع ایجاد کرده است. در خصوص موضع آمریکا و شخص ترامپ، دیدگاههای مختلفی مطرح شده و اظهارات متناقضی نیز از مقامات آمریکا دریافت کرده ایم. حال سوالی که اذهان عمومی را بخود جلب کرده این است که دولت آمریکا و شخص ترامپ چه واکنش نهایی نسبت به این موضوع خواهد داشت؟

ــ اروپا جنایت خاشقچی را فرصتی برای فشار بر ترامپ می داند
عده ای معتقدند که دونالد ترامپ در طول دو سال گذشته، اتحادیه اروپا را در مسائل مختلف اعم از قراردادهای بین المللی مانند برجام، معاهده آب و هوایی پاریس و نشست ناتو تحقیر کرد، در طول این دوسال تقریبا بیشترین سهم(نزدیک به ۹۰ درصد) از انعقاد قراردادهای تجاری و تسلیحاتی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را منعقد کرد و سهم اروپا را بسیار کم کرد، بر همین مبنا اروپایی ها منتظر فرصتی بودند تا بتوانند در سطح جهانی از ترامپ هم تقاص بگیرند و هم برای این اتحادیه اعاده حیثیت کنند. اروپایی ها جنایت خاشقچی را رها نمی کنند، هرچند بحث آزادی بیان و حقوق بشر را پیش کشیده اند اما این اصل ماجرا نیست. اروپایی ها در این ماجرا به عربستان و شخص بن سلمان فشار وارد می کنند چرا که در نهایت شخص ترامپ را بدلیل چراغ سبزهایی که به بن سلمان در مسائل مختلف اعم از بازداشت سعد الحریری نخست وزیر لبنان، بازداشت شاهزاده ها، رفتارهای غیر متعارف با کشورهای منطقه، بحران قطر، جنگ یمن، و... و. نشان داده، تحت فشار قرار می دهند. بنابراین در حال حاضر، اروپا، دموکراتها و بخشی از جمهوریخواهان که از یکجانبه گرایی و رفتارهای تند ترامپ به ستوه آمده اند، به فشار خود ادامه می دهند.

از یکطرف «دونالد ترامپ» تا اینجای قصه خاشقچی، بر اثر فشارها و تهدیدهای مطرح شده به اندازه کافی ضربه پذیر شده و حفظ بن سلمان بسیار هزینه بر شده است، حتی قرارداد جدید با بن سلمان نیز که به نوعی به وی مشروعیت بدهد، هم هزینه بر شده است. و از طرف دیگر نمی خواهد بن سلمان و قراردادهای صدها میلیارد دلاری عربستان و آمریکا را رها کند، چرا که برای ایجاد اشتغال به آمریکایی ها وعده داده و برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اش نیز به این قراردادها حساب ویژه باز کرده است. بنابراین فشار نهایی بیشتر بر روی ترامپ خواهد بود. مساله دیگر این است که باید منتظر بمانیم و ببینیم که با این حجم از انتقاد و هزینه ای که دولت های غربی و رسانه هایشان برای ادامه همکاری ترامپ با بن سلمان ایجاد کرده اند، دونالد ترامپ تا کجا می تواند این مساله را ادامه دهد.

ــ دو گزینه پیش روی ترامپ 
حال ترامپ با دو گزینه روبروست، اول اینکه محمد بن سلمان و جایگاه ولیعهدی عربستان سعودی را با فرد دیگری از خاندان آل سعود و یا خانواده ملک سلمان جایگزین کند که نام شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» نیز در این زمینه بر سر زبان ها افتاده است، گزینه دوم اینکه اگر ترامپ بپذیرد، افراد پایین تر از بن سلمان قربانی بشوند تا ولیعهد جوان عربستان تبرئه شود، این گزینه با توجه به حجم فشارهای افکار عمومی بسیار هزینه بر است، حتی ممکن است باعث سقوط شخص ترامپ در رقابت های انتخابات میان دوره ای کنگره و دور بعد ریاست جمهوری نیز بشود. بنابراین جایگزین کردن فرد دیگری با بن سلمان برای پست ولیعهدی عربستان از جمله احتمالات قوی تر است.


اجرای طرح زیباسازی جاده ورودی روستای میرملکی با کاشت نخل

دهیاری و شورای محترم روستای میرملکی به منظور زیباسازی محورهای ورودی روستای میرملکی اقدام به کاشت درخت بومی مُخ(نخل) کرده است. جهت حفاظت و ماندگاری درختان کاشته شده بلوک در اطراف آن چیده شده است که جهت حفاظت بیشتر به همکاری و همراهی یکایک مردم شریف روستای میرملکی نیازمند است.

یکی از مهمترین برنامه های دهیاری و شورای اسلامی  روستای میرملکی در آینده نزدیک، کاشت 2 درخت نخل در جلوی درب منزل تمام شهروندان و همچنین تهیه بلوک جهت محافظت از درخت کاشته شده می باشد.

طی درخواستی که دهیاری و شورای محترم اسلامی از مردم شریف روستای میرملکی داشته است، مقرر گردید تمام کسانی که در روستا دارای حیوانات اهلی می باشند از رهاسازی آن در سطح روستا خودداری نمایند تا به درختان کاشته شده آسیب نرساند و در صورت بروز هرگونه خسارت، صاحب آن مسؤل جبران خسارت می باشد.

لازم به ذکر است تمام نیروهای استفاده شده در کاشت نخل از نیروهای  بومی روستای میرملکی می باشند.جان داد و جان گرفتدکتر حسن سلامی

وبلاگ قلمرو سعدی

مادرم، درست از 2  ماه و 20 روز پیش که از ناحیه ی سر احساس سرگیجه کرد و از ناحیه پا بی حس شد تا هشتم مهر 97 و

بیستم محرم 1440که جان داد و جان دوباره گرفت چون موجودی غریق بود که در دریای فراخ، به تخته پاره ای دل خوش کرده بود.

تخته پاره، نشانه و کنایه از دارو و طب و طبیب و بیمارستان است.

مادرم 6 بار و هر بار سه شب تا 6 شب در بیمارستان های لار و شیراز بستری شد، یک بار عمل کرد (نمونه گیری) و خواهران و

برادرانم و داماد و عروسانش و نوه هایش و دیگر بستگانش کنار تخت اش بودند. یک شب کنار تخت اش در بیمارستان "نمازی"

شیراز بیدار بودم، به چهره اش نگاه کردم، گاه گاهی با او سخن گفتم و به تحمل رنج بیماری و کار سخت پرستاری فکر نمودم.

پزشکان و متخصصان قلب و مغز و اعصاب، با همه ی علم و تجربه و تلاش و آزمایششان، ریشه و علت درد سر و رنج جسم مادر

70 ساله ام را درنیافتند. با این همه، همه ی اعضای خانواده ی بزرگ ما، می دانند که علت درد و رنج اش، گریه های شبانه ،

نگرانی از وضع حال و آینده، اضطراب و عشق و فداکاری 55 ساله اش برای شوهر و فرزندان و نوه ها و دیگر بستگانش بود؛ مثل

همه ی مادران دنیا و این سرزمین. در پیشگاه مادران، ماه باید سر بر خاک بساید.

مادرم ملقمه و عصاره یی از 2 خانواده ی پدربزرگ، مادربزرگ و هویت و اصالت پاک روستا بود و در یک کلام، ترکیب نیرومندی از

"انسان" بود. ثمره ی ازدواج مقدس نوجوانی او با پدرم، 9 فرزند است: چهار دختر و پنج پسر.

مادرم به جز کار در خانه، سر و کارش همیشه با زمین کشاورزی بود و نخلستان. زمین و نخل، عشق خاموش و کار طاقت فرسا

طلب می کند و او دوش به دوش پدرم ، با وفاداری رنج آن عشق خاموش و کار توان فرسا را با همه ی سختی و مصیبت اش ،

تحمل کرد. آیا این درست است که معمولا آدم های خوب، بیش از دیگران سختی می کشند؟ کسی چون مادرم با آن همه رنج و اندوه و اضطراب، از جنس فولاد ساخته شده بود!

مادر و پدرها، حاصل کار و همه ی درآمدشان را زده اند به زخم زندگی فرزندان، همیشه ما را تکه پاره های خودشان دانسته اند،

تمنا و خواست شان، تنها سلامتی و موفقیت ما بوده است. آن چه از تَن برای خودشان مانده، دست های پینه بسته و جسم خسته و پیرشان است که نشانه ی صداقت و اخلاص و فداکاری آنها است.

تنشان پیر است، روحشان نه. پیری تلخ ترین انتقامی است که طبیعت برای "انسان" در نظر گرفته است. هاله ی پیری و

خستگی و فرسودگی و رنج را در چهره و تن مادرم دیدم، خستگی ناشی از عمری جنگیدن با زندگی. آن هم زندگی سخت مختص روستاییان، مانند دیگر مادران میهن.

مادرم با همه ی سختی و زمختی زندگی در روستا و رنج و مصیبتی که بخاطر خدا و فرزندانش داشت هیچ گاه و هرگز به این

نتیجه نرسید که زندگی بی هدفی داشته است. تقدیر و سرنوشت اش در فکر و راه و دست های خودش بود.

او همواره اهل صبر و گذشت و کمک به دیگران بود و در روستا، چنین است. در روستا، هرگز یک مَرد و زن یا بچه ای را نخواهید

دید که نیاز به کمک داشته باشد و دیگران از کمک دریغ کنند اما در برخی شهرهای بزرگ، همان آدم هایی که حیوانات دست

آموزشان را دوست دارند به فریاد آدم ها نمی رسند.

غیر از ویژگی وفا و صبر و گذشت و تعاون، مادرم از ستم ورزیدن بیزار بود. همیشه به ما  می گفت : گذشت کنید، با مردم

همراهی کنید، ستم نکنید، قلب و اندیشه ی پاک داشته باشید، کار خوب و برای رضای خدا، انجام دهید که می مانَد. به تعبیر

نویسنده ی ایرانی محمد علی اسلامی ندوشن " اندیشه ی پاک وقتی با عمل پاک همراه شود، جاودانگی به همراه دارد".

مادرم از آدم های ناخن خشک و بخیل که پول و مال را چون گوساله ی سامری می پرستند، بدش می آمد. به فرزندان توصیه

می کرد: بخشش کنید، صدقه دهید و هر کس کار خوب کند برای خود کرده است. ان احسنتم احسنتم لانفسکم (اسراء / 7). او

همیشه راضی بود و قانع و وصیت مدام او به ما این بود که از آن چه هستید و به آن چه دارید، دل خوش باشید، روزی را خدا می

دهد، رزق و عزت انسان از جانب اوست، خدا راه های عجیبی دارد، فقط خدا!

نیمه شبی در بیمارستان از شدت درد گفت: خدا کجایی؟ خدا کجا است؟ به شوخی گفتم: همه جا ، به روی این زمین که نگاه

کنی همه خدا می بینی، آدمیان خودبینی که همچون فرعون و ابلیس، آرزوی مقام خدایی دارند و همچون فرعون و ابلیس

متکبر، خطا می کنند. آدمیانی که از افتادگی و فروتنی، چیزی نمی دانند و زیادی، اهل شهرت و قدرت شده اند.

یک روز هشدارم داد که تو کار به مسوولان و گروه های چپ و راست نداشته باش ! زیرا در هر گوشه یی، گوش ایستاده است!

به چند کلاس سواد و مدرک که داری و چند کتاب که خوانده ای مغرور نشو و تکبر نورز که مغرور به روز جزا باور ندارد "متکبر

لایومن بیوم الحساب" (غافر/ 27). او خود متواضع بود و افتاده.

گاه گاهی با مادرم بحث و گفت وگوی انتقادی می کردم.

در بحث به او می گفتم خدایی که از رگ گردن به ما نزدیک تر است فرمان داده، تنها او را بخوانیم که پاسخ مثبت می دهد:

ادعونی استجب لکم (غافر/ 60). افزون بر آن آیه این دعا را هم برایش می خواندم که "الهی هبنی کمال الانقطاع الیک"، یعنی

نفی همه ی واسطه ها و امیدها به بشر محتاج.

خدا خود مخزن و منبع همه ی قدرت ها و امیدها است و انسان باید به رحمت او امیدوار باشد، یرجوا رحمه ربه (زمر/9) و شفا و

هدایت خود را از او بخواهد که هو للذین آمنوا هدی و رحمه (فصلت/ 44).

مادرم به روز قیامت باور عمیق داشت. ان الساعه لآتیه لاریب فیها (غافر/59) و از مرگ، ترسی نداشت و معتقد بود که مرگ،

دست خدا است. مرگ دست خدا است مگر این که آدم به اراده ی خود و با رعایت نکردن اصول و فرمول زندگی، حق حیات را – چه به شکل تدریجی و چه آنی – از خویش سلب کند و خطاهای انسانی و عقلانی خود را به گردن خداوند بیندازد.

هفته ی اول مهر ماه سنگینی درد و رنج و نگرانی ، از سر و دوش مادرم بالاتر رفت و با سِرُم پرستاران و خوردن قرص و کپسول

های متنوع مغز و اعصاب و فشار خون، به خواب می رفت. خواب برای آن «نیمه جان» چه بود؟ نعمت و دمی فراغت از رنج زندگی

70 ساله ؟ یا پژواک و انعکاسی از مرگ؟ یا یک نیاز بشری دست و پاگیر برای او که بیش تر اوقات شب برای دعا و نماز بیدار بود و

چون "شمع" به تاریکی زندگی ما روشنایی بخشید.

زنده ی جاوید ماند هر که نکونام زیست (سعدی)


برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در روستای میرملکی به روایت تصویر

روستای میرملکی با حضور هزاران دلباخته حسینی به استقبال محرم 97 رفت.
گزارش تصویری از عاشورای حسینی در روستای میرملکی.

عکاس: جناب آقای رضا کریمزادهشب عاشورا گلزار شهدا میرملکیعرض تسلیت به خانواده محترم سلامی
بسم الله الرحمن الرحیم

هوالذی خلقکم من طین, ثم قضی اجلا و اجل مسمی عنده, ثم انتم تمترون۰(انعام, ۲)

با ادای احترام و ادب, مراتب سپاس و قدرشناسی صمیمانه خود را خدمت تمامی افراد محترمی که چه در ایام بیماری و چه در مراسم


خاکسپاری و ختم "حاجیه فاطمه بابایی" ما را از صمیم دل با دست و زبان یاری کردند, اعلام می داریم و برای تک تکشان از خداوند کریم


تندرستی و توفیق طلب می کنیم:

-مردم عزیز و فهیم روستای میرملکی
۰

-مردم قدرشناس شهر وراوی و تمامی اهالی محترم روستاهای بخش وراوی.

-مردم عزیز شهر مهر, سادات معظم و تمامی اهالی محترم روستاهای بخش مرکزی.

-تمامی دوستان و خانواده های عزیزی که از شهرستان لامرد و توابع آن, بخشهای گله دار و اسیر, شهرستانهای کنگان, شیراز, کرمان,

سیرجان, قم, تهران و کویت تشریف آوردند یا با تلفن و پیامک تسلیت گفتند.

-جامعه فهیم و فرهمند معلمان شهرستان مهر.

-نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی.

-امام جمعه محترم شهر مهر و امام جمعه محترم شهر وراوی.

-مدیرکل محترم آموزش و پرورش استان فارس.

-فرماندار محترم شهرستان مهر و کلیه مسوولین محترم ادارات و نهادهای شهرستان مهر.

-مدیرعامل محترم خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و معاونان محترم ایشان.

-روسای محترم دادگستری شهرستانهای مهر و حاجی آباد بندرعباس و کلیه کارکنان اداری و قضایی آن. معاون محترم دادستان و قضات

محترم دادگستری شیراز و قضات محترم حوزه های قضایی استان هرمزگان.

-روسای محترم ادارات آموزش و پرورش فارس.

-روابط عمومی محترم پالایشگاه پارسیان شهرستان مهر و واحد ایمنی و آتشنشانی منطقه عملیاتی پارسیان.

-موسسه محترم آموزش عالی پارس مهر.

-کارکنان محترم اداری آموزش و پرورش شهرستان مهر.

-نمایندگی محترم آموزش و پرورش بخش وراوی.

 بی تردید کسی که مهر خدا در دل کرد, خداوند مهر او را بر دلهای مردم می نشاند و این حکایت مادر ما و تمامی مادران متدین,

دلسوز, مهربان و غمخوار جامعه ماست.

  به اطلاع می رساند مراسم هفتم آن مرحومه مغفوره شب جمعه ٩٧/٧/١٢ از ساعت ۲۰ تا ۲۲ در روستای میرملکی, حسینیه قمر بنی

هاشم برگزار می شود.

 

با نهایت امتنان و تواضع:

 خانواده سلامی و تمامی فامیلهای وابسته.

 

 

آغاز شهرک سازی جهت تسهیل ساخت و ساز جوانان در روستای میرملکی+ تصاویر

با پیگیری های دهیاری و شورای اسلامی روستای میرملکی و با همکاری و مساعدت ریاست محترم بنیاد مسکن شهرستان مهر جناب آقای مهندس حاجی

پور فرد اکیپ های راه سازی  شامل سه دستگاه کمپرسی، گریدر، آب پاش، غلطک، بیل مکانیکی و لودر در محدوده  شمال، غرب و شرق روستای میرملکی

شروع به شهرک سازی کرده  است. طبق گفته های مهندس رحیمیان دهیار محترم روستای میرملکی هدف اصلی از تسطیح زمین و شهرک سازی،

افزایش انگیزه ماندگاری، توسعه ساخت و ساز  و سکونت جوانان در روستای باستانی میرملکی است.


سایت میرملکی نیوز از مساعدت و پیگیری های ریاست محترم بنیاد مسکن جناب آقای مهندس جاجی پور فرد کمال تشکر و قدردانی را دارد.


دیدار با خانواده شهداء در روستای میرملکی+ تصاویر

جمعی از خادمان هیات میثاق با شهدای روستای میرملکی جهت تجدید بیعت با شهدا با مادران شهیدان کاظمیان، رستگار و هاها دیدار کردند و در ادامه پرچم سیاه با فرا رسیدن دهه محرم جهت نصب در جلوی درب منازل به آنان اهداء گردید.

روستای میرملکی دارای 7 شهید می باشد که مادران شهید کاظمیان، رستگار و هاها در قید حیات می باشند.

دکتر روح الله قاسمیان: حمله اسرائیل به حماه با هدف روحیه دادن به تروریستها استدکتر «روح الله قاسمیان» کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا پیرامون حمله موشکی اسرائیل به منطقه وادی عیون در حماه با نزدیک شدن به آغاز عملیات ارتش سوریه در ادلب گفت: استراتژی رژیم صهیونیستی در شرایط فعلی سوریه این است که ایران نباید در سوریه تقویت شود، ایران یک استراتژی کلانی است که رژیم صهیونیستی دنبال می کند و این استراتژی ممکن است اولویت اول یا دوم اسرائیل باشد، بر این اساس هر چیزی که در سوریه منجر به تقویت ایران بشود از نظر رژیم صهیونیستی یا باید از بین  برود و یا باید موانع و چالشهایی روبرو شود که به این راحتی، منجر به تقویت ایران نشود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که ما اگر در سوریه حضور مستشاری داریم، به خاطر توافقنامه های دو جانبه ای است که بین دولت سوریه و ایران امضا شده و کاملا قانونی است؛ طرفهای فرا منطقه ای مثل روسیه و یا نمایندگان سازمان ملل هم به این قضیه اذعان کرده اند.

قاسمیان خاطر نشان کرد: یک از راهبردهای دیگر اسرائیل این است که هر چیزی که باعث ادامه دار شدن بحران در سوریه شود، ما از آن حمایت می کنیم، تاتیک آنها در این راهبرد متفاوت است، ممکن است یک هدف نظامی باشد که از طریق هوایی به آن حمله کنند و یا ممکن است یک انبار موشکی و مهمات و یا فرودگاه را مورد هدف قرار دهند و یا ممکن است از جابجایی تروریستها و انتقال آنها به جای امن پشتیبانی کنند.

وی ادامه داد: شاید اسرائیل در حمله اخیری که در آستانه عملیات فجر ادلب صورت گرفت، می خواهد حواسها را به این حمله جلب کند و عملیات ادلب را به تأخیر بیندازد یا با روح و روان ارتش سوریه و نیروهای مقاومت بازی کند، این اهدافی است که می شود از حمله اخیر اسرائیل به سوریه و ادعای آن مبنی بر هدف قرار دادن برخی مواضع مقاومت برداشت کرد.

قاسمیان در گفتگو با خبرگزاری تقریب افزود: بعد از حمله رژیم صهیونیستی به فرودگاه تیفور و پاسخی که ارتش سوریه در جولان به آن داد، حمله آنچنانی از سوی اسرائیلی ها صورت نگرفته و بیشتر ادعایی بوده که از جانب آنها صورت گرفته است.

وی در خصوص عملیات ادلب گفت: ادلب یک برگه فشاری در دست دو طرف برای معامله و مذاکره  است؛ یک طرف روسیه و دولت سوریه و یک طرف آمریکا، ترکیه، عربستان و سایر کشورهای همدستشان هستند، روسیه و دولت سوریه با صراحت اعلام کرده اند که این بخش استان ادلب چون خاک سوریه است، باید از وجود تروریستها پاکسازی شود.

قاسمیان اظهار داشت: ترکیه مدتی تلاش کرد تا بحران ادلب را با از بین بردن جبهه النصره حل کند و یک حالت غیر نظامی به آن بدهد، آمریکایی ها هم که از قبل شمشیر را از رو بسته اند، در یک تاکتیک نخ نمای سوخته شده اعلام کرده اند که ارتش سوریه می خواهد از حمله شیمایی استفاده کند و ما پاسخ محکمی می دهیم، به عبارتی بهانه گیری کرده اند.

وی ادامه داد:اهداف ترکیه تا کنون محقق نشده است و ما نابودی جبهه النصره را در ادلب ندیدیم چون در آنجا گروههای متفاوتی در جرگه تروریستها هستند، با یک پیچیدگی مواجه است که نه ترکیه و آمریکا توانستد این معضل را حل کنند که خاک سوریه متعلق به سوریه باشد و ما شاهد ترور و خشونت نباشیم، نه دولت سوریه عملیات خود را به تأخیر انداخته که با مذاکره و تعامل بین این کشورها حل شود.

قاسمیان ادامه داد: گروههایی که هم در ادلب هستند، هم مطالبات متفاوت دارند، هم وابسته به جریانها و کشورها و بازیگران خاصی هستند و این معضل به این راحتی از طریق مذاکره حل و فصل نمی شود، بنابراین سرفصل عملیات ادلب در سوریه از بین بردن تروریستها یا با مذاکره یا با عملیات نظامی است، اقداماتی که تا کنون صورت گرفته، این است که ارتش فعلا در حال عملیات روانی است، دهها هزار تانک و نفربر و خودروهای زرهی در حال انتقال به محور ادلب است، شرق ادلب در دست ارتش و بخشهایی از آن در دست تروریستهاست و این که چرا ارتش تا کنون به این بخشها حمله نکرده این است که اهمیت این مناطق مثل درعا و حلب نیست، اما چون بالاخره جزئی از خاک سوریه است، باید از وجود تروریتسها پاکسازی شود.

وی افزود: روز گذشته ریف غربی ادلب، توسط جنگنده ارتش سوریه و جنگنده های روسی هدف قرار گرفت، برخی از مواضع تروریستها را بمباران کردند، آن چیزی که روشن است، این است که ارتش در حال فراهم سازی مقدمات فجر ادلب است، در همین راستا علاوه بر ادوات جنگی و نظامی، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی خود را به بخشهایی از مناطق اشغالی تروریستها در ادلب اعزام کرده است؛ مهمترین مناطقی که این نیروهای امنیتی به آن اعزام شده اند، مناطق سراقب است؛ کار تصویر برداری از شهرکهایی که تروریستها در آن حضور دارند، به اتمام رسیده است و این نشان می دهد که وضعیت امنیتی در ادلب بسیار شکننده و نفوذ پذیر بوده و  این امر عملیات نظامی را بسیار راحت تر می کند و همین باعث شوک محور غرب و تروریستها شده است.

قاسمیان تصریح کرد: در بخشی از تماس تلفنی که وزرای خارجه و ترکیه داشتند، به این محور هم پرداخته شده  بود؛ کلا غربی ها بعد از مطرح شدن عملیات ادلب به عنون آخرین محور عملیات برای پاکسازی سوریه از  تروریستها، قبل از اینکه مقدمات عملیات فراهم شود، بحثی مطرح کردند، مبنی بر اینکه که دولت سوریه قرار است، در ادلب از سلاح شیمایی استفاده کند، یعنی شایعه احتمال استفاده از سلاح شیمایی را مطرح کردند و به همین خاطر دولت سوریه را به حمله نظامی تهدید کردند.

وی افزود: جالبتر این است که بازوهای تروریستی غربی ها  به ویژه آمریکایی ها در سوریه که گروههای وابسته به القاعده هستند، برای اینکه شرایط اقدام نظامی غرب علیه سوریه را فراهم بکنند، مقادیر قابل توجهی مواد شیمایی را به ادلب منتقل کردند؛ از آنجا که ادلب آخرین پایگاه نظامی تروریستها است و قرار است از بین برود و تروریستها دیگر جایگاهی در سوریه به آن صورتی که قبل داشتند، ندارند؛ باید آخرین تیرهایی که در ترکش دارند را نیز رها کنند، بر همین اساس مقادیری مواد شیمایی به ادلب منتقل کردند.

قاسمیان خاطر نشان کرد:این احتمال وجود دارد، عملیات ارتش سوریه که آغاز شود، چنان موفقیت چشمگیری داشته باشد که غربی ها بحث سلاح شیمیایی را دوباره مطرح کنند و این سناریو نخ نما بعد از موفقیت عملیات فجر ادلب دوباره تکرار شود، سناریویی که چند سال پیش مطرح کردند و هجمه ای علیه دولت سوریه به راه انداختند.

افتتاح سد منطقه گردشگری آب ناری میرملکی در هفته دولت

به مناسبت فرارسیدن هفته دولت و با حضور فرماندار و جمعی از مسئولین ، سد تغذیه مصنوعی روستای میرملکی با هزینه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ريال با هدف کنترل آب های سطحی ، افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری مهرستان ؛ رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان مُهر در این مراسم ، گفت: این پروژه، حجم آبگیری ۲۰۰ هزار مترمکعب داشته و در طول ۱۵ متر و ارتفاع سرریز ۶٫۵ متر از محل اعتبارات سه درصد نفت و گاز ساخته شده است.

مهندس محمد زاده خاطرنشان کرد: هدف از اجرای پروژه هایی از این دست ، کاهش بروز سیلاب ها ، کنترل آب های سطحی ، تغذیه سفره های زیرزمینی ، جلوگیری از انتقال رسوب ها به سمت زمین های کشاورزی و تقویت پوشش گیاهی است.افتتاح سد تغذیه مصنوعی در بخش وراوی
افتتاح سد تغذیه مصنوعی در بخش وراوی
افتتاح سد تغذیه مصنوعی در بخش وراوی
افتتاح سد تغذیه مصنوعی در بخش وراوی
افتتاح سد تغذیه مصنوعی در بخش وراوی
افتتاح سد تغذیه مصنوعی در بخش وراوی

مهندس مجتبی نیکبخت کارمند نمونه شهرستان مهر انتخاب گردید.

به مناسبت چهارم شهریور ماه و روز کارمند ،  در جلسه شورای اداری شهرستان مهر کارمندان نمونه ادارات، نهادها و سازمان های دولتی معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.تقدیر از مسئولین روابط عمومی دو اداره جهاد کشاورزی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان مُهر به عنوان روابط عمومی های برتر نیز  پایان بخش این مراسم بود.

به گزارش پایگاه خبری مهرستان؛ فرماندار شهرستان مهر در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد شهدای هفته دولت  ابراز داشت: کارمندان بازوان اجرایی و عملیاتی هر سازمانی هستند و بدون شک کیفیت کار، دقت، سرعت و مولفه های دیگری مثل اخلاق، تاثیر بسزایی در بازدهی و رضایت عمومی از یک سازمان دارد.

وی افزود: کشور در حال حاضر در مرحله سختی قرار دارد و دولت در حال برنامه ریزی برای به حداقل رساندن مشکلات مردم است.

سید محمد موسوی ادامه داد:  شرایط روانی حاکم بر جامعه شرایط جالبی نیست و کارمندان ادارات حداقل کمکی که می‌توانند به مردم در این شرایط بکنند ، سرعت در انجام کار و خوشرویی و خوش اخلاقی است.

نماینده عالی دولت در شهرستان مهر در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بحث اشتغال ،  خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید زیرساخت‌های شهرستان در حوزه های مختلف ، از آب، گاز، برق و راه گرفته  تا حوزه‌هایی مثل ورزش پیشرفت های چشمگیری داشته است، با این وجود اولویت اول شهرستان بحث اشتغال است.

موسوی ادامه داد:  همانگونه که در مراسم کلنگ زنی اولین واحد تولیدی در شهرک صنعتی مهر عنوان کردم ، پروژه هایی  که منجر به اشتغال می شود زمان‌بر است. متوسط چهار یا پنج سال زمان بر اساس نوع پروژه نیاز است تا یک واحد از کلنگ زنی تا بهره برداری طی کند. بروکراسی پیچیده حاکم بر نظام اداری کشور نیز قطعاً در این موضوع تاثیر گذار است؛ با این وجود حدود ۱۵ صنعت بزرگ و کوچک در این دولت شروع به کار کردند و قطعاً با بستری که ایجاد شده و پروژه هایی که در حال ساخت است چشم انداز اشتغال آینده شهرستان بسیار بهتر از امروز خواهد بود.

وی افزود:  البته متوسط نرخ بیکاری شهرستان مهر بهتر از میانگین استان است، با این وجود نسبت به وضعیت فعلی رضایت نداریم.

فرماندار شهرستان مهر گفت:  مسئولین ارشد استان به خوبی موقعیت ویژه این منطقه را فهمیده و هدایت پروژه های صنعتی به سمت جنوب استان و مشخصاً دو شهرستان مهر و لامرد را  با توجه به امکان تامین آب صنایع از طریق دریا در برنامه دارند.

در پایان کارمندان نمونه ادارات و نهادهای شهرستان مُهر با اهدای لوح مورد تجلیل قرار گرفتند.


سایت میرملکی نیوز ضمن عرض تبریک به جناب آقای مهندس نیکبخت از خداوند منان برای ایشان آرزوی توفیق روزافزون و سلامتی مسئلت دارد.
دکتر رضا رحیمیان به سمت رییس شعبه دادگاه کیفری دو مرکز استان فارس (شیراز)انتخاب گردید.طی حکمی از طرف  ریاست محترم قوه قضاییه, دکتر رضا رحیمیان پس از ده سال تجربه موفق قضایی در شهرستان لامرد,به سمت رییس شعبه دادگاه کیفری دو مرکز استان فارس (شیراز),ارتقا یافت.

عضویت در بنیاد ملی نخبگان,نماینده قوه قضاییه در کمیسیونهای شبه قضایی شامل کمیته انطباق مصوبات شوراهای اسلامی  با قوانین,کمیسیون مالیاتی,کمیسیونهای مواد۷۷و۱۰۰ شهرداری ,کمیسیون ثبت اراضی و ... و نیز, نگارش و انتشار ده ها مقاله علمی در مجلات و کنفرانس ها و همایش های ملی مختلف در زمینه های حقوق کیفری و جرم شناسی,تدریس در دانشگاه و... از سوابق ارزشمند ایشان می باشد.

صبح امروز مراسم تکریم و معارفه دادستان‌های پیشین و جدید لامرد با حضور معاون قضایی دادگستری فارس، ائمه جمعه و جماعات، مسوولان محلی، اعضای شوراهای حل اختلاف و معتمدین لامرد برگزار شد.

دکتر رحیمیان دادستان پيشين لامرد نیز در مراسم تکریم خود اظهار داشت: تمرکز ویژه‌ بر حقوق شهروندی داشتیم و در این راستا رسیدگی‌ها کاملاً شفاف در معرض مراجعین انجام شد و اینکه چه قدر موفق بودیم قضاوت آن با مردم است.

رضا رحیمیان ادامه داد: نرخ زندانیان تا حدودی کاهش دادیم و در خصوص نرخ جرائم خشن در لامرد نسبت به بقیه‌ها شهرستان‌ها پایین است.

وی خاطرنشان کرد: در طول این مدت سه هزار پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی مورد رسیدگی قراردادیم و دو هزار پرونده نیز در شوراهای حل اختلاف لامرد و بخش‌های این شهرستان مورد رسیدگی قرار گرفت.


سایت میرملکی نیوزضمن تبریک به دکتر رحیمیان از خداوند منان برای ایشان در مسئولیت جدید توفیق و سلامتی مسئلت می نماید.
 

از پرستو مخواه که بماندنوشته شده توسط سرکار خانم دکتر شجاعی


به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس ، تابستان که از راه می رسد بازار اردوهای دانش آموزی و دانشجویی هم داغ می شود. یکی از این نوع اردوها که با حال و هوای کار، تلاش و ایثار همراه است؛ اردوهای جهادی است. با یکی از کاروان‌های اردوی جهادی دانشجویی که به مقصد روستای محروم محمود آباد از توابع بید زرد شیراز در حرکت است همراه می‌شوم.

از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود

علی یکی از دانشجویان جهادی است. می‌گوید این اردو‌ها دست کمی از سفر حج ندارند بی توجه به هرطبقه‌ای که هستیم همه در یک سطح قرار می‌گیریم و دوشادوش هم برای ساختن و آباد کردن قدم بر می‌داریم.

                                از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود
از پشت پنجره اتوبوس بیرون را نگاه می‌کنم تا روستای محمودآباد چند کیلومتری بیشتر باقی نمانده به سراغ مهرداد می‌روم مسول کاروان برایم گفته بود او پای ثابت همه اردو‌های جهادی است.
مهرداد دانشجوی مهندسی عمران است. می‌گوید اگر تمام این اردو‌ها را قاب کنی و به دیوار بزنی زیباترین چیزی که در آن به چشم می‌خورد لبخند رضایتی است که بر چهره مردم محروم نشسته است.

     از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود

 اردوی جهادی، شکوفایی نیروی جوانی

اردو‌های جهادی، مجموعه‌ای از فعالیت‌های خودجوش است که توسط دانشجویان، دانش آموزان، طلاب حوزه‌های علمیه و دیگر جوانان داوطلب در مناطق محروم کشور برگزار می‌شود و بنا بر ظرفیت‌ها و توانایی‌های شرکت کنندگان، انواع فعالیت‌ها از جمله اجرای  طرح‌های عمرانی مورد نیاز منطقه، خدمات کشاورزی، پزشکی- درمانی، آموزشی- تحصیلی در کنار فعالیت‌های فرهنگی ارایه می‌شود.                                                       از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود

این اردو‌ها با  تدابیر مقام معظم رهبری زیر نظر بسیج سازندگی با هدف شکوفایی استعداد‌های جوانان و بکارگیری نیروی نشاط جوانی برای سازندگی کشور در اوقات فراغت، از سال ۱۳۷۹ در کشور آغاز شد. به گفته مدیر مطالعات و برنامه ریزی حرکت‌های جهادی بسیج سازندگی استان فارس، در ۱۰ سال اخیر ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار فارسی در اردو‌های جهادی شرکت کرده اند که ۳۲۰ هزار نفر از آن‌ها دانشجو بوده اند . این دانشجویان در کنار دیگر نیروهای جهادی به هزار و ۳۰۰ منطقه محروم فارس خدمات رسانی کرده اند.

از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود

 مُسکویی می‌گوید تا پایان تابستان امسال هم بیش از ۴ هزار دانشجو در قالب اردو‌های ۱۰ روزه به مناطق محروم فارس اعزام می‌شوند.

کاروان ایثار

 کاروان دانشجویان شیراز به مقصد می‌رسد. مردم روستا به گرمی از آن‌ها استقبال می‌کنند. دختر بچه‌ها و زنان روستا هم با همان پوشش محلی به استقبال دانشجویان دختر آمده اند. قرار است با کمک آن‌ها گل دوزی و طرزدوختن کیف را یاد بگیرند.

از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود
دانشجویان پسر هم قرار است خانه های چند نفر از اهالی روستا را تعمیر و بازسازی کنند. بعد از اسکان، دانشجویان وقت را از دست نمی‌دهند. همه چیز برای خدمت رسانی به منطقه محروم محمود آباد آماده است. مهرداد با کمک دوستانش دست به کار می‌شوند. این طرف فرغون‌ها پر از سیمان و گچ شده، آن طرف‌تر چند دانشجو در حال گچ مالی سقف و دیوار خانه یکی از اهالی روستا هستند.

از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود
آن‌ها گویی خستگی را نمی‌شناسند. بی وقفه درحال کار وتلاش هستند.به قول امیر؛ دانشجوی مهندسی برق، آن‌ها آمده اند تا اینجا مشق بندگی کنند و رضایت خدا را در رضایت بندگانش بجویند.

از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود

 به راستی که چه تابلوی زیبایی از همدلی و ایثار ترسیم می‌شود.

از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود

دانشجویان با پیشانی‌های عرق کرده و دستان پینه بسته علم و عمل را با هم عجین کرده اند و بی آن که بخشنامه‌ای و دستورالعملی در کار باشد بی هیچ چشم داشتی داوطلبانه پا به میدان ایثار و جهاد گذاشته اند.

 سرهنگ اسماعیلی رئیس بسیج سازندگی استان فارس می‌گوید: در دهه چهارم انقلاب اسلامی که دهه پیشرفت و عدالت نام گذاری شده، بسط و گسترش فعالیت‌های جهادی و از آن مهم‌تر روحیه ایثار و جهاد در جامعه می‌تواند در نیل به اهداف متعالی انقلاب تاثیر به سزایی داشته باشد. از این رو برگزاری اردو‌های جهادی زمینه‌ای برای بسیج عظیم مردمی در آبادانی کشور است.

وطن ای شکوه پابرجا

کاروان اردوی جهادی دانشجویان شیراز پس از ۱۰ روز حضور پرشور در میدان جهاد و ایثار و سازندگی در حال بازگشت به شیراز است. روستاییان با کاسه‌های آب در دست و باسلام و صلوات آن‌ها را بدرقه می‌کنند. لبخند رضایت در چهره‌ آن‌ها موج می‌زند. حالا به یُمن فرزندان این آب و خاک، روستا از زیر بارِ محرومیت سر بلند کرده. محمود آباد، آبادتر ازهمیشه به نظر می‌رسد.

از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود
این جا هفتمین میعاد گاه کاروان دانشجویان جهادی شیراز بود. پیش از این هم، ۶ بار به مناطق محروم شهرستان‌های نی‌ریز، ارسنجان، نورآباد و لامرد اعزام شده بودند.
ایثار و جهاد، جنگ و بعد از جنگ نمی‌شناسد. وقتی پای آبادانی و سازندگی وطن در میان باشد همه به پا می‌خیزند. جوان که باشی سهم تو برای آبادانی بیشتر از همه است.

 از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود

در این میان، حضور همه جانبه و همیشگی جوانان دانشجوی فارس در اردو‌های جهادی توقع همه را بالا برده به ویژه وقتی رییس بسیج سازندگی استان از کسب رتبه اول تا سوم اردو‌های جهادی فارس در کشور خبر می‌دهد.
سرهنگ اسماعیلی می‌گوید روحیه ایثار و ازخودگذشتگی در اردو‌های جهادی فارس زبانزد است و همین بلندآوازگی بارها آن‌ها را برای آبادانی و رفع محرومیت در استان‌های دیگر هم فراخوانده است.

از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود
اردو‌های جهادی دانشجویان فارس به همراه اساتید، جامعه پزشکی و مهندسی استان تاکنون در مناطق محروم سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، کهگیلویه و بویر احمد و کرمانشاه در قالب خدمات عمرانی، درمانی، پزشکی فرهنگی و اقتصاد مقاومتی برگزار شده و رنگ محرومیت را تا حدی از چهره‌ی این مناطق زدوده است.
کوتاه مدت و زودبازده بودن طرح ها، فراگیر و گسترده بودن، نداشتن پیچیدگی‌های تخصصی و نیز عمومی و عام‌المنفعه بودن از ویژگی‌های طرح‌های بسیج سازندگی در اردو‌های جهادی است.

بی قرار رفتن

کاروان اردوی جهادی دانشجویان به شیراز می‌رسد زهرا که به همراه دیگر دوستانش به زنان روستای محمود آباد کار‌های هنری آموزش داده می‌گوید با کوله باری از تجربه به خانه بر می‌گردد، اما برای حضور در اردوی بعدی لحظه شماری می‌کند.
این بی قراری در زهرا که هجرت را برماندن ترجیح می‌دهد مرا به یاد یکی از نوشته‌های سید شهیدان اهل قلم؛ سید مرتضی آوینی می‌اندازد. لابه لای واژه‌های سراسر عشق و شورِ راوی فتح این عبارت به چشم می‌خورد " ...پرستو را با گرما عهدی است که هر بهار تازه می‌شود. وطنِ پرستو‌ها بهار است و اگر بهار، مهاجر است از پرستو مخواه که بماند"

از پرستو مخواه که بماند/ درحال تکمیل منتشر نشود

افتتاح روشنایی خیابان آیت الله هاشمی رفسنجانی روستای میرملکی در آینده نزدیک

با پیگیری های دهیاری و شورای اسلامی روستای میرملکی به زودی شاهد افتتاح روشنایی خیابان هاشمی رفسنجایی از روستای میرملکی به سمت شهر وراوی هستیم. 


جناب آقای مهندس ابراهیم رحیمیان دهیار محترم روستای میرملکی با بیان اینکه دهیاری و شورای محترم روستای میرملکی به مدت یک سال و نیم پیگیر روشنایی این محور می باشد و این امر با توجه به ضرورت موضوع مورد موافقت و حمایت بخشدار  و فرماندار محترم قرار گرفته است به زودی شاهد روشنایی این خیابان خواهیم بود. 


در ادامه مهندس رحیمیان بیان داشت با شروع فاز اول و افتتاح روشنایی و تهیه زیر ساخت های لازم، دهیاری روستای میرملکی در نظر دارد فاز دوم پروژه که شامل نصب تابلوی شهدا در خیابان، تسطیح سطوح میانی خیابان، رنگ آمیزی جداول و کاشت نخل می باشد بزودی در دستور کار قرار گیرد.

 


رهاییدکتر حسن سلامی

وبلاگ قلمرو سعدی


سحرگاهان، پدر و دختر زود از خواب بیدار شدند. پدر اول برخاست، مختصر سحری خورد، وضو گرفت و کفش های پروصله اش را پوشید. از درِ خانه ی دخترش در آمد و درازای کوچه را پیمود. پرندگان کوچک تند تند جیرجیر می کردند اما چند بار آوای هوهوی جغد به گوشش خورد.

هنگامی که از کوچه خارج شد هنوز هوا تاریک بود و انسان ها در خواب. بار دیگر از شگفتی جهان و رفتار انسان به حیرت افتاد. غرق اندیشه، در آنِ واحد هم به پایین می نگریست هم به بالا. امیر کوفه از پایین یعنی از رفتار مردم کوفه دلگیر بود اما به بالا، یعنی به خالق این مردم، مشتاق.

طولی نکشید که به مسجد رسید. شمع را با کبریت روشن کرد. فضا و محراب آن قدر نور پیدا کرد که اطراف را ببیند. بقیه، پیش پایشان و اطرافشان را به چراغ او می دیدند. سجاده و وسیله ی عبادت خویش را گسترد و آماده ی نیایش و نماز شد.

کم کم نمازگزاران دیگری که زندگی شان «امروز را به فردا رساندن» نبود و فرصت اندیشیدن و عبادت کردن داشتند پشت سرش صف کشیدند و اقتدا کردند؛ پشت سرِ حاکمی که عدالتش او را سرنگون کرد.

در مسجد یک مرد دهشت افکن (تروریست) که زیر زیراندازی خزیده بود از تاریکی خارج شد. شمشیر زهرآگین اش را بالا برد. یک لحظه برق شمشیر درخشید و فرق سر خلیفه مسلمانان را شکافت. امام احساس کرد چه خوشبخت است که در خانه ی خدا به این دنیا آمده و از خانه ی خدا به آن دنیا می رود.

روی سجاده اش راست نشست، دست به سر و روی خود کشید ببیند هنوز جسم دارد. خون از سر و پیشانی اش بیرون جهیده بود. بیشتر که اندیشید احساس کرد گویی ابتدا دَورِ مسجد و بعد بیرون از پنجره ی مسجد و دور و دورتر روی شهر به پرواز درآمده است. از آن بالا به مردمی که هنوز در خواب بودند نگریست و باز همین طور شناور بر فراز کره زمین و عالم عظیم پیشتر و پیشتر بالا رفت و آزاد و رها شد.

امامان و عارفان در طول حیات و حین مرگشان به تجربه ای که آن را «آگاهی معنوی» و «حس لایتناهی» می نامند برخورده اند. احساسی که به آنان دست داده نوعی رها شدن از بند ماده و رهایی از زمان و مکان و تجربه کردن جهان از دریچه ی ابدیت بوده است. وقتی این تجربه صورت گرفت عارف یا امام احساس می کند «دارد خود را از دست می دهد و در خدا محو می شود» همان گونه که قطره به اقیانوس می پیوندد.

آنان که شیدای مرام و بیان امیر مومنان بودند گِرد تن زخمی اش نشستند و به کلمات و مواعظش گوش دادند؛ مواعظی که از معماها پرده برمی داشت. کلماتش و حکمت هایش به لفظِ اندک و معنای بسیار، ادا می شد.

گفت: همسایه تان را همچون خودتان دوست بدارید زیرا همسایه تان همان خودتان است. نکند سائلی را از درِ خانه تان برانید. من هر وقت سائلی می دیدم به خودم می گفتم: ز من محروم تر کی سائلی بود؟ مبادا از کیفر دادن و انتقام گرفتن شاد شوید. دنیای کوچک آرزوی دل های کوچک است.

گفت به حاکمان گفته ام: ایّاکم و العدل. چون حاکم یا والی را هواها گونه گون شود از اجرای عدل در بسیاری موارد باز مانَد. وقتی حکومت مصر را به محمدبن ابی بکر واگذار کردم به او نوشتم: با مردم فروتن باش و نرمخو و هموار و گشاده رو(1)

در عهد نامه ی مالک اشتر در باره ی حُرمت تعدّی به حقوق انسان ها نوشتم و به حاکم تاکید کردم: مباش برای مردم همچون جانوری درنده که خوردنشان را غنیمت شماری، چه مردم 2 دسته اند: دسته ای برادر دینی تو اند و دسته ی دیگر در آفرینش با تو همانند. گناهی از ایشان سر می زند یا علت هایی بر آنان عارض می شود یا خواسته و ناخواسته خطایی بر دستشان می رود به خطاهاشان منگر و از گناهانشان درگذر(2).

ماجرای برادرم عقیل را که شنیده اید. دیدمش پریش بود و سخت درویش و برای گرفتن چیزی از بیت المال نزد من آمد. از من خواست تا منی از گندم شما بدو بدهم. کودکانش را دیدم از درویشی موی ژولیده، رنگشان تیره گردیده گویی بر چهره شان نیل کشیده . پی در پی مرا دیدار کرد و گفته ی خود را تکرار. گوش به گفته اش نهادم. پنداشت دین خود را بدو دادم...

پس آهنی برای او گداختم و به تنش نزدیک ساختم. چنان فریاد بر آورد که بیمار از درد. نزدیک بود از داغ آن بگدازد وقالب تهی سازد. او را گفتم نوحه گران بر تو بگریند گریستن مادر بر داغ فرزند. از آهنی می نالی که انسانی به بازیچه آن را گرم ساخته و مرا به آتشی می کشانی که خدای جبارش به خشم گداخته؟ تو بنالی ازآزار و من ننالم از سوزش و خشم کردگار؟(3)

در طول حکمرانی ام به خودم و همه گفتم و باز می گویم: به خدا اگر شب را روی اشترخار بمانم بیدار و از این سو بدان سویم کَشند در طوق های آهنین گرفتار، خوشتر دارم تا روز رستاخیز به خدا و رسول درآیم بر یکی از بندگان، ستمکار یا اندک چیزی را از مردم گرفته باشم به ناسزاوار(4).

سه روز پس از ترور امام علی (ع) مرد دانش و دین، این مجنون خسته از زنجیر و جور دهر، با گونه ای زرد و لب خشک در بیست و یکم رمضان سال 40 هجری قمری از دنیا  جدا شد و از شر و شور آن رهایی یافت.

25 خرداد 97

پی نوشت:

 1. نهج البلاغه، ترجمه دکتر شهیدی، نامه 59  ص 344
 2. پیشین، نامه 53 ص 326
3و4. همان، خطبه224  ص260 و ص

برگزاری مسابقات سوارکاری به نام و یادبود پاسدار حسین قاسمیان + تصاویر

با همت هيات ورزشي روستاي ميرملكي پنجمين دوره مسابقات سواركاري كورس آزاد روز جمعه ٢١ ارديبهشت ٩٧ در پيست سواركاري شهيد حسين كهنسال ميرملكي برگزار شد.

به گزارش مُهرستان؛ اين دوره از مسابقات با حضور ٣١ اسب و چابك سوار از ٣ استان كشور(فارس،بوشهر، هرمزگان) برگزار شد.

در پايان اين دوره از مسابقات اسب جنگستان با سواركاري جليل بهرامي زاده از جزيره قشم عنوان قهرماني مسابقات را از آن خود كرد.

همچنين اسب هاي زلزله با سواركاري احمدرضا صادقيان از شهر اوز و كوهستان با سواركاري محمد امين آتش بار از شهر گراش بترتيب مقام هاي دومي و سومي مسابقات را كسب نمودند.

اين دوره از مسابقات كه به نام و يادبود(زنده ياد پاسدار حسين قاسميان) نام گذاري شده بود، با حضور ٣١ راس اسب از روستاها و شهرهاي ميرملكي، قشم، لامرد، گراش، اوز، بندو، بندر لنگه، چاه مبارك ، بيرم،. ارودان، سهمو، پارسيان، اشكنان، دهشيخ، بستك، خالده، خوزي ،وراوي و با استقبال بي نظير علاقمندان به ورزش سواركاري برگزار شد.

حضور گسترده علاقمندان در روز برگزاري در پيست سواركاري روستاي ميرملكي بي شك نشأت گرفته از موقعيت عالي پيست سواركاري ميرملكي به دليل بادگير نبودن و نبود گرد و خاك و همچنين حضور اسب هاي سرشناسي همچون جنگستان ، قيصر خان، زلزله ،كوهستان، دلال پارسيان ،باوفا، كولاك، رعد، پرواز كه براي علاقمندان به اين ورزش بسيار نام آشناست، مي باشد.

پيست سواركاري شهيد حسين كهنسال روستاي ميرملكي در چند ده متري تالاب زيباي فصلي (شط) ميرملكي قرار دارد.

در پايان و با حضور دهقان بخشدار محترم بخش وراوي، سلامي رييس آموزش و پرورش شهرستان مهر،قاسمي رييس تربيت بدني شهرستان،عبداللهي رييس تربيت بدني بخش وراوي، مسئولين هيات سواركاري شهرستان، اعضا شوراي اسلامي و رحيميان دهيار روستاي ميرملكي، كهنسال مديريت باشگاه سواركاري شهيد حسين كهنسال و اعضا محترم هيات ورزشي روستاي ميرملكي، لوح يادبود مسابقات و جوايز نقدي(مجموعا به مبلغ ٢٠ ميليون ريال)به چابك سواران و مالكين اسب هاي برتر أهدا شد.

همچنين با اهدا لوح سپاس از تلاش هاي بي دريغ تني چند از برگزاركنندگان و عوامل إجرائي اين دوره از مسابقات ، مسوولين محترم ورزش سواركاري شهرستان مهر، علي قاسميان (مسوول محترم برگزاري اين دوره از مسابقات)، ابراهيم كهنسال(مديريت محترم باشگاه و پيست سواركاري شهيد حسين كهنسال ) و ظهير بابايي (پيشكسوت سواركاري روستاي ميرملكي) كه در برگزاري اين دوره از مسابقات نقش بسزايي داشتند تقدير به عمل آمد.

اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی
اسب سواری میرملکی

همایش شوراهای اسلامی شهر و روستا در مُهر+ تصاویر

به مناسبت روز شوراها همایشی با حضور سید محسن علوی نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس، موسوی فرماندار مُهر و اعضا شوراهای اسلامی شهر و روستا در محل سالن اجتماعات فرمانداری مُهر برگزار شد.

در این مراسم از زحمات جناب آقای حسن دلاویز به عنوان شورای فعال و برتر در سطح شهرستان مهر تقدیر و تشکر گردید.


همایش شوراها
همایش شوراها
همایش شوراها

برگزاری جشن بزرگ نیمه شعبان در روستای میرملکی+ تصاویر

جشن بزرگ نیمه شعبان با حضور تمامی اقشار مردم روستای میرملکی برگزار گردید.

ارسال کننده تصاویر: جناب آقای سیف الله قیامتیبرگزاری مسابقات فوتسال نوروز ۹۷ در روستای میرملکی + تصاویر

 مسابقات فوتسال زمين خاكي نوروز ٩٧ در روستاي ميرملكي با قهرماني تيم سرخابي به پايان رسيد؛

به گزارش خبرنگار مهرستان؛ با آغاز تعطيلات نوروز و به همت هيات ورزشي روستاي ميرملكي سومين دوره مسابقات فوتسال زمين خاكي در روستاي ميرملكي برگزار شد.
مسابقات با حضور ٦ تيم (شهيد هاها، شهيد رستگار ، نوجوانان ، سرخابي، دهياري و هيات ميثاق با شهدا) و در دو گروه ٣ تيمي برگزار شد كه در پايان و در فينال مسابقات و در ديداري نفس گير تيم سرخابي با شكست ٢-١ تيم شهيد هاها به مقام قهرماني مسابقات دست يافت و تيم نوجوانان نيز در ضربات پنالتي موفق به شكست تيم هيات ميثاق با شهدا شد و روي سكوي سوم قرار گرفت.

همچنين حسن وراوي از تيم شهيد هاها با ٨ گل زده آقاي گلي و تيم دهياري ميرملكي جام اخلاق این دوره از مسابقات را از آن خود كرد.

تيم سرخابي فاتح سومين دوره مسابقات جام شهدا، توانست در كنار دو تيم وحدت ميرملكي و تيم قائم خوزي قرار گيرد كه در دو دوره گذشته روي سكوي نخست قرار گرفته بودند.

در پايان و با حضور پيشكسوتان ورزشي ، اعضا شورا و دهيار و پدر بزرگوار شهيد احمد رستگار با اهدا كاپ و لوح تقدير از ٣ تيم برتر تقدير به عمل آمد.

همچنين اعضا تيم شهيد هاها در حركتي زيبا كاپ نائب قهرماني و لوح تقدير تيمي خود را به خانواده معظم و معزز شهيد والامقام علي هاها اهدا نمودند.
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی
فوتسال_میرملکی

برگزاری جشن بزرگ 22 بهمن در روستای میرملکی + تصاویر

جشن بزرگ 22 بهمن 1396 با حضور و استقبال گسترده مردم شریف روستای میرملکی در دبستان شهید کاظمیان برگزار گردید.

 جشن 22 بهمن با همکاری جوانان روستای میرملکی اجرایی گردید.  این جشن بعد از ۷ سال با حضوری فعال و با کمترین اختلاف سلیقه با مشارکت جوانان برگزار گردید.   میرملکی نیوز تشکر میکند از دهیاری و  شورای محترم اسلامی روستای میرملکی و دست اندرکاران زحمتکش جشن‌۲۲بهمن که با همکاری این عزیزان جشن خوبی برای شادی مردم روستا برگزار گردید.

۱-هیات میثاق با شهدا که واقعا۹۰درصدکارها روبردوش گرفتند(رضا .محسن وعلی رحیمیان-علیرضا آقائی-ابوالفضل عباسی-علیرضا کریم زاده ٬ جواد کهنسال ٬ حسن وراوی٬ خلیل و وحید قاسمی و سرپرست گروه که الحق والانصاف تمام وقتش رو برای این جشن گذاشته بود جناب آقای سیف الله قیامتی)

۲-دبستان شهید کاظمیان به مدیریت جناب آقای حسین آقائی

۳-پایگاه مقاومت ثارالله به مدیریت آقای حمزه شاکری

۴-هیات ورزشی روستای میرملکی که باید تشکر ویژه داشته باشیم از آقای حسن رستگار که زحمت پذیرائی مراسم برعهده داشتند.

۵-مجری خوب برنامه جناب آقای محمد دلاویز

۶-مدیر زحمتکش برنامه جناب آقای عبدالله واثقی

۷-آقای رضا کریمزاده فیلمبردار خوب ودوست داشتنی که بدون هیچ هزینه ای مسئولیت فیلمبرداری جشن رو برعهده گرفتند.

۸-جناب آقای حسین نوبخت که هم قبل از برگزاری جشن با ما همکاری داشتند و هم زحمت هماهنگی با خواننده انقلابی  رو برعهده گرفتند.

۹-برادران عباسی که مسئولیت سیستم صوتی رو متقبل شدند.

۱۰-آقای علی علیزاده شاعر قدیمی روستا با شعری که در وصف نماینده مجلس و آب شرب روستا سرودند.

۱۱-آقای اسماعیل نیکبخت که مسئولیت برگزاری مسابقات برعهده داشتند.

۱۲-دوستان عزیزی که با کمک مالی در جشن با ما همکاری داشتند.

۱۳-تمام دوستانی که در پایان جشن ماندگار شدند و تا بعد از اذان مغرب  در جمع آوری وسایل کمک کردند.

ودر پایان از کلیه مسئولین و مردم عزیز روستا که در این مراسم شادی شرکت نمودند تشکر فراوان داریم. امیدواریم دهیاری و شورای اسلامی روستای میرملکی به صورت مستمر برنامه های شاد و  بانشاط در مناسبت های مختلف در روستای میرملکی برگزار نماید.
دستور وزیر نفت مبنی بر به کارگیری نیروی بومی در پروژه استحصال اتان

به گزارش پایگاه خبری مُهرستان؛ چندی قبل نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شد که بر اساس آن شرکت پالایش پارسیان تدبیر به عنوان کارفرمای پروژه استحصال اتان از دانشگاه صنعت نفت درخواست معرفی فارغ التحصیلان این دانشگاه را به شرکت جهت به کارگیری و جذب داده است.

به دنبال آن، نماینده مردم شهرستان های لامرد و مُهر در صحن علنی مجلس به وزیر نفت طی یک تذکر شفاهی خواستار ورود وزیر به این موضوع شد.

سید محسن علوی در این تذکر گفت: خروج بخشی از پروژه اتان گیری پارسیان شهرستان مهر به استان بوشهر خساراتی برای استان فارس بهمراه داشت که مردم استان فارس هیچ گاه فراموش نمی کنند لذا پیرو مذاکرات حضوری و مکاتبات صورت گرفته با وزیر نفت و”مخبر” ستاد اجرایی فرمان امام(ره) مقرر شد تا برای جذب نیرو در این پروژه از جوانان نخبه و تحصیل کرده استان فارس بر اساس ماده ۴۷ برنامه ششم توسعه اقدام شود.

وی ادامه داد: متاسفانه در عمل شاهد جذب نیروهای غیربومی و اقدام برخلاف برنامه ششم توسعه هستیم؛ لذا مستدعی است نسبت به اصلاح این رویه اقدام شود.

نماینده مردم لامرد و مُهر پیش از این نیز طی مکاتباتی با مخبر، ریاست ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و نماینده وی در مجلس شورای اسلامی بر به کارگیری نیروهای بومی در پروژه اتان پیگیری کرده است که متاسفانه مجددا شاهد بی توجهی آنان نسبت به این موضوع بوده اند که سرانجام منجر به تذکر شفاهی در صحن علنی مجلس شد.

با پیگیری سیدمحسن علوی نماینده مردم لامرد و مُهر در نامه ای به مقام عالی وزارت نفت خواستار جذب نیروهای بومی در پروژه اتان ریکاوری شهرستان مهر شد که بیژن نامدار زنگنه در هامش این نامه، بر جذب نیروهای بومی شهرستان های لامرد و مهر مطابق ماده ۴۷ قانون برنامه ششم توسعه تاکید و دستور داد.شَبَح جوانیدکتر حسن سلامی

وبلاگ قلمرو سعدی

غروبی بود فراموش نشدنی. نور خورشید، نوری که زندگی آدمیان خوانده می شود، به هنگام غروب، غم انگیز بود. با غروب خورشید هنوز نور ملایم و مطبوع ماه بر شهر بزرگ تهران نتابیده بود. جوانانی در کافه و در قهوه خانه ای در مرکز ین شهر نشسته بودند. گفتم از نزدیک حال و وضع این جوانان را مشاهده کنم و به شمّه ای از رنج و تیره روزی آنان اشاره ای داشته باشم.

غم و سکوت و خاموشیِ محیط، همه را در پنجه گرفته بود. محیط و محلی دلگیر بود. فضای آن آکنده از بوی تنِ جوانان سیگاری و قلیانی بود. بوی بدِ تن های آن ها در این قبیل مکان ها که توجهی به سلامتش و نظافتش نمی شود، چه زود و با چه سرعتی در همه جا پراکنده می شود. عجیب این بود که در این محیط زشت و نکبت بار وقتی وارد شدم دیدم همه به یک باره از جا برخاستند و با منتهای ادب و احترام از من استقبال کردند.

در آن جا صاحبان چهره های زرد و پریده رنگی دیدم که بر فراز جام هایی، خم گشته بودند. سیمای زیبایشان خیس عرق و آلوده به درد بود. دهانشان در اثر نوشیدن و سیگار و قلیان کشیدن از ریخت افتاده بود. حالت چشمانشان بر اثر کم خوابی و بی خوابی و هیجان مدام، خیره و شرربار بود. لباس های رنگارنگ به تن داشتند اما موهای ژولیده شان گاه به روی چشمانشان فرومی ریخت و گاه بر بناگوششان فرو می افتاد.

در میان آن جمع جوانان، احدی نبود که آلوده به دود و آتش قلیان نباشد. محیط اطرافشان یکسره آتشین و دودآلود بود. تندتند سیگار آتش می زدند و قلیان جلوی دهانشان می گرفتند. به خود گفتم برخی جوانان ایران زمین با «آتش بازی می کنند که گویا نمی دانند این آتش، داغ است. این آتش سوزان را چه کسی یا کسانی برافروخته اند؟»

شماری از جوانان کافه و قهوه خانه پس از کشیدن سیگار و قلیان، با پریشان فکری و افسردگی، سر در میان دو دست گرفته بودند. جوانان هر قدر کمتر با والدین و دوستان و جریان ها و افکار سالم مشغول باشند خطر این که توجهشان به دوستان و جریان ها و افکار ناسالم معطوف شود، بیشتر خواهد بود. جامعه شناسان و روان شناسان و روانکاوان می دانند که چگونه عادت به یک چیز جزیی و کم اهمیت مانند سیگار می تواند نظم دقیق ذهن جوانان ما را مختل سازد و آنان را افسرده کند.

به آنان گفتم: شما جوانان خوش ریخت و خوش اندام چرا به این محل ها می آیید و چرا به سیگار و قلیان پناه آورده اید؟ یکی شان پاسخ داد: کافه ها، قهوه خانه ها و محل های خلوت همیشه تاثیر آرام بخش بر ما دارد. ما اغلب سیگار و قلیان با تنباکوی میوه ای بودار و چُپقی که فراهم می کنیم دور هم می نشینیم و تا نزدیکی های سحر دودی می زنیم و به قیافه ی همدیگر خیره می شویم و بنا به عادت، شوخی و مسخره می کنیم.

پرسیدم: آیا می دانید این دود و دم چه تاثیر سویی بر کبد و شُش های شما می گذارد؟ و چه آفتی است بر روح و روان شما؟ با غرور و بی اعتنایی رو از من برگرداند و پاسخم را نداد. آن ها همه به قیافه ی اشباح بودند. اشباح غریزه و غرور، اشباح هوس و سبکسری، اشباح زیبا یی و ظرافت، اشباح جوانی و ...

این گونه جوانان، آدم های به ظاهر با جسارتی هستند و از انجام دادن هیچ عملی رویگردان نیستند اما فاقد استعداد قابل ملاحظه ای برای پیشرفت. زیرا نیرو و استعدادشان را به تباهی کشانده اند و هدف ارزشمند و منظور والایی در زندگی ندارند.

اینان جوانان دمدمی مزاج هستند که یک لحظه گُر می گیرند و لحظه ای دیگر خاموش می شوند. گاهی سرِ حال هستند و زمانی افسرده. در مقابل پدر و مادرشان وقتی ایستاده اند دست هاشان را در جیب می کنند و وقتی نشسته اند پاها را دراز می کنند و مواقعی که تنها هستند خود را به چنگ تخیلات و اوهام می سپارند.

راه و روش این گونه جوانان، همیشه بی معنا بوده و هست. هیچ وقت اهل سعی و کوشش نبوده اند و قدرت اراده و تصمیم درستی ندارند. خیلی زود از شکل زندگی یکنواخت خسته می شوند. هر وقت خواست و میلشان کشید به آغوش خانه و خانواده پناه می برند و هر وقت هم نخواست از آن دور می شوند.

شب نشینی و نوشیدن و کشیدن را تا پاسی از شب ادامه می دهند و اغلب، دمدمه های صبح دزدانه و تلوتلوخوران همچون گربه ها به خانه برمی گردند. به خانه که می آیند لباسشان را در نمی آورند و با لباس، دراز کشیده و به خواب و خلسه می روند.

این وضع تیره و غم بار زندگی آنها اکنون از حدود خودش تجاوز کرده و بر زندگی والدین و دیگران هم سایه افکنده است. آیا امیدی هست که این جوانان سایه ی راحتی و آسایش والدین شان و جامعه شان بشوند و در آینده باری از روی دوش آن ها و کشور بردارند؟  

30 دی 96            

گزارش تصویری:زیبائی هایی گل نرگس در جنوب فارس

روستای نوآباد بخش اسیر شهرستان مهر در حنوب استان فارس از جمله نقاطی است که نرگس زارهای زیبایی را در خود جای داده است.
عکس: سید محمد حقایقی

با حضور جناب آقای سلامی مدیر آموزش و پرورش:تجلیل از دانش آموزان برتر در امتحانات نهایی سال گذشته

با حضور جناب آقای سلامی مدیر آموزش و پرورش، گل پرور معاون آموزشی و کارشناس آموزش و اولیاء دانش آموزان در مدارس متوسطه دوم که دانش آموزان آنها در امتحانات پایانی معدل بالای هفده را کسب کرده اند، از این دانش اموزان تجلیل بعمل آمد.
به گزارش مُهرستان؛ سلامی مدیر آموزش و پرورش با ذکر این نکته که موفقیت تصادفی نیست و این توفیق با تلاش خود دانش آموزان و اولیاء آنها، دبیران و مدیران مدارس کسب شده است، افزود: انتظار می رود دانش آموزان و خانواده های آنها با بهره گیری از امکاناتی که آموزش و پرورش در اختیار آنان قرار می دهد، حداکثر استفاده را بنمایند و خانواده ها با برنامه ریزی مناسب زمینه موفقیت فرزندانشان را فراهم نمایند.

در پایان از طرف مدیریت آموزش و پرورش به دانش آموزان لوح تقدیر و هدایایی تقدیم شد.

آموزش و پرورش مُهر

برگزاری آزمون های پیشرفت تحصیلی در مقاطع متوسطه اول و دوم

با هدف بالا بردن توان علمی و بررسی وضعیت تحصیلی دانش اموزان متوسطه اول و دوم آزمون پیشرفت تحصیلی از آنان در تاریخ های ۲۰ و ۲۱ آذر با حضور همه دانش اموزان این دو مقطع بعمل آمد.

در این آزمون تعداد ۱۶۸۹ دانش اموز شرکت کرده اند که از این تعداد ۱۱۰۰ نفر متوسطه اول و ۵۸۹ نفر متوسطه دوم می باشند. این آزمون ها هر ساله و در دو نوبت با هدف بررسی میزان پیشرفت تحصیلی دانش اموزان برگزار می گردد.

آموزش و پرورش مُهر

کسب رتبه ۱۴ استانی توسط پژوهش سرای خیام شهر مُهر

پژوهش سرای خیام شهر مهر بعد از گذشت یکسال از شروع فعالیت خود موفق شد در میان چهل پژوهش سرای فعال استان فارس، رتبه چهارده را کسب کند.

روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان مهر ضمن آرزوی کسب توفیقات بیشتر، این موفقیت را به مدیر و همکاران شاغل در آن پژوهش سرا تبریک می گوید.

لازم به ذکر است این پژوهش سرا در طول سال گذشته با توجه به اقبال و توجه مدیران مدارس و دانش آموزان مستعد و علاقمند پژوهش توانسته است موفقیت های بزرگی از جمله: ۱ – کسب مقام اوّل در مسابقات نوجوان سالم توسط دانش آموز زهرا امینی از بنت الهدی صدر ۲- کسب مقام دوّم مسابقات آزمایشگاهی بخش شیمی توسط دانش آموزان سوم تجربی از دبیرستان بنت الهدی صدر ۳ – کسب دو مقام اوّلی و یک مقام سوم در مسابقات خلاقیت و ایده پردازی ۴ – کسب رتبه ممتاز مسابقات لیزر و اپتیک استان فارس توسط دانش آموز زهرا فرضی

به اطلاع مدیران و دانش آموزان علاقمند به کارهای پژوهشی می رساند: که پژوهش سرای خیام پذیرای گرم شما جهت انجام و همکاری در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی می باشد.

آموزش و پرورش مُهر

جناب آقای رحیمیان ریاست محترم دادگستری در دیدار با مدیرکل راه و شهرسازی لارستان پیرامون مباحث حفظ اراضی ملیبه گزارش روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی لارستان ، مهندس باقری فرد مدیرکل راه و شهرسازی لارستان در سفر یک روزه ی خود به شهرستان مهر با رحیمیان رییس دادگستری این شهرستان دیدار کرد .


در این جلسه ی مشترک که پیرامون مباحث حفظ  اراضی ملی صورت گرفت مهندس باقری فرد اظهارداشت : حفاظت از اراضی ملی در حفظ حقوق بیت‌المال اهمیت زیادی دارد و نقش نهادهای نظارتی، ادارات و دستگاه‌های مربوطه در پیشگیری و کاهش انگیزه زمین‌خواری بسیار مهم است.

درصورت همکاری های دستگاه های متولی و مسئول مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید تا تمامی موارد تجاوز و تصرف اراضی و آسیب های وارده به منابع طبیعی که از سنوات گذشته صورت گرفته ، به وضعیت سابق بازگشت داشته شود .

باقری فرد افزود : با توجه به ايجاد عدالت در فضاي كشور و انجام اقدامات در حيطه ي اختيارات اين اداره كل در خصوص مقابله با زمين خواري و نيز بنا به تأكيدات مقام معظم رهبري در زمينه ي هوشياري دستگاه هاي اجرايي براي مقابله با تضييع كنندگان حقوق بيت المال اميدواريم چنين جلساتي براي بررسي  تخلف متصرفين و حمايت از ديگر حقوق مردم منطقه تاثيرات بسزايي را در اين حوزه به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد : متاسفانه برخی زمین خواران و متصرفان زمین با نگاهی بعضاً طلبکارانه خود را میراث دار زمین و املاک دولتی می دانند، حال آنکه این زمین ها برای تحقق اهداف دولت است و هدف دولت تامین رفاه و آسایش ملت است و این تضییع حقوق شهروندان از سوی بعضی متصرفان به فرهنگی نادرست مبدل شده است

مدیرکل راه و شهرسازی لارستان با تاکید بر اینکه : انتقال منابع طبیعی پایدار به نسل‌های آینده از مهم‌ترین وظایف جامعه است ، افزود :  همه ما در این راستا باتوجه به جایگاهی که داریم مسئول هستیم.


گزارش تصویری: پیاده روی خانوادگی و کاشت نهال در روستای میرملکی(10 آذر 96)

با همکاری هیأت ورزشی روستای میرملکی ، دهیاری و شورای اسلامی روستای میرملکی، پایگاه مقاومت بسیج ثارالله و سمیه پیاده روی بزرگ خانوادگی با استقبال گسترده خانواده ها در روستای میرملکی برگزار گردید.  مسابقات طناب کشی و اقدام به کاشت 20 نهال در کنار سد میرملکی  زیبایی این حرکت ورزشی را دوچندان کرد.

ارسال کننده تصاویر : جناب آقای سیف الله قیامتی

                       برادران نیکبخت مقام اول مسابقه طناب کشی کسب کردند

کاشت درخت توسط دهیار محترم روستای میرملکی(امیدواریم برنامه کاشت درخت با برنامه کوهنوردی هفتگی جوانان روستای میرملکی به صورت مستمر اجرا گردد)کلیپ / شور حسینی جوانان روستای میرملکی در محرم ۹۶جوانان روستای میرملکی از توابع بخش وراوی شهرستان مُهر همانند سال های گذشته در قالب هیات های عزاداری با شرکت در آیین های سوگواری حضرت اباعبداله الحسین (ع) و راه اندازی ایستگاه صلواتی به صورت خودجوش، گرما بخش مجالس شده و عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت علیهما السلام نشان دادند.

گوشه ای از این عشق و ارادت را می توان در این « کلیپ » که توسط هیات میثاق با شهدایء این روستا تهیه شده است، مشاهده نمود.


منبع: مهرستان

نام شهید هاها: از میرملکی تا مشهد+ تصاویربا پیگیری های انجام شده و با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری مشهد کتاب: فقط غلام حسین باش که به زندگی پاسدار شهید علی هاها پرداخته است به عنوان اِلِمان شهری در جلوی درب اصلی دانشگاه فردوسی مشهد در خیابان وکیل آباد نصب گردید.

راوی و مصاحبه گر یکی از سوژه های خاطرات را که سی سال پیش در مریوان به شهادت رسیده بود برگزیدند و هردو راهی روستای میر ملکی از توابع شهرستان مهر در استان فارس شدند و بعد از چند روز با خاطراتی از شهید علی هاها بازگشتند.علی هاها فرمانده محور جبهه دزلی مریوان در سال 60 تاثیر شگرفی روی حسین رفیعی راوی داشت. یادداشت های باقی مانده از علی هاها از روح بزرگ او حکایت می کرد.

یادداشت های علی هاها قلم را به جنبش در آورد و پای قطع شده راوی راه را نشان داد راهی که از علی هاها شروع شد و به علی چیت سازیان ختم می شد راه کربلا."

فصل حسین غلام به معرفی دوران کودکی و نوجوانی حسین رفیعی می پردازد،در این جستار خاطراتی از دوران کودکی و شیطنت های دوران نوجوانی حسین مطرح می شود.

در این بخش از کتاب خاطره ای از رفتن حسین به کمیته بیان می شود:
" روزی یکی از دوستانم به نام رضا زنگنه سراغم آمد و گفت: برایت یک کار پیدا کردم که سر حالت می کند . پرسیدم آقا رضا این کاری که می فرمایید، حقوق ماهیانه اش چقدر است؟ گفت حقوق دارداما بیشتر ثواب و خدمت به انقلاب و مردم است. کار در کمیته های انقلاب اسلامی عشق می خواهد هستی یا نه؟

گفتم من حسین غلام، با سابقه زندان و گذشته سیاه به درد کمیته نمی خورم."
در آن دوران خبر رسید استان همجوار ما کردستان شلوغ و ناامن شده بود..من هم داوطلب شدم. سپاه همدان اولین سپاه در سطح کشور بود که بعد از تشکیل ستاد مرکزی در تهران با حکم مستقیم امام(ره) یک زن انقلابی به نام خانم دباغ فرماندهی آن را برعهده داشت.
وقتی وارد سپاه شدیم لذتی معنوی در رگ و ریشه ام دوید".
در ادامه این فصل تصاویری از دوران کودکی، نوجوانی و جوانی و ازدواج حسین رفیعی ، شهید علی هاها و شهید چیت سازیان آمده است.

در فصل دیگری از این کتاب عنوان "غلام حسین" آورده شده به حضور جانباز رفیعی در جنگ تحمیلی می پردازد.

در این بخش به معرفی آغاز آشناییش با شهید علی چیت سازیان می پردازد:

..نمی دانستم او همان کسی است که خداوند سر راهم گذاشته تا راه امام حسین(ع) را نشانم بدهد وقتی اسمم را پرسیدگفتم حسین غلامم همه بچه های شهر خاصه منطقه حصار خوان به اسم حسین غلام می شناسندم..لبخندی زد که تا عمق جانم نشست و گفت: فقط غلام حسین باش"

در ادامه کتاب آمده است: علی هاهاهمه کاره جبهه کوه تخت بود علی در همه چیز احساس پدری نسبت به بقیه داشت.. وقتی می گفتند علی آقا دارد می آیدانگار جان به تن خسه مان می رسید.

یک روز پنهانی وضو می گرفتم تا کسی خالکوبی دست هایم را نبیند او ناخواسته چشمش به خالکوبی روی دستم افتاد گفت: حسین آقا من خیلی آدم ها را می شناختم که بدنشان خالکوبی داشت اما خدا انها را انتخاب کرد و شهید شند.

در ادامه کتاب خاطرات دوران دفاع مقدس جانباز رفیعی در عملیات های مختلف و هم رزم بودنش با شهید چیت سازیان بیان می شود.

در بخش پایانی کتاب تصاویر جالبی از دوران دفاع مقدس شهیدچیت سازیان در عملیات والفجر2، شهید مصیب جدی، شهید تابش و نظری، شهید طاهری، شهید رنجه نوجوانی که تازه وارد اطلاعات عملیات شد وآخرین عکس دسته جمعی با شهید چیت سازیان ارائه شده است.


گزارش تصویری از تاسوعا و عاشورای حسینی در روستای میرملکی

روستای میرملکی محرم 1396
آغاز به کار شورای جدید روستای میرملکی

 باسمی تعالی

با حول و قوه الهی وبا توکل پروردگار،شورای روستای میرملکی امروز به طور رسمی کار خود را شروع کرد.

در ادامه منتخبين دوره پنجم شوراهاي اسلامي روستاهاي بخش وراوي امروز صبح نيز اعضای محترم شورای اسلامی روستای

میرملکی پس از اداي سوگند نسبت به تعيين هيات رئيسه سال اول خود اقدام نمودند كه تركيب هيات رئيسه به شرح ذيل

تعيين گرديد:

١. حسن دلاویز بعنوان رئيس

٢. حسین قاسمیان بعنوان نائب رئيس

٣. حبیب شریفی بعنوان منشي

سایت میرملکی ضمن تبریک به اعضای محترم شورای جدید آرزو می کند در سایه اتحاد و همدلی اقدامات ارزشمند و شاخصی جهت توسعه روستای میرملکی انجام گردد. انشالله

امام جمعه مُهر: شرکت اتان و پالایشگاه پارسیان با جوانان معترض جلسه بگیرند و پاسخگو باشند


مُهرستان: نماز با شکوه عید قربان  با حضور مردم مذهبی شهر مُهر  در مصلای نماز جمعه به امامت حجت الاسلام شاکری امام جمعه این شهر  برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مُهرستان به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه مُهر ، حجت الاسلام شاکری در خطبه های نماز عید قربان با اشاره به مباحث حقوق اعضاء خانواده و نامه ۳۱ نهج البلاغه ، گفت: یاد مرگ از مقوله هایی است که باید در خانواده های اسلامی جا بیفتد ، چون یاد مرگ جلو طغیان و سرکشی را می گیرد. این عامل بسیار مهمی در پرورش  اسلامی یک جامعه است که واحد کوچک آن خانواده است .

امام جمعه شهر مُهر افزود:  خداوند انسان را با کرامت خلق کرد و این کرامت نباید با کارهای پست توأمان شود و انسان نباید بر اثر تکیه بر آرزوهای طویل و بلند به کارهای پست رو بیاورد.

شاکری با اشاره به عید قربان ، گفت: در این روز قربانی کردن یکی از سنن و مستحبات است و هر کس می تواند به تنهایی یا گروهی این کار را انجام دهد.

شاکری با حدیثی به میلاد امام دهم حضرت امام هادی (ع) گريززدند و گفتند: این دنیا بازار است که باید سعی شود در این بازار نفع معنوي ببریم.

در ادامه رئیس شورای زکات شهرستان مُهر به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در جمع دولتمردان پرداخت ابراز کرد: اینکه امام جامعه مسلمین می فرماید در برابر نظرات مخالف آشفته نشوید یعنی اینکه با آنها جلسه بگیرید و از نظرات مخالف استفاده کنید.

وی اضافه کرد: شرکت اتان و پالایشگاه پارسیان هم از فرمایش امام جامعه مسلمین مستثنی نیستند، باید شركت پارسیان سپهر یا همان اتان گیری وپالايشگاه پارسيان با اين جوانان  که معترض به نحوه عملکرد آنها هستند جلسات مکرر و مرتب داشته باشند و از نظرات آنها  استفاده کنند.

شاکری گفت: ارتباط مستقیم راه گشاست چون دردها را بهتر درک می کند و برای آن نسخه می پیچد.

امام جمعه مُهر در پایان به موضوع اشتغال و تولید اشاره کردو گفت: از اولویتهای اصلی جامعه ما اشتغال است که دولتمردان باید توجه خاصی به این موضوع کنند وسستي نكنند.

جناب آقای مهندس رحیمیان دهیار نمونه بخش وراوری انتخاب گردید

پایان مسئولیت هشت ساله جناب آقای مهندس اسماعیل رحیمیان بعنوان دهیار روستای میرملکی:

با اهدا لوح تقدیر از جانب فرماندار محترم شهرستان مهر و انتخاب "دهیار نمونه بخش وراوی" مسئولیت هشت ساله دهیار روستای میرملکی به پایان رسید.

سایت میرملکی نیوز ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاشهای جناب آقای مهندس رحیمیان و آرزوی موفقیت برای ایشان

امیدوار هست با  انتخاب دهیار جدید توسط شورای محترم روستا فصل نوین و جدیدی در روستای عزیزمان شاهد باشیم.
ایجاد جاده سلامت در روستای میرملکی+ تصاویر

با همت و تلاش دهیاری و شورای محترم روستای میرملکی برای نخستین بار در یک طرح نوآورانه، جاده سلامت  ساخته شده است.

جاده سلامت با مسیر مناسب برای پیاده روی آقایان و بانوان طراحی گردیده است که در کنار آن از وسایل و تجهیزات ورزشی برای استفاده مردم شریف روستای میرملکی نصب گردیده است.

جناب آقای مهندس رحیمیان دهیار محترم روستای میرملکی از اجرایی شدن فاز اول جاده سلامت خبر داد و بیان داشت در آینده نزدیک فاز دوم جاده سلامت با نصب و راه اندازی زمین والیبال، میز تنیس و غیره همراه با خدمات رفاهی از جمله سرویس بهداشتی و آب سردکن در  دستور کار قرار خواهد گرفت.

شایان ذکر است طرح جاده سلامت با اقدام خداپسندانه خیّرین روستای میرملکی از طرف برادران عباسی و گوشه نشین با مساحت 3500 متر مربع در جاده شرقی روستا و روبروی ساختمان دهیاری و شورای اسلامی  روستای میرملکی طراحی گردیده است.

آگهی جذب نیروی متخصص در کارخانه آلومینیوم لامرد+جزییات


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سید محسن علوی به نقل از سالکو،  شرکت آلومینیوم جنوب جهت تامین نیروی انسانی دوران بهره برداری خود در محل احداث کارخانه (لامرد) از واجدین شرایط، با برگزاری آزمون کتبی و مصاحبه حضوری دعوت به همکاری می نماید.

علاقه مندان می توانند از تاریخ ۱۵ الی ۳۱ مردادماه ۹۶ با مراجعه به وب سایت WWW.salcocompany.com  ، از طریق لینک ” درخواست استخدام ”  وارد  صفحه درخواست استخدام شده و نسبت  به ثبت و ارائه درخواست خود اقدام نمایند.

داوطلبان انتخاب شده به عنوان کارآموز مشغول بکار می شوند و بر حسب نیاز تحت آموزش های لازم قرار می گیرند. افراد انتخاب شده در طول مدت آموزش مورد ارزیابی مستمر قرار می گیرند و در صورت موفقیت در ارزیابی های صورت گرفته ؛ به عنوان کارشناس/تکنیسین/ اپراتور در یکی از بخش های بهره برداری در شرکت آلومینیوم جنوب مشغول بکار می شوند.

 

شرایط عمومی :

۱ – تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران

۲ – عدم سوء پیشینه کیفری

۳ – داشتن سلامت و توانایی کامل جسمانی و روحی به تایید مراکز ذی صلاح

۴ – حداکثر سن برای افراد دارای مدرک لیسانس ۳۰ سال و دارای مدرک فوق لیسانس ۳۵ سال

۵ – آشنایی کامل با زبان انگلیسی

۶ – سپردن تعهد خدمت در ازای دوره های آموزشی و کارآموزی گذرانده شده

 

اولویت ها:

داوطلبان بومی شهرستان لامرد و استان فارس در اولویت قراردارند.

 

مدارک مورنیاز: (بصورت فایل الکترونیک)

 

۱ – رونوشت کلیه صفحات شناسنامه

۲ – رونوشت کارت ملی (پشت و رو)

۳– عکس ۳*۴ پرسنلی

۴ – رونوشت مدرک نظام و ظیفه

۵ – رونوشت مدرک تحصیلی

 

لیست رشته های مورد نیاز:

۱- مهندسی مکانیک (کلیه گرایش ها) در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس

۲- مهندسی شیمی (کلیه گرایش ها) در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس

۳- شیمی (کلیه گرایش ها) در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس

۴- مهندسی متالوژی (کلیه گرایش ها) در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس

۵- مهندسی کامپیوتر (کلیه گرایش ها) در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس

۶- مهندسی برق (کلیه گرایش ها) در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس

۷- مهندسی صنایع (کلیه گرایش ها) در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس

اولویت اشتغال در پروژه آلومینیوم جنوب با نیروهای بومی استرئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: براساس سیاست‌های دولت، اولویت اشتغال در پروژه آلومینیوم جنوب با نیروهای بومی منطقه است.

به گزارش مُهرستان به نقل از خبرگزاری ایسنا، مهدی کرباسیان – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به لامرد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مهمترین و اصلی‌ترین سیاست‌های دولت ایجاد اشتغال و یک راه حل این مسئله نیز اتمام و راه‌اندازی هر چه سریعتر پروژه‌ها است.

او جایگاه پروژه آلومینیوم و نیروگاه سیکل ترکیبی در حال احداث در منطقه انرژی‌بر لامرد را بسیار مهم دانست و گفت: آلومینیوم جنوب با ظرفیت اولیه ۳۰۰ هزار تن در سال، ظرفیتی مهم برای رفع بخشی از مشکل اشتغال محسوب می‌شود و سیاست دولت هم به کارگیری نیروهای بومی است.

کرباسیان با تصریح اینکه در تامین نیاز پروژه آلومینیوم جنوب به انرژی، مشکلی وجود نخواهد داشت، گفت: شرکت مجری پروژه آلومینیوم جنوب به دلیل حساسیت‌های موجود در به کارگیری نیرو و تخصصی بودن کار، الزاما در بعضی از تخصص‌ها از نیروهای خارجی و غیربومی استفاده کرده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو همچنین گفت: سالکو در حال مذاکره و بررسی پیشنهادهای شرکت‌های مختلف برای اجرای فاز دوم پروژه آلومینیوم جنوب است؛ با اجرای فاز دوم، ظرفیت تولید این مجتمع به ۶۰۰ هزار تن در سال افزایش خواهد یافت.

کرباسیان در خصوص استقرار دیگر صنایع در منطقه ویژه اقتصادی لامرد نیز گفت: در سفر امروز وزیر صنعت مقرر شد یک تیم شامل معاونت‌های تخصصی برای استقرار صنایع پایین دستی در این منطقه تشکیل و روند بررسی‌ها تسریع شود.

تصاویر / حال و هوای این روزهای نخلستان های جنوب فارس

تصاویر / حال و هوای این روزهای نخلستان های جنوب فارس


نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان
نخلستان_اشکنان

گزارش تصویری از برگزاری نماز عید سعید فطر در مسجد جامع میرملکی

عید سعید فطر بر عموم مردم شریف روستای میرملکی مبارک باد.(تیرماه 1396)

ارسال کننده تصاویر: جناب اقای سیف الله قیامتی
مراسم چهلمین روز زنده یاد رسول گوشه نشین

اهدای عضو ، پایانی که ادامه زندگی دیگران می شود


اهدای عضو یک حرکت خداپسندانه و عشق به هم نوع است در سوره مباره مائده آیه 32 امده است: هر که نفسی را حیات بخشد

مانند آن است که همه مردم را حیات بخشیده است.

پس چه آغازی زیباتر از این می تواند باشد که فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات و ارتقای سلامتی دیگران باشد.

زنده یاد قهرمان رسول گوشه نشین، خانواده این جوان اهل روستای میرملکی توابع شهرستان مهر در اقدامی خداپسندانه، همه اعضای بدن فرزندشان که قابلیت استفاده  برای دیگر بیماران داشت را اهدا نمودند.

روحش قرین رحمت الهی....


دکتر حسن سلامی: این همه آوازها از اوست

وبلاگ قلمرو سعدی

پنجم فروردین 96 روزی ابری بود. ما – گروه کوهنورد – بدون شنیدن صدای باد می دیدیم که درختان نخل و کُنار و شاخه های آن ها

از درون حیاط ساکنان زادگاهمان در روستای میرملکی در جنوب شرقی فارس، به آرامی پیچ و تاب می خورند. به بالای روستا و

ابتدای «دره ی بیراه» و خانه ی گبری ها که رسیدیم ناگهان باران ریز، شدت پیدا کرد و ما و همه جا را مرطوب کرد و شادمان.

قطره های غلتان باران چون دستی لطیف سر و صورت ما را شست و شو می داد و نوازش می کرد.

به ابرهای تیره که از آسمان، یک ریز بر کوه و صحرای جنوب فارس می باریدند خیره نگاه می کردیم. به مجرد این که توده ی ابری

پراکنده می شد ابر خاکستری رنگ دیگری جایش را می گرفت و باران با شدتی دوچندان می آمد. به بالای کوه و «اِشکفت {غار} ریگی»

که رسیدیم ابرها به صورت مِه آشکاری در دامنه ی کوه و قله ی آن انباشته شدند و ما درون مه قرار گرفتیم.

 چشمه های کوه از آب و فضای کوه از عطر مطبوع گل ها و بوته ها و انواع گیاهان بومی و دارویی پُر شده بود. ما در احاطه ی آن

عطر طبیعی و در عین حال لطیف، قرار داشتیم. آن قدر به تپه ها، قله ها و گل های سرسبز خیره می شدیم تا از نظر دور می شدند

و بعد نگاهمان به منظره ی تازه تری که در جلو رویمان یا پشت سرمان پیدا می شد، می افتاد. آن جا پنجره ای بود که به روی خدا و زندگی باز شده بود.

در دامنه و دل کوه، هنگام ریزش باران و مشاهده ی مِه، چندین بار از گوشی همراه یکی از پسرانم آهنگ و آواز موسیقی «همایون شجریان»

پخش می شد که غزل زیر را از «امیر خسرو دهلوی» با هنرمندی می خواند؛ آهنگ و آوازی که پیش از عید در مجموعه ی «رگ خواب» منتشر شد.

ابر می بارد و من می شوم از یار جدا / چون کنم دل به چنین روز ز دلدار جدا

ابر و باران و من و یار ستاده به وداع / من جدا گریه کنان، ابر جدا، یار جدا

سبزه نوخیز و هوا خُرّم و بستان سرسبز / بلبلِ روی سیه، مانده ز گلزار جدا

ای مرا در ته هر موی به زلفت بندی / چه کنی بند ز بندم همه یکبار جدا

دیده از بهر تو خونبار شد، ای مردم چشم / مردمی کن، مشو از دیده ی خونبار جدا

نعمت دیده نخواهم که بماند پس از این / مانده چون دیده از آن نعمت دیدار جدا

به عقیده ی من آدم هایی که به طبیعت و موسیقی و آواز و ادبیات علاقه ندارند، آدم های بیچاره ای هستند. در ایران، ما ایرانیان

با این طبیعت و هنر و ادبیات حق نداریم هرگز کوچک ترین رفتار بد و حرکت ناشایستی کنیم که رشته ی زندگی را قطع کند و روحمان را آلوده سازد.

به گفته ی آن نویسنده ی معروف « تا زمانی که آن آتش خاموش که نامش «روح من» است در درون خود احساس می کنیم، زنده خواهیم بود» (2) و زندگی خواهیم کرد و باید بیشتر قدردان آن باشیم.

هنگامی که از گردش و تفریح و کوهنوردی باز می گشتیم غروب و سپس شب فرا رسیده بود. اعضای گروه احساس می کردند

که قدرتی عجیب و سرسخت برای دوست داشتن ِ زندگی و دوست داشتن دیگران در درون خویش دارند.

در عید و غیر عید، با پناه بردن به طبیعت، ادبیات و آهنگ و آواز هنری و با پناه بردن به خالق هنر،  2 نیروی عشق و امید

که لازمه ی زندگی است با هم متحد می شوند. هنر و خدا آخرین پناهگاه در برابر ترس ها و هوس های سر در گم  است

که مانع پیش ِ روی زندگی حقیقی هستند.

30 فروردین 96

پی نوشت:

(1). خوشبخت مُردن، آلبر کامو، ترجمه قاسم کبیری، تهران، نشر جامی، 1381، ص 50

(2). پیشین، ص 47وظیفه سنگین دولتمردان و جامعه در مقابل ایثارگری جانبازان جنگ تحمیلیعبدالحمید جعفریان : جامعه شناس

وظیفه سنگین دولتمردان و جامعه در مقابل ایثارگری جانبازان در جنگ تحمیلی

 

کیست تا با او بگویم راز این دلدادگی             سختی آن را به کام خود گوارا میکنم

 

جامعه شناسان معتقدند جنگ از کهن ترین و متداولترین منازعات در بین ملتها و روابط بین الملل بوده است و جامعه های بشری ازدوران باستان  " کشاورزی" سنتی"مدرن"و پست مدرن همیشه دستخوش تغییرات و تحولات بنیادین شده است و جنگ و نزاع دارای

 

رسالتی مقدس بوده است . یکی از رسالتهای مقدس و ارزش مدار که در کشور ما ایران در فاصله سالهای 1359  تا 1367    به وقوع پیوست حضور مردم بخصوص جوانان و نوجوانان در جنگ نابرابرعراق علیه ایران بود جوانانی که درپی نیاز سنجی زمان

 

خود به دفاع همه جانبه از جامعه ارزشها"منافع ملی تن به آب و آتش وجنگ خونین زدند و حماسه ایی بزرگ در تاریخ اجتماعی آفریدند . در این جنگ و حماسه نابرابر عده ایی شهید" اسیر" و جانباز شدند .عقلانیت اجتماعی و جامعه شناسی حکم میکند که

 

جانبازان این شهدای زنده جنگ که از درد و رنج بالای جسمانی و روحی روانی به سبب آسیبهای جنگ در حوزه های مختلف برخوردارند جامعه چه پاداش مناسبی به آنان داده است؟ شاید جواب اکثریت جانبازان عزیز این باشد که هنوز دولتمردان و جامعه

 

به وظایف خودشان درست عمل نکرده اند  . آری وظیفه جامعه و دولتمردان در مقابل جانبازان و ایثارگران بسیار سنگین و خطیر و قابل توجه است جانبازانی که ازسلامتی خودشان گذشتند تا جامعه وکنشگران و افراد حشر کننده در آن در سلامت و رفاه و امنیت

 

باشند اما امروزه در جامعه شاهد آن هستیم که جانبازان را مورد کم لطفی یا زیاده خواهی وفراموشی در افکار عمومی کرده اند .جانبازانی که دارای رسالتی ارزشی و مقدس بوده اند وجامعه در حال جنگ را به شهسوار راستی ورهرو چالاک طریق دوستی

 

مردم مدار و مردم دوستی مبدل ساختند . آری امروزه دولتمردان و وزراتخانه ها و حکومت و نهادهای مردم نهاد یا همان این جوها بنیاد شهید و کلیه تشکلهای ایثارگری و ظیفه ایی بسیار سنگین در تاریخ اجتماعی معاصر جانبازان و خانواده های صبور این عزیزان دارند.حوزه های اجتماعیی متنوعی جهت خدمت رسانی به جانبازان در جامعه  شامل اقتصادی" اجتماعی" رفاهی" ورزشی " پزشکی و از همه مهمتر حقوق و مزایا وجود دارد که دستگاههای حکومتی و نهادهای مردم نهاد ایثارگری باید آنها را شناسایی و به

 

آنها توجه کنند .این گونه خدمات هرگزجای زخمها و دردهایی که جانبازان کشیدند تا ارزشها  امنیت و سلامی افراد درجامعه پابرجا بماند  را نمیگیرد . علمای اجتماعی و جامعه شناسان بزرگترین سرمایه جامعه را کسانی میدانند که  حاضرند برای بقای جامعه

 

 جانشان را داده و جانبازی کنند " آری در حوزه سرمایه های دیروز اجتماعی ایران همین جوانان و نوجوانان بودند که عده ایی ازآنان برای دوام و قوام و ثبات جامعه جانبازی کردند و جانشان را در طبق اخلاص و فداکاری گذاشند و در جنگ ایران و عراق

 

جانباز و ایثارگر شدند " آری در یک مطالعه تطبیقی بین کشورهای در گیر جنگ در طول ادوار گذشته تا کنون اگر نظری اجمالی داشته باشیم بخصوص کشورهای در حال توسعه و پیشرفته تا کنون در میابیم که آنها چه تسهیلات و امکاناتی به مجروحان کشورشان

 

میدهند وما کجای کاریم !!! با اینکه کشور ما خدمات گوناگونی در حوزه های مختلف برای جانبازان و ایثارگران انجام داده اما خیلی در حوزه های خدمات اجتماعی و فرهنگ سازی جانبازی برای اعضای جامعه خود عقب است" لذا انتظار ما جانبازان این کنشگران فعال دیروز و امروز جامعه از قوای مجریه " مقننه " قضاییه "نهادهای ایثارگری " بنیاد شهید" و نیروهای مسلح و سپاه این است که تا این عزیزان زنده اند قدر آنان را دانسته و انواع خدمات اجتماعی " اقتصادی و رفاهی و افزایش حقوق و مزایا را به این ولی نعمتان ارزانی دارند نه اینکه نوش دارو بعد مرگ سهراب!!! ومشمول این بیت شعر شاعر نشویم که میگوید :

 

 تا هستم ای رفیق ندانی که کیستم     روزی سراغم آیی که نیستم

اعلام آرا انتخابات ریاست جمهوری و شورا در روستای باستانی میرملکی


شمارش آرا ریاست جمهوری و شورای اسلامی روستای میرملکی به پایان رسید و بر اساس آرا اعلام شده به شرح ذیل می باشد:

1- جناب اقای دکتر روحانی:  298

2- حجت السلام رییسی:    220


آرا اعلام شده شورای سلامی روستای میرملکی

1- جناب آقای حسن دلاویز:             329

2- جناب آقای حسین قاسمیان:        258

3- جناب اقای حبیب شریفی:          233

4-  جناب آقای اسماعیل نیکبخت:    162

5-جناب آقای حسین حق پرست:     122

6- جناب آقای حسن رستگار:         115

7- سرکار خانم آسایش:                69

سایت میرملکی نیوز با عرض تبریک به سه کاندیدای منتخب شورای اسلامی روستای میرملکی، امیدوار است مسیر توسعه روستای میرملکی همچون چهار سال گذشته با همت جهادی در راه خدمت به مردم شریف روستای میرملکی پویا باشد.


زنده یاد رسول گوشه نشین: با اهداء عضو به چند نفر حیاتی دوباره بخشید

مرحوم رسول گوشه‌نشین فرزند اکبر که بر اثر واژگونی خودرو در محور مُهر به لامرد دچار حادثه شده بود پس از گذشت یک هفته تحمل و درد جان‌فرسا بعدازظهر یکشنبه در بیمارستان شهید رجایی شیراز به معبود خود پیوست. اما خانواده این جوان لامردی در اقدامی خداپسندانه، همه اعضای بدن فرزندشان که قابلیت استفاده

برای دیگر بیماران داشت را اهدا نمودند تا رسول گوشه‌نشین حیاتی دوباره به چند نفر دیگر دهد.

با انتقال جوان مرحوم رسول گوشه‌نشین به بیمارستان نمازی شیراز برای انجام عمل پیوند، تنها قلب و کبد این جوان مرحوم لامرد قابلیت استفاده برای دیگران داشت.

این جوان لامردی 28 ساله، دارای مدرک مهندسی در رشته مکانیک بود و به گفته بستگان وی، بارها به پدر و مادر خود سفارش کرده بود که اگر روزی برای وی اتفاقی

رخ دهد، تمام اعضای بدنش اهدا شود و به همین دلیل پدر و مادر رسول نیز با کم‌ترین مقاومتی، خود پیش‌قدم اهدای عضو فرزندشان شدند.

مراسم تشییع پیکر این جوان خوشنام لامردی، صبح دوشنبه از گلزار شهدای لامرد به سمت محله عادل‌آباد و سپس در زادگاهش روستای میرملکی برگزار گردید.

سایت میرملکی نیوز از طرف مردم شریف روستای میرملکی ضمن عرض تسلیت به خانواده داغدار گوشه نشین از خداوند بزرگ برای آن عزیز سفر کرده غفران واسعه الهی و برای کلیه بازماندگان محترم صبری جمیل و اجری جزیل مسئلت دارد.

گزارش عملکرد 4 سال فعالیت دهیاری و شورای اسلامی روستای میرملکی ارایه گردید
جناب آقای مهندس رحیمیان دهیار محترم روستای میرملکی گزراش عملکرد 4 سال فعالیت،تلاش، اقدام و عمل در روستای میرملکی ارایه کرد.


گزارشی از عملکرد چهارساله دهیاری و شورای اسلامی روستا:

۱- اجرای بلوار و زیرسازی  جاده شرقی روستا توسط دهیاری و شورای اسلامی

۲- اجرای قیرپاشی و اسفالت بلوار شرقی روستا با رایزنی با اداره راه شهرستان مهر

۳- اجرای روشنایی وسط بلوار شرقی روستا با همکاری اداره برق شهرستان مهر

۴- اجرای ساختمان دهیاری روستا با رایزنی با بخشداری و فرمانداری شهرستان مهر

۵- اجرای زیرسازی و اسفالت و تعریض و جاده و پل های حدفاصل وراوی- میرملکی با رایزنی با اداره راه شهرستان مهر و شهرداری وراوی

۶- اجرای بلوار و زیرسازی و  اسفالت جاده اصلی روستا با رایزنی با بنیاد مسکن شهرستان مهر

۷- اجرای بیش از ۲۰ هزار متر مربع اسفالت کوچه و معابر روستا از محل اعتبارات دهیاری و شورای اسلامی روستا

۸-اجرای گازکشی کلیه منازل مسکونی روستا با رایزنی با اداره گاز شهرستان مهر

۸-تعمیر و بازسازی خطوط گازکشی شده در سطح روستا بطوری که اولین روستا در سطح شهرستان هستیم که این کار رو در سریعترین زمان ممکن صورت پذیرفت

۹- تخریب و آواربرداری بیش از ۶۰ منزل مسکونی در سطح روستا با رایزنی شبانه روزی با اهالی شریف روستا

۱۰- توزیع مصالح ساختمانی از قبیل سیمان و ماسه و بلوک بین تمامی منازل تخریب شده در سطح روستا بصورت رایگان

۱۱- ساخت و نصب تابلو معابر و صندلی در معابر روستا

۱۲- جابجایی بیش از ۵۰ پایه برق و ۳۰ پایه تلفن و ۳ ترانس برق در اثر تخریب و تعریض خیابانهای روستا

۱۳- جمع اوری زباله های در سطح روستا بطور منظم و بصورت رایگان بطوریکه تنها روستایی هستیم که بابت این کار از مردم روستا وجهی دریافت نمی نماییم.

۱۴- اماده سازی و خرید سه محل جهت پارک و بوستان روستایی در سه نقطه متفاوت روستا

۱۵-شروع بکار بوستان روستایی و جاده سلامت روبروی ساختمان دهیاری

۱۶- شروع بکار بلوار حدفاصل وراوی میرملکی و انشالله در اینده نزدیک نصب پایه روشنایی وسط بلوار که باعث زیبایی روستا خواهد شد.

۱۷- کمک و مساعدت به برگزاری مراسمات مختلف در سطح روستا از جمله تیم های ورزشی روستا و کلاسهای بافندگی بانوان و هیئت کوهنوردی روستا و...

۱۸-  ساخت و حصارکشی مجموعه ورزشی روستا 

۱۹- مخلوط ریزی و اماده سازی جاده تالاب فصلی روستا بطول تقریبی یک کیلومتر

۲۰- آزادسازی اراضی بنیاد مسکن جهت واگذاری به جوانان روستا و همچنین بازنگری طرح هادی روستا که ازسال۸۴ تاکنون بازنگری نشده بود

این کارها با تلاش و کوشش فراوان وشبانه روزی آقایان حسین اقایی پور (رییس شورا)و حسن دلاویز( کاندیدای فعلی) و حبیب شریفی(کاندیدای فعلی) و اسماعیل رحیمیان (دهیار) و همکاری بزرگان روستا در سطح شهرستان انجام پذیرفته است و به جرات میتوانیم اعلام کنیم هیچ روستایی در سطح دو شهرستان در طول مدت چهار این همه فعالیت عمرانی و فرهنگی و غیره نداشته است.آغاز برداشت هندوانه از مزارع کشاورزی شهرستان مُهـر+ عکس

بدلیل حاصل خیز بودن اراضی کشاورزی شهرستان مُهـر این شهرستان یکی از مناطق مهم کشت هندوانه در استان فارس و جنوب کشور است و محصول هندوانه این منطقه به دلیل مرغوبیت بالا به سایر شهرها و استان های کشور و حتی به خارج از کشور صادر می شود. حجت السلام شاکری امام جمعه مُهر : گره اشتغال و تولید با نگاه به ظرفیت های درونی حل خواهد شدبه گزارش مُهرستان؛ حجت السلام شاکری امام جمعه مُهر ضمن سفارش همه به رعایت تقوی، بعد از شمردن حقوق زنان در خانواده طی جلسات و ماه های قبل، به حقوق شوهران که یکی از آن تمکین است پرداختندوابعاد مختلف آن را تشریح کردند

حجت السلام شاکری در بخش دیگری از سخنان خود به فرمایشات رهبر معظم انقلاب پرداخت و افزود؛ تولید و اشتغال با نگاه به درون حل خواهند شد.
وی ادامه داد که گرهی که امروز در عرصه تولید و اشتغال است با نگاه به درون و ظرفیت های موجود و جوانان ارزشی و ارزشمند قابل حل خواهد بود.

شاکری در ادامه به شهادت جمعی از مرزبانان عزیز کشورمان اشاره کردند و اظهار داشت، دولت بی عرضه پاکستان باید از بروز چنین حوادثی بجد جلوگیری کند و اگر قادر نیست که با اشرار کشورش مقابله کند از کشور مقتدر ایران کمک بخواهد تا کشور پاکستان را از لوث اشرار و تروریسم پاکسازی کند.
ایشان با تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه شعبان و موالیدش و روز پاسدار و جانباز اظهار داشتند؛ که این ذوات مقدس خط قرمز جامعه ماست، مبادا کسی به این خط قرمز ها تعرض کند.

امام جمعه شهر مُهر و رئیس شورای زکات شهرستان با توجه به نزدیک بودن فصل برداشت غلات و حضور روحانیون مبلغ در سطح شهرستان با توجه به نزدیکی ماه مبارک رمضان و حضور مسئول زکات استان در نماز جمعه مُهر گفت: یکی از فریضه های الهی زکات است تا جایی که در جای جای قرآن وقتی حرف از نماز می آید بالافاصله صحبت از زکات می آید واین به خاطر اهمیت این موضوع است و پرداخت کنندگان زکات مشمول صلوات و درود پیامبر (ص) قرار دارند.

شاکری در پایان، یازدهم اردیبهشت روز کار و کارگر رو گرامی واین هفته را به کارگران تبریک گفتند.

تصاویر جذاب و دیدنی از بهار روستای باستانی میرملکی

به روستای باستانی و گردشگری میرملکی سفر کنید و از طبیعت زیبا و چشم اندازهای بکر و دلنواز آن لذت ببرید.

]

آغاز طرح بزرگراه وراوی به میرملکی در عید نوروز + تصاویر

ساخت بزرگراه وراوی به میرملکی در آستانه عید نوروز 96 کلید خورد.

این طرح با همکاری بخشداری وراوی، شهرداری وراوی، دهیاری روستای میرملکی در حال انجام است و در آینده تا روستای چاه شرف ساخته خواهد شد.تقدیر از دانش آموزان نمونه دبستان شهید کاظمیان روستای میرملکی

با حضور دهیار و شورای محترم روستای میرملکی و معلمان و مدیر محترم دبستان شهید کاظمیان از دانش اموزان نمونه  دبستان شهیذ کاظمیان تقدیر گردید.
مرحوم مغفور شادروان حاج محمد رستگار
من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق


اینک که دست طبیعت، بهار زندگی ما را به برگ ریزان خزان بدل کرد و گل سر سبد زندگی ما را به دیار باقی برد

و روح بلند پدری مهربان، خیر و عاشق پاکباخته اهل بیت (ع) مرحوم مغفور شادروان حاج محمد رستگار

را با خود به پرواز در آورد و به ملکوت اعلی فرستاد و همه را در ماتم و سوک ابدی نشاند، به حکم ادب و حق شناسی،

بدین وسیله از همه عزیزان، سروران، دوستان، آشنایان، اقوام که همسر، فرزندان و بازماندگان

را در تحمل این مصیبت یاری بخشیدند 
و با حضور آرامش بخش و دلسوزانه خود، مورد تفقد قرار دادند

و یا با تلفن، پیامک، پارچه نوشته و درج اعلامیه در روستاها،با حضور خود مرهمی بر قلب داغدارمان بودند،

صمیمانه تشکر می کنم.
 فراوان و کثرت بزرگواران، قادر به قدردانی حضوری و تلفنی نشده ام،

یک بار دیگر دست همه شما را می فشارم و می بوسم و دست دعا به امید اجابت به درگاه خداوند بزرگ بلند می کنم

و سلامتی و بهروزی همه شما را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم امیدواریم خداوند عنایت فرماید محبت

شما عزیزان را در مراسم شادی تان
جبران کنیم.

جلیل رستگارصدای برتر


دکتر حسن سلامی
دکترای علوم سیاسی دانشگاه سنت ژوزف (قدیس یوسف) لبنان

وبلاگ قلمرو سعدی

«محمد رضا شجریان» مرد هنرمندی است که در جوانی و میانسالی چهره اش از سلامت کامل حکایت می کرد و از شادابی می درخشید. قیافه اش خوش تراش بود و چشمانی پرنفوذ، موهایی مشکی و ابروان پرپشتی داشت. در پیری اما دلش را شکستند و جسمش را خسته و بیمار کردند.

صدای استاد آواز ایران به عنوان «صدای برتر» هیچ وقت گم نخواهد شد. مردم ایران و جهان آن را شنیده اند و نسل های آینده هم خواهند شنید. تازه اگر مردم هم نشنوند و عده ای نگذارند آیندگان هم بشنوند، خدا صدای او را خواهد شنید؛ خدایی که پیش از آن که گوش را بیافریند سخن و صدا را خلق کرده است. سخن و صدای عشق را سال ها پیش نخستین بار از زبان شجریان شنیدم که به زیبایی این غزل سعدی را می خواند:

سخن عشق تو بی آن که برآید به زبانم / رنگ رخساره خبر می دهد از حال نهانم

گاه گویم که بنالم ز پریشانی حالم / باز گویم که عیان است چه حاجت به بیانم

من در اندیشه ی آنم که روان بر تو فشانم / نه در اندیشه که خود را ز کمندت برهانم

گر تو شیرین ِ زمانی نظری نیز به من کن / که به دیوانگی از عشق تو فرهاد زمانم

نه مرا طاقت غُربت نه تو را خاطر قُربت / دل نهادم به صبوری که جز این چاره ندانم

من همان روز بگفتم که طریق تو گرفتم / که به جانان نرسم تا نرسد کار به جانم

دُرم از دیده چکان است به یاد لب لعلت / نگهی باز به من کن که بسی دُر بچکانم

سخن از نیمه بریدم که نگه کردم و دیدم / که به پایان رسدم عمر و به پایان نرسانم

آهنگ و آواز شجریان و شعر و غزل سعدی، حافظ و بابا طاهر که او می خوانَد کلمه به کلمه پرده از روی بی شرمی و نابکاری دنیا و برخی دنیاپرستان بر می دارد. دنیا به عربی و فارسی یعنی جایی که پایین است، پَست است. این دنیا حجاب چهره ی جان انسان ناآگاه می شود. دومین بار که صدای شجریان را گوش دادم غزل زیر از حافظ را می خواند که گفته است:

حجاب چهره ی جان می شود غبار تنم /  خوشا دمی که از آن چهره پرده بر فکنم

چنین قفس نه سزای چو من خوش الحانی است / روم به گلشن رضوان که مرغ آن چمنم

عیان نشد که چرا آمدم کجا بودم / دریغ و درد که غافل ز کار خویشتنم

چه گونه طوف کنم در فضای عالَم قدس / که در سراچه ی ترکیب، تخته بند تنم

اگر ز خون دلم بوی شوق می آید / عجب مدار که همدرد آهوی خُتنم

تراز پیرهن زرکشم مبین چون شمع / که سوزهاست نهانی درون پیرهنم

بیا و هستی حافظ ز پیش او بردار / که با وجود تو کس نشنود زمن که منم

هنگامی که شجریان خواندن این غزل را به پایان بُرد خطاب به او گفتم: چه آدم های تیره درون و خشنی هستند آن ها که نمی گذارند موسیقی تو و آهنگ و آواز تو پخش و تکرار شود. در آن لحظه های ناآرام که به همه ی چیزهایی که بر سرش آمده بود و بر سرش آورده بودند می اندیشیدم طنین این صدای او و بیت های بامعنای سعدی به اعماق وجودم رخنه می کرد:

جزای آن که نگفتیم شکر روز وصال / شب فراق نخفتیم لاجرم ز وصال

دگر به گوش فراموش عهدِ سنگین دل / پیام ما که رساند مگر نسیم شمال

جماعتی که نظر را حرام می گویند / نظر حرام بکردند و خون خلق حلال

غزال اگر به کمند اوفتد عجب نبوَد / عجب فتادن مرد است در کمند غزال

تو بر کنار فراتی ندانی این معنی / به راه بادیه دانند قدر آب زلال

اگر مرادِ نصیحت کنان ما این است که ترک دوست بگویم، تصوری است محال

به خاک پای تو سوگند که تا سرم نرود / ز سر به در نرود همچنان امید وصال

حدیث عشق چه حاجت که بر زبان آری / به آب دیده ی خونین، نوشته صورت حال

به ناله کار میسر نمی شود سعدی /  ولیک ناله ی بیچارگان خوش است بنال

ساعت نزدیک نیمه شب بود. غزلی را با صدای «خسرو آواز ایران» گوش می دادم. فکر می کردم که روح نمی تواند لمس یا دیده شود، نمی تواند بوییده یا شنیده یا چشیده شود اما می تواند به وسیله ی هنر به ویژه موسیقی، شناخته شود. همه جا سکوت مطلق بود. در دل به شجریان گفتم: آواز و صدای تو زبان واقعی تو است. باز هم بخوان به امید خدا. صدای او این بار گرفته و حزن انگیز بود:

من چرا دل به تو دادم که دلم می شکنی / یا چه کردم که نگه باز به من می نکنی

دل و جانم به تو مشغول و نظر در چپ و راست / تا ندانند حریفان که تو منظور منی

دیگران چون بروند از نظر از دل بروند / تو چنان در دل من رفته که جان در بدنی

تو بدین نعت و صفت گر بخرامی در باغ /  باغبان بیند و گوید که تو سرو چمنی

آهنگ عوض می شد اما او از شور و هیجان نمی افتاد. نغمه های ملایم و شیرین در عین حال غم انگیز می خواند و صدایش مهربان و دلچسب بود؛ چون زمزمه نهری که در زمین جاری باشد. صدای شجریان جذاب، اسرارآمیز و افسونگر است. گویی از ماورای مرز زندگی و این دنیا یعنی از جهان های برتر می آمد و جان را از بدن بیرون می کشید. جان آدمی را صدا می زد و به خود می خواند زمانی که می خواند:

بی حسرت از جهان نرود هیچ کس به دهر / الّا شهید عشق به تیر از کمان دوست

دردا و حسرتا که عنانم ز دست رفت / دستم نمی رسد که بگیرم عنان دوست...

سیر سپهر و دور قمر را چه اختیار / در گردشند بر حسب اختیار دوست

گر باد فتنه هر دو جهان را به هم زند / ما و چراغ چشم و ره انتظار دوست

شکر خدا که از مدد بخت کارساز / برحسب آرزوست همه کار و بار دوست

واقعیت این است که بیشتر آدم ها در حرص جمع مال و قدرت و شهرت دنیا، روح خود را از دست می دهند و شاید با موسیقی و هنر، روح از دست رفته را بازیابند. موسیقی و هنر به تعبیر آنتوان چخوف « به ما بال بالارفتن می دهد... کسی که در لجن زار منفعت خصوصی و شخصی نیفتاده، آن که خونش به جوش آمده، ناروایی دیده و معترض است چنین کسانی تنها به وسیله ی زیبایی و هنر می توانند راضی و آرام شوند (1).

حتی خود شجریان که معترض و ناآرام است وعلیه وضع موجود عصیان کرده و این دوبیتی باباطاهر خوانده که: مو آن رندم که عصیان پیشه دیرم / به دستی جام و دستی شیشه دیرم، اگر تو بی گناهی رو مَلَک شو / مو از حوا و آدم ریشه دیرم، خودش نیز با هنر و موسیقی آرام می گیرد. هنگامی که دهانش را برای آواز خواندن بستند و روحش را افسرده و جسمش را خسته و بیمار کردند باز در تنهایی چشم برهم نهاده و آواز خوانده است.

او شب های طولانی تا صبح برای کار موسیقی و تمرین آواز، بیدار مانده است. لحظه هایی قلبش تپش های تند زده اما مقاومت کرده است تا در کار مورد علاقه اش و مورد علاقه ی هموطنانش موفق شود. زمانی که او در تالارهای گوناگون، در وطن یا شهرها و کشورهای مختلف، غزل زیر را اجرا کرده است همه ی تن او آواز و صدا شده است و همه ی تن ما، گوش. شجریان این غزل را با هم نوایی و هم صدایی پسرش «همایون» خوانده است:

تو را سری است که با ما فرو نمی آید / مرا دلی که صبوری از او نمی آید

کدام دیده به روی تو بازشد همه عمر / که آبِ دیده به رویش فرو نمی آید

جز این قدر نتوان گفت بر جمال تو عیب / که مهربانی از آن طبع و خو نمی آید

چه عاشق است که فریاد دردناکش نیست / چه مجلس است کزو های و هو نمی آید

به شیر بود مگر شورعشق سعدی را /  که پیر گشت و تغیّر در او نمی آید

زمانی که این صدای شجریان را برای چندین بار گوش دادم خطاب به او گفتم: خیر ببینی هنرمند! این خدا بود که تو را برای نجات روح ما فرستاد. اگر تو و سعدی و حافظ و باباطاهر نبودید گرگ ها ما را از پای درآورده بودند. وجود شماها باعث می شود انسان به انسان بودنش افتخار کند. چه نیرویی دارد صدای شما و چه روحی. هزاران سال است که هنر و موسیقی و ادبیات، با فقر و نفاق و مرگ و استبداد مبارزه می کند و تسلیم نمی شود.

یادم می آید هنگامی که شجریان و گروه همراه او در تالاری، غزل و تصنیف زیر را اجرا می کردند می دیدم که هنرمندان خم می شدند، سینه به سینه ی تار و سه تار و کمانچه می نهادند و چنان به دور ساز خود گلوله می شدند که گویی جسم واحدی با هم ساخته اند. وقتی سازها و آوازها به طنین درمی آمدند آن حیاط تاریک تالار و این حیات تاریک ما روشن می شد. او می خواند:

تا کی روم از عشق تو شوریده به هر سو / تا کی روم از شور تو دیوانه به هر کو

من کشته ی ابروی تو هستم به حقیقت / گر کُشتنی ام باز بفرمای به ابرو

آواز شجریان که همراه سازها می شد شنوندگان گردن می کشیدند و گوش می دادند. دنیا و مافیها را فراموش می کردند و دلشان مانند دل کودکان سبک می شد. همه حس می کردند که کالبد درشت و سنگینشان سبک شده و آهسته آهسته اوج گرفته اند. یادشان نمی آمد هرگز چنین سبکی و چنین نشاطی به خود دیده باشند. او به بخش تصنیف که رسید ادامه داد:

سلسله موی دوست حلقه ی دام بلاست / هر که در این حلقه نیست فارغ از این ماجراست

گر بزنندم به تیغ، در نظرش بی دریغ / دیدن او یک نظر، صد چو منش خون بهاست

 گر برود جان ما در طلب وصل دوست / حیف نباشد، که دوست دوست تر از جان ماست

دعوی عشاق را شرع نخواهد بیان / گونه زردش دلیل، ناله ی زارش گواست

دلشده ی پای بند، گردن جان در کمند / زهره گفتار نه، کاین چه سبب وان چراست

مالک مُلک وجود، حاکم رد  و قبول / هرچه کند جور نیست، ور تو بنالی جفاست

گر بنوازی به لطف، ور بگذاری به قهر / حکم تو بر من روان، زجر تو بر من رواست

تصنیف که تمام شد دایم به محتوای غزل سعدی و صدای شورانگیز شجریان می اندیشیدم و در دل می گفتم: چه انسان های والایی و چه هنر و احساس والایی. گویی شعر و موسیقی شعله ای مقدس است که فرهنگ ایران را زنده نگه داشته است؛ شعله ای که شاید بتوان آن را حقیقت نامید، شعله ای که فوق زندگی و مرگ است، چیزی غیرقابل وصف. به گفته ی برخی هنرمندان «حقیقت نمی تواند هیچ وقت از زیبایی جدا باشد. کسی که توجه به زیبایی ندارد در واقع به حقیقت توجه ندارد (2). هنر، زیبایی و حقیقت است و هنرمندان برخلاف دیگران کور و کر نمی میرند.

خسرو آواز ایران اکنون نزدیک 80 سال دارد و هنوز در راه عقیده و هنرش به قوت و صلابت فولاد است. اگر برخی مسوولان که گرفتار قدرت و پایبند مشکلات روزانه و کارشان هستند شجریان را ترک یا فراموش کرده اند اما بیشتر مردم و جوانان او را ترک و فراموش نخواهند کرد. شعله های علاقه و عشق به او در قلب ما خاموش نخواهد شد. ما نمی توانیم در برابر کسانی که نمی خواهند و نمی گذارند «صدای برتر» پخش شود سکوت کنیم و می بایست درخواستی از آن ها بکنیم، این درخواست:

همراه شو عزیز تنها نمانده مَرد / کاین درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی شود

دشوار زندگی هرگز برای ما / بی رزم مشترک آسان نمی شود

30 دی ماه 95

پی نوشت:

(1). زندگی من ، آنتوان چخوف، ترجمه جهانگیر افکاری، تهران، انتشارات علمی و فرهنگی ، 1393، ص 137

(2).حکمت و سیاست، حسین دهباشی، تهران، سازمان اسناد ملی، 1393،

طراحی اِلمِان ورودی روستای میرملکی+ عکس

با پیگیری دهیاری و شورای محترم اسلامی روستای میرملکی اِلمِان ورودی روستای میرملکی با طراحی مناسب و زیبا نصب گردید.
به مناسبت دهه فجر: مراسم کلنگ زنی بلوار آیت الله هاشمی رفسنجانی(بلوار وراوی-میرملکی)و میدان آزادی روستای میرملکی(15 تصویر)

مُهــرستان| حاجي پور:به مناسبت سالروز پيروزي انقلاب اسلامي با حضور فرماندار شهرستان مهر، بخشدار وراوي، رئيس دادگستري شهرستان مهر، مسئولين ادارات ، مدير دفتر نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي ، اعضاي شوراي اسلامي و دهيار روستاي ميرملكي و جمعي از معتمدين ، ۶۵۰۰مترمربع آسفالت ، افتتاح و  كلنگ احداث بلوار ورودي روستاي ميرملكي به سمت شهر وراوي كه با نام آيت الله هاشمي رفسنجاني مزين گرديده به زمين زده شد.

به گزارش پایگاه خبری مُهرستان ؛ در اين مراسم موسوي فرماندار شهرستان مُهر ضمن تبريك دهه ي مبارك فجر و گراميداشت ياد و خاطره مرحوم ايت الله هاشمي رفسنجاني گفت: نقش و شخصيت ايت الله هاشمي رفسنجاني در قبل و بعد از انقلاب انچنان برجسته و مهم است كه در جاي جاي تاريخ انقلاب حضور و تاثيرگذاري اين مرد بزرگ قابل تامل است و امروز وظيفه همگان است كه قدردان زحمات اين شخصيت مبارز و انقلابي باشند.

فرماندار مهر سپس در آئين بهره برداري از ٦٥٠٠ متر مربع آسفالت خيابان جانباز علي قاسميان افزود: اگر بخواهيم قضاوت منصفانه اي از اقدامات دولت تدبير و اميد در شهرستان مهر داشته باشيم روستاي ميرملكي يكي از بهترين الگوها و شاخص ها در اجراي پروژه هاي مختلف عمراني در سطح روستاهاست .
گفتني است اين پروژه با اعتباري افزون بر ٢ ميليارد و ٦٠٠ ميليون ريال شامل اجراي  ٦٥٠٠ مترمربع مخلوط ريزي و بيس ريزي و ١٠٠٠ متر سنگ لبه و ٦٥٠٠ مترمربع اسفالت مي باشد.افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
افتتاح و کلنگ زنی دو پروژه در روستای میرملکی
امام جمعه شهر مُهر: مردم به پروژه اتان گیری امید بسته اند و با انتقال آن به عسلویه مخالفیم / روزانه جوانان بیکار مراجعه می کنندمُهرستان: جلسه شورای اداری  با حضور مدیران و جمعی از دهیاران و اعضای شورای اسلامی شهر و روستاهای شهرستان مُهر برگزار شد. در این جلسه امام جمعه شهر مُهر و فرماندار شهرستان مُهر از توقف فعالیت پروژه اتان گیری و بحث انتقال این صنعت به عسلویه استان بوشهر انتقاد کردند.

به گزارش پایگاه خبری مُهرستان ؛ حجت الاسلام شاکری امام جمعه شهر مُهر در این جلسه ، ضمن تسلیت درگذشت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی و همچنین جان باختن هموطنان در حادثه پلاسکو تهران ، بیان داشت: انقلاب اسلامی ایران از جهات مختلف با سایر انقلاب های جهان متفاوت بود ، عنصر اصلی این انقلاب ، ایمان ، عقیده و باور بود و مردم برای این سه عنصر جنگیدند.
وی افزود: وحدت بین آحاد مردم ، مسئولین و سازمان ها عامل اصلی حفظ و بقای این نظام است و دشمن تلاش دارد با ضربه زدن به این وحدت نظام اسلامی را از درون متلاشی کند.

امام جمعه شهر مُهر با بیان اینکه مردم و مسئولین باید هوشمندانه مسائل را رصد کنند ؛عنوان کرد: باید هوشمندانه به تعبیر مقام معظم رهبری با خناسان داخلی مبارزه کنیم. خناسان داخلی تفرقه ایجاد می کنند. تمام گروه ها ، احزاب و تشکل هایی که زیر چتر این نظام فعال اند و آرمان های امام و رهبری را قبول دارند مورد حمایت نظام و رهبری هستند.

حجت الاسلام شاکری ادامه داد: تفرقه و دو قطبی شدن جامعه ضربه مهلکی بر پیکره نظام وارد خواهد کرد ، با وجود تمام اختلاف سلیقه هایی که باید باشد ، بایستی باهم تعامل داشته و به هم احترام بگذاریم. وحدت مؤلفه  موثر برای پیشرفت ، اقتدار و اعتزاز است و این اتحاد ثمره خون شهدا و درایت رهبری معظم است.

امام جمعه شهر مُهر در ادامه ضمن گلایه از اتفاقاتی که در پروژه اتان در حال وقوع است ، گفت: طبق اطلاعات موثق، شرکت اتان که قرار شده در این شهرستان به بهره برداری برسد ، در حال انتقال شهرستان عسلویه در بوشهر منتقل شود ، امیدواریم این اخبار صحیح نباشد اما اگر صحیح باشد ، کاری اشتباه است. در اینجا زحمت زیادی کشیده شده ، کارهایی انجام شده ، رئیس جمهور محترم این پروژه را کلنگ زنی کردند ، مردم به این پروژه امید بسته اند. بسیاری از جوانان بیکار ما می توانند در این پروژه مشغول شوند و اشتغالزایی بسیار بالایی خواهد داشت.

وی ادامه داد: انتقال این پروژه به عسلویه ای که از نظر اشتغال ، سرمایه و … اشباع شده است و انتقال از شهرستان کم برخوردار به منطقه ای برخوردار اشتباه است و توقع داریم فرماندار محترم پیگیر باشند و جلو این کار را بگیرند.

حجت الاسلام اصغر شاکری ، خاطرنشان کرد: روزانه تعداد زیادی جوان برای شغل به دفتر امام جمعه مراجعه می کنند و برای آنها جوابی نداریم و امیدواریم این مسئله هرچه زودتر حل شود.


موج جدید از عملیات عمرانی در سطح روستای میرملکی+ تصاویر

اجرای عملیات زیرسازی و اسفالت کوچه و معابر روستا در دستور کار دهیاری و شورای اسلامی روستا قرار گرفته که براساس آن

3 کوچه بشرح ذیل به متراژ حدود ۹۰۰۰ متر مربع زیرسازی و قیرپاشی و اسفالت خواهد شد. این عملیات از امروز آغاز شده و تا

یک ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

۱- زیرسازی و آسفالت از مغازه حاج حسین قاسمیان تا منزل جانباز علی قاسمیان

۲-زیرسازی و آسفالت از منزل سید موسی موسوی تا منزل علی علیزاده

۳-زیرسازی و آسفالت از منزل حسن نوبخت تا منزل حاج محمد گیودلامام جمعه مُهر:آنچه که امروز مورد غفلت قرار گرفته مدیریت فرهنگی است امام جمعه شهر مُهر دردیدار با رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تعمیق و نشر ارزش­ های انقلاب  اسلامی بر پایه مکتب فکری و سیاسی امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی از وظایف سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

به گزارش «مُهرستان» حجه الاسلام والمسلمین شاکری در این دیدار خطاب به آقای فتحی رئیس اداره ارشاد اسلامی مُهر بیان داشت؛ آنچه که امروز مورد غفلت قرار گرفته مدیریت فرهنگی است.

حجه السلام شاکری در باب اهمیت فرهنگ در شرایط کنونی بیان داشت؛ مسئله ی فرهنگ و قضایای فرهنگی خیلی مهم است و در کار فرهنگی هیچ وقفه و تعللی جایز نیست، چون بیشترین تلاش دشمنان بر روی جامعه و ملت و کشور ما، تلاش فرهنگی است چرا که بیشتر و پُر حجم و موثرتر از تلاش های سیاسی و امنیتی، تلاش فرهنگی است.

وی گفت: علت هم این است که آنها می دانند اگر در تلاش های فرهنگی علیه انقلاب موفق و پیروز شوند،‌ بقیه‌ی کارها برای آنها آسان خواهد شد؛ لذا روی آن متمرکزند.

شاکری در پایان این دیدار ضمن تشکر از زحمات رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مُهر نسبت به مدیرت فرهنگی عروسی ها در محیط شهرستان مطالبتی بیان نمود.

 

مراسم کلنگ زنی مسجد و مجتمع فرهنگی ، تربیتی امام محمد باقر (ع) روستای میرملکی
باسمه تعالی
انما یَعمرُ مساجدالله من آمن بالله و الیوم الاخر...

تار و پود زمین ،‌زمزمه کنان ، سر بر آستان حق می سایند و رنگین کمان بی نظیر هستی گلدسته های نجیب مسجد را به کهکشان ، پیوند زده است.

جاری ترین یادگار پیامبر ! آغوش بگشا که خستگان ، فوج فوج به سوی تو می آیند.

مراسم کلنگ زنی مسجد و مجتمع فرهنگی ، تربیتی امام محمد باقر (ع) روستای میرملکی توسط معاون محترم فرماندار شهرستان مهر

جناب آقای غلامپور ، آقای سلامی ریاست محترم آموزش و پرورش شهرستان مُهر ، حاج آقا صالحی مسئول دفتر امام جمعه شهرستان

مهر ، آقای حبیبی مدیر دفتر نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی ، آقای شاکری ریاست محترم ثبت اسناد و املاک شهرشتان

مهر ، آقای حاجی پور فرد ریاست محترم بنیاد مسکن شهرستان مهر ، فرمانده محترم ناحیه ی مقاومت بخش وراوی ، حاج آقا زندوی امام

جمعه ی معزز بیرم ، حاج آقا محمدی امام جماعت روستا ، مهندس رحیمیان دهیار محترم و اعضای محترم شورای اسلامی روستا ، و چند

تن از شخصیتهای محلی به مناسبت دهه وقف صورت گرفت.


جناب آقای ابراهیم سلامی: اختصاص مجوز ساخت سه مدرسه جدید در شهرستان مُهرابراهیم سلامی رئیس مدیریت آموزش و پرورش شهرستان مُهر از اختصاص سهمیه ساخت سه مدرسه جدید با پیگیری نماینده محترم مجلس در شهرستان خبر داد ، اتفاق مبارکی که می تواند تا حدودی مرکز شهرستان را از بحران کمبود فضای آموزشی نجات دهد.

به گزارش پایگاه خبری مُهرستان ، سلامی در این جلسه عنوان داشت: لازم می دانم از جناب آقای دکتر علوی نماینده محترم تشکر ویژه کنم بابت اتفاقی که برای اولین بار در شهرستان مُهر در حوزه آموزشی افتاد و آن اختصاص سهمیه ساخت سه مدرسه جدید به آموزش و پرورش مُهر و گله دار است.

وی افزود: در تاریخ آموزش و پرورش شهرستان مُهر این اولین بار است که سهمیه مدرسه از بنیاد برکت به آموزش و پرورش اختصاص یافته است.

ابراهیم سلامی ضمن گلایه از بی توجهی که در گذشته در حق شهرستان مُهر در جریان بوده است ، خاطرنشان کرد: متاسفانه خوابگاه شبانه روزی که متعلق به دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد شهرستان مُهر است متاسفانه راه اندازی نشد و هم سهم دخترانه و هم سهم پسرانه در شهرستان لامرد تأسیس شد ، در صورتی که اکثر دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد از بخش مرکزی و منطقه دارالمیزان شهرستان مُهر است و لازم است خوابگاه شبانه روزی زیر پوشش کمیته امداد حتماً در این شهرستان احداث شود.

وی در ادامه مشکل عدم اشتغال به تحصیلی دانش آموزان تبعه افغان در مدارس را مورد انتقاد قرار داد و گفت: چرا نباید دانش آموز تبعه افغانستان در مرکز شهرستان مُهر و همچنین گله دار درس بخواند! ، ائمه معصومین احادیث مختلفی در خصوص توجه به هم کیش و هم نوع دارند. متاسفانه بر اساس تقسیمات امنیتی دانش آموزان افغانی فقط می توانند در لامرد درس بخوانند و در آموزش و پرورش مُهر و گله دار تحصیل آنها ممنوع شده است. انتظار داریم این موضوع هم توسط فرماندار و نماینده محترم پیگیری شود.
دکتر قاسمیان: رأی دیوان بین‌المللی لاهه می‌تواند تابوی آمریکا در افغانستان را بشکند

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «روح الله قاسمیان» کارشناس مسائل منطقه که در برنامه «بررسی جنایت جنگی آمریکا در افغانستان» شبکه خبر حضور یافته بود، در رابطه با گزارش اخیر دادگاه لاهه گفت: دادستان دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه در گزارشی اعلام کرد که 61 نفر از بازداشت‌شدگان توسط نیروهای آمریکایی بین سال‌های 2003 و 2014 تحت شکنجه، آزار و اذیت و رفتارهای خشونت‌آمیز قرار گرفته‌اند و آمریکایی‌ها مرتکب جنایت شده‌اند.

 


پرونده جنایت جنگی آمریکایی‌ها در افغانستان گشوده شده است

وی افزود: همچنین دادستان در این گزارش تأکید کرده که احتمالاً بین دسامبر 2002 و مارس 2008، عوامل «سیا» دست کم 27 نفر را هنگام بازداشت در افغانستان، لهستان، رومانی و لیتوانی در معرض «شکنجه، رفتار خشن، تجاوز جنسی و رفتار توهین آمیز علیه شخصیت آنان» قرار داده‌اند و در همین راستا پرونده‌ای برای جنایت جنگی آمریکایی‌ها در افغانستان در این دیوان گشوده شده است.

دادستان دیوان بین‌المللی کیفری بر اساس شواهد مردمی پرونده جنایت آمریکا را گشوده است

سردبیر سایت افغانستان خبرگزاری فارس در ادامه تأکید کرد: آمریکایی‌ها در طول بیش از 15 سال حضور خود در افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم همیشه سعی در ارعاب بین مردم را داشته و سعی کرده حاکمیت خودش را گسترش دهد. کشتار مردم در بمباران‌های هوایی، به گلوله بستن غیر نظامیان توسط سربازان آمریکایی و همچنین رفتارهای خشونت آمیز با زندانیان افغانستانی برخی از این مستندات است.

وی در رابطه با اینکه چرا تاکنون این پرونده‌ها مطرح نشده گفت: روال عادی این است که از سه شیوه پرونده‌ها در دیوان بین المللی کیفری لاهه بررسی می‌شود، اول اینکه دولت‌ها پرونده‌ای را به این دادگاه ارجاع دهند، دوم اینکه شورای امنیت سازمان ملل خواهان بررسی پرونده‌ای در دادگاه لاهه شوند و سوم اینکه دادستان این دادگاه براساس درخواست نهادهای مدنی و خانواده قربانیان پرونده‌ای را در دادگاه به جریان بیاندازند.

قاسمیان تاکید کرد: درخصوص پرونده اخیر جنایت جنگی آمریکا در افغانستان نهادهای مدنی و خانواده قربانیان با ارائه اسناد و مدارک از دادستان درخواست کردند موضوع را بررسی کنند.

وی گفت: در گزارش اخیر دادستانی اشاره شده که در 15 سال گذشته 23 هزار غیر نظامی در افغانستان کشته شدند که در این بحث 3 گروه متهم شدند: اول دولت افغانستان دوم گروه‌های تروریستی و مسلح مخالف دولت ازجمله طالبان که در کشتن شهروندان نقش داشتند و گروه سوم نیروهای ناتو و نظامیان آمریکایی.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه تصریح کرد: طبق گزارش دادستانی این 3 گروه به جرم ارتکاب جرایم جنگی، تخریب آثار فرهنگی یونسکو در افغانستان و کشتن افراد بیگناه متهم شد‌ه‌اند و پرونده آنها در جریان است. دادستانی نیز اعلام کرده که ممکن است نظامیان آمریکایی به جرم جنایات جنگی در افغانستان تحت پیگرد قرار بگیرند.

برای آمریکا نپذیرفتن رای دیوان بین‌المللی کیفری لاهه خوشایند نیست

وی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی‌ها رای صادر شده را می پذیرند، گفت: آمریکا عضو این دادگاه نیست، در زمان بیل کلینتون، آمریکا عضو این دادگاه شد و در زمان جورج بوش بدلیل اینکه متناسب با سیاست خود ندیدند، خارج شدند. از نظر حقوقی ممکن است آمریکایی‌ها بگویند ما عضو دادگاه نیستیم و هر نوع رای صادر شده را نمی‌پذیریم و این موضوع کاملاً محتمل است. 

قاسمیان ادامه داد: از طرف دیگر هرچند دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه ارتش ندارد که بعنوان بازوی اجرایی مصوبات عمل کند و ضمانت اجرایی قوی برای آراء صادره باشد، اما این دادگاه 124 عضو مستقل دارد که معمولا از رای صادر شده حراست و تبعیت می کنند. بنابراین برای آمریکا نیز مناسب نیست که مقابل یک دادگاه مستقل بین المللی بیاستد.

این کارشناس در ادامه درباره نتیجه رای صادر شده و واکنش آمریکا گفت: چند احتمال وجود دارد، اول اینکه آمریکای‌ها با صراحت بگویند ما عضو دادگاه نیستیم و رای صادر شده را به رسمیت نمی شناسیم، دوم اینکه با توجه به اسناد و مدارک محکمی که دادستانی ارائه می دهد، آمریکای‌ها بپذیرند و بگویند ما به رای صادر شده احترام می‌گذاریم ولی ما در رفتار آنها در افغانستان و نوع عملیات‌های نظامی و کشتارها تغییری شاهد نباشیم.


ر


رای دیوان بین‌المللی کیفری لاهه می‌تواند تابوی آمریکا در افغانستان را بشکند

وی افزود: نکته دیگر اینکه اگر رای صادر شود و آمریکا به جرم جنایت جنگی در افغانستان محکوم شود، برای اولین بار است که در طول 15 سال گذشته جنایت‌های آمریکا در افغانستان دیده می‌شود، این مساله می‌تواند تابو و هیمنه آمریکا در افغانستان را بشکند و در جامعه افغانستان نیز مردم با فراخ بال و آزادی بیشتر جنایت های آمریکا را به تصویر بکشند و در مقابل آن بایستند.

به گفته این کارشناس، در این حالت آمریکایی‌ها نیز ممکن است در رفتار خود تجدید نظر کنند و دست نهادهای مدنی و مردمی و خانواده قربانیان نیز بازخواهد بود که مدارک و مستندات خود را به مراجع قضایی بین المللی ارائه دهند.

قاسمیان در این بحث که سیاست دولت افغانستان در این زمینه چه خواهد بود، یادآور شد: دولت افغانستان بر اساس پیمان امنیتی که با آمریکا امضا کرده، نمی‌تواند علیه آمریکا و جنایت‌هایی که سربازان آمریکایی مرتکب می‌شوند، اقدامی بکند و نیروهای آمریکایی‌ از نوعی مصونیت و کاپیتولاسیون برخوردارند.

به گفته قاسمیان، در حادثه قندوز و حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز نیز آمریکایی‌ها مرتکب جنایت شدند اما دولت کاری نکرد، البته مردم و بسیاری از احزاب سیاسی و گروه‌ها نیز مخالف این پیمان هستند و واقعا چالش برانگیز است و نمی‌شود انتظار داشت که دولت افغانستان پرونده جنایات آمریکا را باز کند.

خانواده قربانیان افغانستان مدارک و اسناد جنایات آمریکا را به دادستانی ارائه دهند

وی با اشاره به اینکه 124 کشور عضو  دادگاه لاهه هستند و این دادگاه مستقل تصمیم گیری می‌کند، گفت: دولت افغانستان در سال 2003 عضو دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه شده است، حال که دادستانی علیه آمریکا در موضوع افغانستان اعلام جرم کرده، فرصت خوبی است که خانواده قربانیان و نهادهای مدنی و مردمی و احزاب مخالف با ارائه اسناد و مدارک، پرونده آمریکا را به سمت صدور رای ببرند و آمریکا را محکوم کنند.

قاسمیان گفت: بر اساس شواهد مردمی که وجود دارد، ارائه اسناد ثابت می‌کند که آمریکایی‌ها در این جنایات نقش داشته‌اند و کمک خانواده‌های قربانیان فرصت خوبی برای محکومیت آمریکا است.

این کارشناس مسائل منطقه در ادامه گفت: خانواده قربانیان جنایات جنگی آمریکا در افغانستان باید از فرصت ایجاد شده بهره ببرند و اسناد و مدارک لازم را به دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه ارائه دهند. چرا که آمریکایی‌ها سالهاست در این کشور مرتکب جنایت می‌شوند و کسی فریاد مظلومیت این مردم را نمی‌شنود و باید این چهره پنهان آمریکا آشکار شود.

زورآزمایی مجلس و دولت به نفع افغانستان نیست

سردبیر سایت افغانستان خبرگزاری فارس در ادامه درباره تحولات داخلی افغانستان نیز گفت: مجلس و دولت در افغانستان وارد یک زورآزمایی سیاسی شده‌اند که به نفع کشور افغانستان نیست.

وی گفت: مجلس افغانستان اعلام کرده وزارتخانه‌هایی که 70 درصد بودجه تصویب شده را صرف امور اجرایی و زیربنایی، توسعه و برنامه‌های ارائه شده نکرده باشند، استیضاح خواهد کرد که وزاری فراخوانده شده باید در مجلس توضیحات لازم را ارائه دهند.

این کارشناس در ادامه تأکید کرد: بر همین اساس 17 وزیر به مجلس فراخوانده شدند و در طول هفته جاری نیز نزدیک به 7 وزیر در پارلمان رای عدم صلاحیت گرفتند و از کار برکنار شدند و 9 وزیر نیز در مسئولیت خود ابقا شدند.

تقابل مجلس و دولت در افغانستان جامعه را آسیب‌پذیرتر می‌کند

وی در ادامه درباره علت این اقدام گفت: در فضای سیاسی افغانستان تقابل دولت و مجلس از یک طرف، عدم هماهنگی و تنش بین ریاست اجرایی و ریاست جمهوری برای اجرای برنامه از طرف دیگر، بر آشفتگی اوضاع سیاسی افزوده است.

قاسمیان گفت: سلب صلاحیت وزیر امور خارجه که خط قرمز ریاست اجرائیه در افغانستان بود، حرف و حدیث‌های زیادی ایجاد کرده و دولت نیز در واکنش به این اقدام نامه‌ای به دادگاه عالی افغانستان ارسال کرده و خواستار رسیدگی به موضوع شده است چرا که معتقد است مجلس صلاحیت این کار را ندارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مسلما در مجموع به نفع افغانستان نیست که تقابل مجلس و دولت ادامه داشته باشد، چرا که بلاتکلیفی و بی سرپرستی وزارت‌خانه‌ها در کنار اختلافات سیاسی رهبران دولت وحدت ملی و گروها، نه تنها به نفع مردم و جامعه افغانستان نیست، بلکه فرصتی برای گروههای مسلح و مخالف دولت فراهم خواهد کرد تا در مناطق گسترده تری حضور داشته باشند.

قهرمانی جوان روستای میرملکی در مسابقات ووشو

جناب آقای امیر نوبخت(فرزند رضا نوبخت) در مسابقات ووشو استانی دو مدال نقره کسب کرد.

مُهرستان » ووشوکاران لامردی با حضور در مسابقات ووشو انتخابی تیم استان فارس جهت اعزام به مسابقات انتخابی تیم ملی که در تاریخ ۲۸ آبان ماه در شیراز برگزار شد، خوش درخشیدند.

به گزارش مُهرستان به نقل از روابط عمومی اداره ورزش و جوانان شهرستان لامرد، ووشوکاران این شهرستان با کسب شش عنوان طلا و نقره خوش درخشیدند.

آقای مهدی قائدی در فرم باسلام و بدون سلاح تالو دو مدال طلا و امیر نوبخت دو مدال نقره کسب کرد. همچنین حسن قاسمی در فرم باسلاح و مهیار محمدپور در فرم ناچوان هرکدام یک مدال نقره از آن خود کردند.

آقایان حبیب جابری و مقداد زائری که مربیگری تیم لامرد را  بر عهده داشتند به عنوان داوران مسابقات ووشو استان فارس به صورت دائم انتخاب شدند.
با حضور مسئولین و اعضاء شوراهای شهر و روستا؛ مشکلات و نارسایی های بخش وراوی بررسی شد

مُهرستان » نشست مسئولین بنیاد مسکن، ابفا روستایی و ورزش و جوانان با شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای بخش وراوی در محل بخشداری برگزار شد.

به گزارش مُهرستان به نقل از روابط عمومی بخشداری وراوی؛ در جلسه ای به ریاست دهقان بخشدار وراوی و با حضور مهندس حاجی پور مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان مُهر، مهندس هوشمند مدیر ابفا روستایی شهرستان مُهر، عبدالهی مسئول نمایندگی ورزش و جوانان بخش وراوی و روسای شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای تابعه در محل بخشداری وراوی برگزار شد.

دهقان بخشدار وراوی در این جلسه گفت: حجم بهسازی و عمران روستایی طی مدت سه سال دولت تدبیر و امید در بخش وراوی به گونه ای انجام گرفته که امروز مردم تغییر و تفاوت را به خوبی لمس نموده اند.
وی افزود: امسال سعی داریم در کنار بهسازی کوچه هاو خیابان ها با اجرای طرح های مشارکتی با بنیاد مسکن و ابفا روستایی و سایر دستگاههای اجرایی در زمینه ی های اصلاح و توسعه شبکه های فرسوده اب ، فضا سازی و اجرای مبلمان شهری،نصب روشنایی بلوارها و ورودی روستاها، احداث پارک ومیادین و توسعه فضاهای ورزشی ، مسیر عمران و بهسازی در روستاها را تغییر دهیم.
بخشدار وراوی در ادامه با اشاره به وضعیت اب روستاها گفت: اکثر روستاهای این بخش با کمبود شدید اب مواجه می باشند که فرسودگی شبکه های اب و هدر رفت ان باعث گردیده در فصل تابستان روستاهای بخش وراوی با بحران کم ابی مواجه گردند ، لذا انتظار است که ابفا روستایی با کمک دهیاران موضوع اصلاح شبکه های فرسوده در سطح روستا را در سال جاری به یک سرانجام مطلوبی برسانند.

دهقان بخشدار وراوی سپس به موضوع ورزش و مشارکت روستاها در لیگ فوتسال بخش وراوی پرداخت و افزود: توجه به مسائل فرهنگی و ورزشی جوانان روستا یکی از وظایف مهم شوراها و دهیاران محترم می باشد که انتظار داریم امسال با کمک دهیاریها و نمایندگی ورزش و جوانان بخش وراوی شاهد شرکت تیم های ورزشی هر روستا در لیگ فوتسال وراوی باشیم .
در ادامه روسای شوراهای اسلامی و دهیاران به بیان مشکلات خود پرداختند و سپس مهندس حاجی پور مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مهندس هوشمند مدیر ابفا روستایی شهرستان مهر و همچنین اقای عبدالهی مسئول ورزش و جوانان بخش وراوی به ارائه توضیحاتی در رفع مشکلات مطرح شده پرداختند.


رونمایی از چهار کتاب در یادواره شهدای میرملکی+ تصاویر

در اولین یادواره هفت شهید روستای میرملکی از چهار کتاب با عناوین؛ شهیدم من، پهلوان هاها، شهید حمزه و رنگ از من طرح از تو رونمایی شد.

همچنین تمبر یادواره نیز امضا و رونمایی شد.

عکاس: یوسف کشاورز

اهداء زمین جاده تالاب فصلی توسط طایفه آقایی ها و اتمام عملیات مخلوط ریزی و مسیر سازی + تصاویر

با رایزنی های بعمل آمده توسط دهیاری و شورای اسلامی روستای میرملکی عملیات اجرایی زمین اهدایی توسط مالکین

محترم رحیمیان ، آقایی پور ، هاها و بهامین جهت احداث جاده تالاب فصلی به اتمام رسید. این عملیات توسط دستگاه ها و

ماشین آلات اداره راه  و شهرسازی شهرستان مهر به متراژ ۵۰۰ متر و عرض ۶ متر انجام  گردید.جا دارد از همکاری

برادر بزرگوار جناب آقای حسن رحیمیان ریاست  محترم دادگستری شهرستان مهر در این زمینه تقدیر و تشکر نماییم

که با پیگیرها و رایزنی های ایشان این امر مهم به سرانجام رسید تا امسال برخلاف سال گذشته شاهد سهولت در عبور و مرور

و رفت و آمد هم ولایتی های عزیز از این مسیر باشیم.رزمایش ستاره های زمینی یادواره شهداء میرملکی+گزارش تصویری( 55 عکس)

مهرستان: رزمایش ستاره های زمینی در حاشیه یادواره هفت شهید روستای میرملکی با حضور خانواده‌های معظم شاهد، تنی چند از مسئولان و اقشار مختلف مردم و نیروهای نظامی برگزار شد.

در این گزارش، تصاویری از این رزمایش را مشاهده می کنید.
عکس: سیده سمیه جعفری

لامرود: رزمایش فرهنگی بصیرتی ستارگان زمینی به کارگردانی غلامعباس انصاری و با حضور بیش از 100 هنرور در اولین یادواره هفت شهید گلگون کفن روستای میرملکی برگزار شد که با استقبال بی نظیر از سوی مردم ولایت مدار و شهید پرور روبرو شد.

عکس: محمود صابری زادهرزمایش ستاره های زمینی

 

رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی

 

رزمایش ستاره های زمینی

 

رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمین
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی
رزمایش ستاره های زمینی

 

رزمایش ستاره های زمینی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

گزارش تصویری از غرفه کودک در یادواره شهداء میرملکی

مُهرستان » در اولین یادواره شهداء روستای میرملکی بخش وراوی؛ غرفه ای نیز برای کودکان تدارک دیده شده است.غرفه کودک یادواره شهداء
 
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء
غرفه کودک یادواره شهداء

شب دوم یادواره هفت شهید روستای میرملکی(گزارش تصویری، 40 عکس)

شب دوم یادواره هفت شهید گلگون کفن روستای میرملکی با حضور سردار عروج مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران و اقشار مختلف مردم ولایت مدار و شهید پرور برگزار شد..

 
گزارش تصویری از اولین یادواره هفت شهید روستای میرملکی+50 عکس

اولین شب یادواره هفت شهید روستای میرملکی با حضور اقشار مختلف مردم شهیدپرور و مسئولین محلی برگزار شد.
رونمایی از کتاب شهیدم من(شهید حسین کهنسال)در اولین یادواره شهدای روستای میرملکیکتاب "شهیدم من"برای گروه سنی کودک و نوجوان به چاپ رسید که در اولین یادواره ی هفت شهید روستای میر ملکی رونمایی خواهد شد.

لامــــرود - نرگس انواری ، نویسنده ی کتاب "شهیدم من" ، در گفتگو با خبرنگارلامرود گفت: این کتاب بخش کوچکی از زندگی شهید حسین کهنسال

است  که درسنین نوجوانی با وجود مقاومت های مادرش به جنگ می رود و در منطقه عملیاتی عین خوش به شهادت می رسد. هدف از نوشتن این

کتاب آشنایی کودکان ونوجوانان با زندگی رزمنده های هشت سال دفاع مقدس و نزدیک کردن روحیات کودکان به زندگی شهدا است.

 

نویسنده ی کتاب "شهیدم من" با تاکید برشکل گیری شخصیت در دوره ی کودکی و نوجوانی ادامه داد  : کودکان این سرزمین قهرمانان بومی زیادی دارند

که باید آنها را بشناسند .قهرمانانی که مجازی نیستند واز هرجای کشورکه نگاه کنند می توانند  اثری از آنها ببیند.  با توجه به حساسیت کودکان دراین

سنین و همچنین وابستگی این نسل به بازی های مجازی ، جا دارد حمایت و توجه در زمینه نویسندگی و چاپ  کتاب کودک با موضوع دفاع مقدس و

ارزشهای دینی  افزایش یافته تا به جای الگوهای غربی و فرهنگ های غیر ایرانی و غیر اسلامی  فرهنگ ایثار دلاور مردان ایرانی جایگزین شود. 


وی افزود: کتاب "شهیدم من" برای گروه سنی کودک و نوجوان توسط انتشارات همای غدیر قم به چاپ رسیده و دریادواره هفت شهید روستای میر ملکی

به نمایش عموم گذاشته می شود.

گفتنی است نرگس انواری دانش آموز پایه سوم دبیرستان می باشد.


رونمایی از کتاب شهید « حمزه » در اولین یادواره شهدای روستای میرملکی
لامـــــرود - مجتبی رضویان در گفتگو با خبرنگار لامرود ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: کتاب شهید حمزه به زودی در حوزه دفاع مقدس با موضوع

سرگذشت بسیجی شهید حمزه شاکری از کودکی تا شهادت در منطقه عملیاتی شلمچه چاپ و منتشر خواهد شد.

نویسنده کتاب شهید حمزه اضافه کرد: این کتاب در قطع پالتویی و در 60 صفحه توسط انتشارات همای غدیر قم به چاپ می رسد.

این نویسنده یادآور شد: آئین رونمایی از این کتاب همزمان با افتتاحیه یادواره هفت شهید روستای میرملکی در 6 آبانماه با حضور مسئولین و خانواده های

معظم شهدا و فرزندان این شهید والامقام برگزار خواهد شد.

رضویان از همت بلند اعضای ستاد اولین یادواره هفت شهید روستای میرملکی که در راستای اعتلای فرهنگ جهاد و شهادت قدم های استواری برداشته

اند، تشکر و قدردانی نمود.

گفتنی است در اولین یادواره هفت شهید روستای میرملکی علاوه بر رونمایی از کتاب شهید حمزه از سه کتاب پهلوان هاها به قلم سید مجتبی

هاشمی، شهید من به قلم نرگس انواری و کتاب طرح از من رنگ از شما از آثار شهید کاظمیان نیز رونمایی خواهد شد.اعلام برنامه های یادواره ۷ شهید سرافراز روستای میرملکی

اعلام برنامه های یادواره ۷ شهید سرافراز روستای میرملکی در عکس زیر مشاهده نمایید:
اولین یادواره ۷ شهید سرافراز روستای میرملکی از 6 تا 9 آبان ماه برگزار می شود+ تصاویر آماده سازی

مُهرستان » دبیر یادواره شهدای میرملکی گفت؛ اولین یادواره ۷ شهید سرافراز روستای میرملکی بخش وراوی شهرستان مُهر، با نام هفت تنان برگزار می شود. 

به گزارش مُهرستان؛ مجتبی رضویان دبیر یادواره در گفت و گو با این پایگاه خبری گفت: اولین یادواره ۷ شهید سرافراز روستای میرملکی، با نام هفت تنان با سخنرانی حجه الاسلام والمسلمین موسوی و حضور سردار عروج مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، همراه با مداحی و رزمایش از ششم تا نهم آبان ماه سال جاری در این روستا برگزار می شود.

این مقام مسئول تبیین آرمانها و اهداف شهدا برای اقشار مختلف جامعه خصوصا نسل جوان و ارائه سبک زندگی براساس سیره شهدا را از اهداف برگزاری این یادواره عنوان و تصریح کرد: جوانان آینده سازان کشور هستند و اگر در مسیر شهدا حرکت کنند قطعا نظام جمهوری اسلامی و انقلاب بیمه خواهد شد.

عصر مهر: برخی از مسئولین شهرستان مهر و بخش وراوی عصر روز گذشته با حضور در مکان برگزاری یادواره 7 شهید روستای میرملکی از توابع بخش وراوی شهرستان مُهـر، از روند آماده‌سازی این مکان بازدید کردند.

برخی از مسئولین شهرستان مهر و بخش وراوی عصر روز گذشته با حضور در مکان برگزاری یادواره 7 شهید روستای میرملکی از توابع بخش وراوی شهرستان مُهـر، از روند آماده‌سازی این مکان بازدید کردند.

به گزارش عصر مُهـر، سید محمد موسوی فرماندار و حجت‌الاسلام شاکری امام‌جمعه مُهر، رحیمیان رئیس دادگستری شهرستان و سرهنگ رضایی جانشین سپاه مُهـر به همراه جمعی از دیگر مسئولین عصر روز گذشته با حضور در مکان برگزاری یادواره شهدای این روستا، از روند آماده‌سازی این مکان بازدید کردند.

لازم به ذکر است یادواره 7 شهید روستای میرملکی در تاریخ‌های 6، 7، 8 و 9 آبان ماه در محل یادواره شهدا (ورودی روستای میرملکی) برگزار می‌شود.


 

 

 

پایان پیام/224224

{jcomment


s on}

پهلوان هاها، مردی از قبیله عشق است که آوازه اش در کوههای سر به فلک کشیده

پهلوان هاها، مردی از قبیله عشق است که آوازه اش در کوههای سر به فلک کشیده کردستان مانده و در زادگاهش مظلوم و گمنام مانده است.

دیگر کار از تاسف گذشته و باید حرکتی عظیم شروع کرد تا گوشه ای از شهامت کسانی که هم ردیف اسطورهای جنگ و سرداران سربدار و سربازان بی

تکلف ولایت به گوش جهان برسانیم. این کتاب قطره ای است از دریای بیکران خدمات این پهلوان شجاع که سربازانش یادش را با قطرات اشک و بغض فرو

خورده گرامی میدارند…

کتاب پهلوان هاها بصورت قصه های دسته بندی شده و خاطرات بستگان و همسنگرانش و نوشته ها و یادداشت های شهید در صدو شصت صفحه در حال انتشار است…

جمع آوری و مصاحبه دو تن از اهالی پر دغدغه میرملکی به قلم سیدمجتبی هاشمی…
از گرامیداشت سالروز شهادت پاسدار شهید احمد کاظمیان تا رونمایی از طرح بازسازی شده ی شهید محمود کاظمیان

در سومین روز از هفته دفاع مقدس مراسمی جهت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و سالروز شهادت اولین شهید خانواده پاسدار شهید احمد کاظمیان در مسجد جامع روستای میرملکی برگزار شد.

در این مراسم که جمع کثیری از مردم و مسئولان حضور داشتند ابتدا ازاده جانباز سید عیسی علامه به بیان خاطرات دوران اسارت خود پرداخت ، سپس جناب سرهنگ احمد قادری ،از همرزمان شهید کاظمیان ، با بیان خاطراتی از دوران هشت سال دفاع مقدس یاد و خاطره برادران شهید ، احمد و محمود کاظمیان را گرامی و از رشادت های آنان تجلیل نمودند.

photo_2016-09-24_08-56-41

رئیس دادگستری مهر خبرداد: آغاز طرح ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی در دادگستری شهرستان مُهر
رئیس دادگستری مهر از اجرای طرح ابلاغ الکترونیکی اوراق قضایی از سیزدهم شهریورماه در دادگستری شهرستان مُهر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری مُهرستان ؛ حسن رحیمیان با اعلام این خبر به ایلنا گفت: اجرای طرح ابلاغ الکترونیکی یک تحول اساسی در نظام دادرسی و تسریع در رسیدگی ها ایجاد خواهد کرد.

وی بیان کرد: دادرسی الکترونیکی از برنامه‌های اصولی در دستورکار قوه قضاییه بوده و اجرای طرح ابلاغ الکترونیکی در راستای این مهم است.

رحیمیان ادامه داد: بر اساس این طرح همه وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری و اصحاب دعوی و اشخاص حقیقی و حقوقی می بایست با مراجعه به سایت

sakha2.adliran.ir ثبت نام نموده و سپس جهت احراز و تایید هویت و دریافت رمز عبور و شناسه کاربری به واحد ثبت نام ابلاغ الکترونیکی مستقر در دادگستری

شهرستان مراجعه نمایند و سپس اوراق و اخطاریه های مربوط به دادرسی بصورت الکترونیکی به آدرس فرد فرستاده می‌شود و هیچگونه اوراقی بصورت فیزیکی به

وسیله مامورین انتظامی به درب منزل اشخاص ارسال نخواهد شد.

رئیس دادگستری شهرستان مُهر گفت: امر ابلاغ اخطاریه ها و دادنامه ها یکی از چالش های پیش رو قوه قضائیه بوده است که این طرح تاثیر بسزایی در رفع اطاله

دادرسی دارد و تحول بنیادین در این خصوص صورت می پذیرد و همچنین از حجم کار نیروی انتظامی به عنوان ضابط دستگاه قضایی کاسته می شود.

وی در خاتمه گفت: پیشگیری از تخلفات احتمالی در امر ابلاغ و رفع اطاله دادرسی و حفظ کرامت ارباب رجوع و حقوق شهروندان از دیگر مزیت های این طرح است.

برگزاری مراسم سالگرد سردار علی هاها

شهید علی ها ها یکی از سرداران بزرگ است که گمنام مانده است.

سرهنگ قادری فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه شهرستان مهر در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره پاسدار شهید علی ها ها که به مناسبت ۱۸شهریور ماه سالروز

شهادت این شهید عزیز در محل مسجد جامع میرملکی برگزار شد عنوان داشت، شهید علی ها ها یکی از سرداران سپاه در شهرستان های مهر،لامرد ولارستان

است که گمنام مانده است ، باید این شهید عزیز به نسل های آینده معرفی و شناسانده شود تا نوجوانان و جوانان ما بجای الگو گرفتن از بیگانگان از این پهلوان شهید الگو برداری کنند.

سرهنگ قادری در بخش دیگری از سخنان خود به سیره شهدا اشاره کرد و گفت، شهدای ما چه آنان که وصیتنامه داشتن و چه آنان که وصیت نداشتن، حرف و سیره آنان بیش از این نبود که :

در خط امامت و ولایت حرکت کنیم و رعایت حجاب و عفاف نماییم.

ما شهید ندادیم که بی حجابی در جامعه مد باشد، ما شهید دادیم که حجاب حفظ شود.

 

photo_2016-09-09_12-05-53

 

photo_2016-09-09_12-06-01

photo_2016-09-09_12-06-08

photo_2016-09-09_12-06-13

منبع: سایت هفت تنان
http://hafttanan.ir/?p=435

مهندس الیاس شهدوست،رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیر: 16 تعاونی امسال در دیر بوشهر تشکیل شدرئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیر استان بوشهر گفت: از ابتدای سال تاکنون 16 تعاونی در این شهرستان به ثبت رسیده که عمده آن فراگیر وملی است.


به گزارش ایرنا، الیاس شهدوست روز سه شنبه به مناسبت هفته تعاون در دیدار با امام جمعه دیر افزود: از این تعداد 11 تعاونی تولیدی و مابقی به صورت خدماتی فعالیت می کنند.
وی اضافه کرد: 161 نفر عضو تعاونی های تولیدی و 38 نفر عضو تعاونی های خدماتی هستند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: روی آوردن به مشاغلی همچون پرورش ماهی در قفس در اجرای اقتصادی مقاومتی است و در این زمینه تسهیلات خوب و با سود کم برای ایجاد اینگونه مشاغل پرداخت می شود.

وی افزود: با تلاش اداره تعاون و ترغیب سرمایه گذاران علاقه مند در آینده تعاونی های دانش بنیان در شهرستان تشکیل می شود.

امام جمعه دیر نیر در این دیدار گفت: تعاون و همکاری در جامعه به اصل الهی و توصیه ای از جانب خداوند به افراد است تا در نیکی به یکدیگر شریک باشند.

حجت الاسلام سیدعلی حسینی افزود: از رهگذر تشکیل تعاونی ها از سوی مردم و با حمایت دولت بخش زیادی از مشکلات معیشتی افراد برطرف و از سویی کشور در مقابل تحریم های طالمانه دشمنان مقاوم می شود.

وی با تأکید بر لزوم توجه به روستاها یادآور شد: مردم روستا باید به جایگاهی برسند که همچون گذشته بتوانند مایحتاج خود را تامین کنند.

دیر در فاصله 180 کیلومتری جنوب مرکز استان بوشهر قراردارد.مرحله دوم تسطیح محل برگزاری اولین یادواره هفت شهید روستای میرملکی انجام گردید

مرحله دوم تسطیح محل برگزاری اولین یادواره هفت شهید روستای میرملکی به همت کمیته مهندسی و پشتیبانی یادواره و شهرداری وراوی انجام گردید.

همچنین روابط عمومی یادواره خبر داد که به یاری خداوند متعال و شهدای گرانقدر و همت مسئولین و دوستداران شهدا بتوانیم تا قبل از هفته دفاع مقدس عملیات تسطیح زمین را به اتمام برسانیم و فاز دوم یادواره را کلید بزنیم.

یادوراه هفت شهید روستای میرملکی در آبان ماه 1395 برگزار می گردد.

منبع: http://hafttanan.ir/?p=431photo_2016-08-30_20-26-07

photo_2016-08-30_20-25-59

پایگاه مقاومت ثارالله میرملکی با حضور بسیجیان و جوانان،پیاده روی تاکتیکی برگزار کرد(گزارش تصویری)

پایگاه مقاومت ثارالله میرملکی در یک فراخوان پایگاهی با حضور جوانان و بسیجیان فعال روستای میرملکی پیاده روی تاکتیکی شبانه برگزار کرد.

بسیجیان روستای میرملکی در این برنامه ضمن یادگیری دوره ها و آموزش های لازم اقدام به پیاده روی شبانه در اطراف روستا و کوه های مجاور نمودند.

این برنامه با استقبال پرشور جوانان و بسیجیان روستای میرملکی برگزار گردید.
در هفته دولت: افتتاح عملیات زیرسازی و آسفالت معابر در سطح روستای میرملکی+تصاویربا حضور معاون فرماندار و بخشدار وراوی و رییس دفتر نماینده و روسای ادارات و نهادهای شهرستان مهر عملیات زیرسازی و آسفالت

روستای میرملکی افتتاح گردید. این عملیات در دو قسمت شمال و غرب روستا و با همکاری دهیاری و شورای اسلامی و بنیاد

مسکن شهرستان مهر بصورت مشارکتی انجام گردید.

شایان ذکر است جهت انجام این دو پروژه مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از طرف بنیاد مسکن شهرستان مهر تامین اعتبار گردید و

همچنین مبلغ ۵۰ میلیون تومان نیز توسط دهیاری و شورا جهت انجام این دو پروژه هزینه گردیده است.

هنر و حقوق بشردکتر حسن سلامی
دکترای علوم سیاسی دانشگاه سنت ژوزف (قدیس یوسف) لبنان

ساعت چهار و نیم بعد از ظهر هفدهم مرداد 1395 خورشیدی، روز خبرنگار، در خیابان ایرانشهر تهران با جمعی از خبرنگاران از درشکه ی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) پیاده شدیم و با ذهنی روشن و گام هایی آرام به سمت «خانه ی هنرمندان» برای حضور در آیین گشایش نمایشگاه عکس و اسناد تاریخی همکاری سازمان ملل و ایران، به راه افتادیم.

روزی روشن و تابستانی بود و آن جا به جز خبرنگاران، شماری از هنرمندان، عکاسان، دانشجویان، دیپلمات ها و نمایندگان سازمان ملل مانند «عباس عراقچی» معاون ظریف ِ وزیر و «گری لوییس» رییس مرکز اطلاعات همگانی سازمان ملل در تهران دیده می شدند؛ مردان و زنان خوش پوشی که صورت تیغ زده یا آرایش کرده ی برخی از آنان در نور آفتاب می درخشید و صدای شاد آنان به گوش می رسید.

پیرامون ِ خانه ی هنرمندان ایران، بوستان یا پارک وسیعی بود مملو از درختان کهن سال که برگ ها و شاخه هایشان در اثر پرتوهای خورشید و نسیم ملایم عصرگاهی، تکان می خورد و شادی را به قلب و لبخند را به چهره می آورد.

نمایشگاه عکس و اسناد به همت مرکز اطلاعات سازمان ملل در تهران و با مشارکت مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه و همکاری «ایرنا» از 17 تا 24 مرداد، برپا شده بود. در نمایشگاه یاد شده، 70 تابلو، تصاویر و سندهایی از حضور ایران در جامعه ی ملل (نهاد قبل از سازمان ملل) و برگزیده ای از نشست هایی که به تاسیس این سازمان جهانی منجر شد، گردآوری شده بود.

حضور شخصیت های ایرانی هنگام تاسیس سازمان ملل در نشست سانفرانسیسکو، مراسم امضای منشور ملل متحد و اعلامیه  جهانی حقوق بشر و هم چنین رخدادهای مهم تاریخی، سفر هفت دبیرکل سازمان ملل به ایران و گزیده ای از طرح ها یا پروژه های اجرا شده ی این سازمان در کشورمان از جمله موضوع هایی بود که در قالب عکس و سند در نمایشگاه پیش گفته، عرضه و ارایه شده بود و به نحوی خاص، جلب توجه می کرد.

هنگام دیدن نمایشگاه ، آشنایی دیدم که همان برادر ِ شهید محمود صارمی همکار خبرنگارم بود. با همدیگر خوش و بِش کردیم و به اجمال از گذشته و حال و وضع فرهنگی و سیاسی جامعه ی خودمان از جمله مساله ی مهم هنر و حقوق بشر سخن گفتیم.

ورودیِ سالن نمایشِ «خانه ی هنرمندان ایران»، اعلامیه ی جهانی حقوق بشر در قالب دفترچه ای آبی رنگ از طرف مرکز اطلاعات همگانی سازمان ملل، عرضه شده بود که کمتر کسی به آن توجه و مطالعه می کرد. نسخه ای از آن را برداشتم و شروع به خواندن کردم. مقدمه و 30 ماده ی اعلامیه را که با دیده ی باطن خواندم قلبم از شادی و غم لبریز شد؛ شادی از آن رو که هنوز هستند افرادی که حقوق بشر را نشر و تبلیغ می کنند و غم از آن رو که بیشتر مردم و مقام ها و مسوولان کشورها، آن را باور و اجرا نمی کنند.

در ماده نخست آمده که افراد بشر از لحاظ حیثیت و حقوق و در برابر قانون با هم برابرند. در ماده سوم تاکید شده که هرکس، حق آزادی و امنیت شخصی دارد. ماده پنجم می گوید: احدی را نمی توان تحت شکنجه قرار داد. ماده نهم اشاره دارد به این نکته که کسی نباید خودسرانه توقیف یا حبس یا تبعید شود.

هرکس با مساوات کامل حق دارد دعوایش به وسیله دادگاه مستقل و بی طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود (ماده 10). احدی در زندگی خصوصی، امور خانوادگی، اقامت گاه یا مکاتبات خود نباید مورد مداخله های خودسرانه واقع شود و شرافت و اسم و رسمش نباید مورد حمله قرار گیرد (ماده 12) و هر کس حق دارد از آزادی فکر، مذهب و عقیده بهره مند شود (ماده 18).

هیچ کس نباید از اظهار عقیده ی خود، بیم و اضطرابی داشته باشد و فرد باید در کسب اطلاعات و افکار دیگران و اخذ و انتشار آن با تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظه، آزاد باشد. هر کس حق دارد آزادانه مجامع وجمعیت های مسالمت آمیز تشکیل دهد و هیچ فردی را نمی توان به شرکت در اجتماعی، مجبور کرد (ماده 19 و 20).

اقلیتی از «اهل هنر» به معنای اعم یا فراگیر آن شامل: شاعران، نویسندگان، ادیبان، موسیقیدانان، کارگردانان، بازیگران سینما و تیاتر، روزنامه نگاران و خبرنگاران، روشنفکران و دانشجویان، معلمان و استادان، روانشناسان و عارفان که به خودآگاهی رسیده اند و بنیادی ترین آگاهی از وجود، از انسان، جامعه، حکومت و حقوق متقابل آن ها دارند قادرند در قالب های مختلف هنر از حقوق بشر دفاع و آن را نهادینه کنند.

به جز این اقلیت هنرمند که بر ترس خویش غلبه کرده اند، بقیه آدم هایی هستند که «بیشتر وقتشان، صرف گذراندن زندگی شان می شود و آن اندک فرصتی که برایشان به جا می ماند چنان به وحشتشان می اندازد که با هر وسیله ای و ابزاری از پی ِ دفع و کشتن اش بر می آیند» (1).

هدف همه ی کوش وجوش های این آدمیان غیرهنرمند در این دنیا جز رذالت نیست و تمام عمرشان دنبال پول و ثروت و مقام و قدرت و این جور چیزها می روند و اقلیتِ هنرمندان هستند که دست قدرت و ثروت را نمی بوسند.

دوستی می گفت اشخاص هنرمند که با هم آشنا هستند عادت دارند غروب هر روز به ویژه پایان هفته در خانه ی هنرمندان ایران و پارک اطراف آن همدیگر را ملاقات کنند ، از هر دری سخن بگویند و در هوای دلپذیر آن جا، شاد شوند.

30 مرداد 95

 (1). یوهان گوته، رنج های وِرتِر جوان، ترجمه محمود حدادی، تهران، نشر ماهی، 1390، ص19

جوان برومند روستای میرملکی پدیده مسابقات لیگ شهرستان مهر انتخاب شد

جناب آقای علی سلامی به عنوان پدیده مسابقات لیگ شهرستان مهر انتخاب گردید.

جناب آقای علی سلامی دو بار در مسابقات به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب گردید(تیم آبی پوشان)


با آرزروی موفیت های بیشتر در عرصه های ورزشی برای جناب اقای سلامیبرگزاری کارگاه آموزش خانواده در روستای میرملکی


کارگاه آموزش خانواده با محوریت شیوه هاي فرزندپروری و پیشگیری از آسيب های اجتماعی در حسینیه قمربنی هاشم روستای ميرملکي برگزار شد.
به گزارش وراوی سلام در آغاز این کارگاه آموزشي که با همت کمیته پیشگیری از آسيب های اجتماعی روستای ميرملکي و با همکاری واحد امور توسعه پیشگیری بهزیستی شهرستان و مرکز مشاوره روان پويا برگزار گرديد، حسین آقايی رئیس شورای اسلامی روستاي ميرملکي ضمن  تشکر از واحد پیشگیری بهزیستی شهرستان، فعالیت و برنامه هاي کمیته پیشگیری از آسيب های اجتماعی روستای ميرملکي را تشریح نمودند، در ادامه سیدهادی موسوی کارشناس امور توسعه پیشگیری بهزیستی ضمن تشکر از کمیته پیشگیری روستای ميرملکي بابت برگزاری این کارگاه، از حضار خواستار حمایت و همکاری با کمیته مذکور شدند. سپس مهدی شباني مدرس کارگاه و مدیر مرکز مشاوره روان پویا با اشاره به انواع آسيب هاي اجتماعی به ضرورت پیشگیری از آن آسيب ها تاکید نمودند. در ادامه این مدیر مرکز مشاوره شش نوع از سبک های تربیتی مورد استفاده در خانواده های ایرانی به همراه ویژگی های فرزندان تربیت شده در هر کدام از این خانواده ها را مورد بررسی قرار دادند. در پایان مدرس کارگاه به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند
 
 

بازسازی مسجد امام علی (ع) روستای میرملکی به اتمام رسید.


با پیگیریهای بعمل امده عملیات بازسازی و نازک کاری و تعویض فرشهای مسجد امام علی (ع) روستا به اتمام رسید.

هزینه عملیات ذکر شده بوسیله خیراندیش و همچنین اداره اوقاف شهرستان تامین گردید. قابل ذکر است پیگیریها

و عملیات اجرایی این کار توسط آقای حسین رحیمیان که بخشی از هزینه ساخت و ساز این مکان مقدس

نیز توسط ایشان صورت پذیرفته و طی مدت شش ماه این عملیات به اتمام رسیده است.

دکتر رحیمیان دادستان لامرد: بکارگیری نیروهای بومی در صنایع انرژی بر باعث ارتقا امنیت منطقه میشود.دادستان لامرد ضمن تاکید بر لزوم بکارگیری نیروهای بومی منطقه در شرکتهای جدید الورود به شهرستان جهت انجام

فعالیتهای صنعتی, اظهار داشت:حمایت قضایی از سرمایه گذاری های مولد و قانونی به ویژه در صنایع انرژی بر و مجتمع

آلومینیوم لامرد که باعث اشتغال بسیاری از شهروندان این منطقه شود,از اولویت ها و برنامه های اصلی این دادستانی است.

دکتر رحیمیان,دادستان لامرد اضافه نمود که بر اساس آموزه های جرم شناسی و واقعیت های عینی,بیکاری به عنوان یکی از

پیش زمینه های وقوع جرم و نیز آسیب های اجتماعی نظیر طلاق و... محسوب میشود که بکارگیری افراد بومی منطقه در صنایع

مذکور,ضمن کاهش زمینه های بزهکاری و اسیب های اجتماعی,در افزایش سطح امنیتی شهرستان و اصلاح سیمای جنایی

منطقه تاثیر به سزایی خواهد داشت.

دادستان لامرد اضافه نمود:پیمانکاران و کارفرمایان مستقر در سایت انرژی بر در صورت هرگونه مشکل امنیتی یا حقوقی مراتب را جهت پیگیری به این دادستانی اعلام کنند.


تسطیح محل برگزاری اولین یادواره شهدای میرملکی آغاز شد.

به گزارش سایت هفت تنان(یادواره شهدای میرملکی)

با مساعدت شهرداری وراوی تسطیح محل برگزاری اولین یادواره شهدای میرملکی آغاز شد.

کمیته مهندسی و پشتیبانی اولین یادواره شهدای میرملکی فعالیت میدانی خود را در زمینه تسطیح محل یادواره شامل محل سخنرانی، محل غرفه ها، محل رزمایش و پارکینگ آغاز کرد.پیش از این با جلسه و هماهنگی های صورت گرفته با مهندس میرزایی، شهردار وراوی که خود را خادم شهدا ميدانست وی عنوان کرده بود که با تمام امکانات در خدمت شهدا خواهیم بود.

photo_2016-07-10_19-18-50


دور جدید عملیات آسفالت معابر در روستای میرملکی آغاز گردید+ عکس

با پیگیری های بعمل آمده از سوی دهیاری و شورای اسلامی روستا عملیات اسفالت کوچه و معابر روستا در دو محدوده بالای روستا و شمال روستا از امروز شروع گردید.
این عملیات با اعتبار حدودا دویست میلیون تومانی و با متراژ حدودا ۶۵۰۰ متر مربع از محل اعتبارات ملی و دودرصد نفت و گاز توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان مهر انجام می گردد.
به مناسبت هفته قوه قضاییه: دیدار نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی با ریس دادگستری شهرستان مهر

در اولین روز از هفته قوه قضائیه دکتر سید محسن علوی نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی با حضور در دادگستری

با حسن رحیمیان رئیس دادگستری و دادستان شهرستان مهر دیدارنمودند .

در این دیدار که به مناسبت هفته قوه قضائیه صورت گرفت در خصوص لایحه پلیس قضایی، لایحه وکالت، لایحه جامع دهیاری ها و

مسائل منطقه همچون پیگیری عوارض آلایندگی صنایع مستقر در عسلویه و مشکلات نبود بازداشتگاه در شهرستان در راستای

حفظ حقوق متهمین بحث و تبادل نظر شد.رئیس دادگستری شهرستان مهر: الگو قراردادن شهدا در پیشگیری از آسیب های اجتماعی موثر استاعضای ستاد یادواره شهدای روستای میرملکی به مناسبت گرامیداشت هفته‌ی قوه قضائیه و سال روز شهادت شهید بهشتی و یارانش با حضور در دادگستری شهرستان مهر با رحیمیان دیدار کردند.

به گزارش مهرستان به نقل از هفت تنان ؛ در این جلسه جناب آقای مجتبی رضویان،دبیر اولین یادواره شهدای میرملکی ضمن گرامیداشت یاد و نام شهدای هفتم تیر گزارشی از پیشرفت فعالیت های یادواره شهدا که در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد ارائه نمود.

در ادامه رحیمیان ، رئیس دادگستری شهرستان مُهر ،با بیان اینکه برگزاری یادواره شهدا حداقل کاری است که در امتداد راه شهدا می توان انجام داد، ابراز داشت: امروز جامعه نیازمند بازگویی ویژگی های برجسته ی شهدا از قبیل صداقت ، وفاداری ، ازخودگذشتگی و حس انسان دوستی است که در کاهش جرایم اجتماعی تاثیرگذار خواهد بود.

ریاست دادگستری عنوان داشت: یادواره های شهدا در پیشگیری از جرایم و آسیب های اجتماعی موثر است و نقش قابل توجهی در کاهش جرایم خواهد داشت البته به شرط اینکه دست اندر کاران یادواره های شهدا بتوانند آرمان های بلند شهدا به شکل شایسته ای ارائه دهند و پرمحتوا ظاهر شوند.

وی افزود: جوانی که با آرمان های امام و شهدا آشنایی کامل داشته باشد و شهدا را الگوی خود قرار دهد ، در برابر ناهنجاری های اجتماعی بیمه می شود.

رحیمیان در پایان عنوان کرد: دادگستری شهرستان مُهر نیز با تمام توان در این رویداد فرهنگی ارزشمند حضور یافته و مساعدت های لازم را با فعالین این عرصه ی فرهنگی خواهد داشت.


ستاد یادواره شهدای روستای میرملکی

ستاد یادواره شهدای روستای میرملکی
امام‌جمعه شهر مُهر: طرح الحاق نباید به حوزه استحفاظی شهرستان‌مُهر لطمه بزندنماز جمعه این هفته مرکز شهرستان مُهر با حضور جمعیت انبوهی از روزه داران و همچنین مسئولین اداری و قضایی شهرستان مُهر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری مُهرستان ؛ حجت الاسلام شاکری امام‌جمعه شهر مُهر در خطبه‌های این هفته خود ضمن تأکید بر استفاده از ماه مبارک رمضان و به‌ویژه شب‌های قدر ، به بیانات اخیر مقام معظم رهبری اشاره داشته و گفت: رهبری در بیانات اخیرشان نسبت به فیش‌های حقوقی کلان ابراز نگرانی کرده‌اند و فرمودند:”این فیش‌های حقوقی حمله به ارزش‌هاست”.

وی افزود: مردم انقلاب کردند تا آرمان‌های اسلامی برقرار شود و این موضوع خلاف است و باید برخورد قاطع صورت گیرد. رئیس‌جمهور محترم هم در این خصوص اقداماتی کرده‌اند و به معاون اولشان دستور رسیدگی فوری داده‌اند که برخی می‌گفتند شعار است اما اثر عملی هم داشت و مدیرعامل بانک رفاه برکنار شد.

امام‌جمعه شهر مُهر در ادامه روز قدس را روز دفاع از مظلوم دانست و گفت: در روز قدس همه وظیفه‌دارند حضور پیدا کنند و از مظلومان عالم دفاع کنند. حکومت بحرین روحانی آزاده شیخ عیسی قاسم و مدافع حقوق شیعیان بحرین را تحت‌فشار شدید قرار داده است و او را سلب تابعیت کرده است. مردم ساکت نخواهند نشست و بحرین آبستن حواشی سختی خواهد شد.

وی در ادامه ضمن تقدیر از ابتکار دیدارهای عمومی مسئولین با مردم ، گفت: مسئولین حرکتی انقلابی کردند ،دیدار مستقیم مسئولین و مردم می‌تواند بسیاری از مشکلات مردم را حل کند و کار شهرستان را جلو ببرد.

حجت‌الاسلام شاکری امام‌جمعه شهر مُهر در ادامه به مسئله اتصال فارس به دریا اشاره کرد و اظهار داشت: تقسیمات کشوری و مسئله الحاق که قدری هم  بین دو استان فارس و هرمزگان دلخوری پیدا شد ، نباید به حوزه استحفاظی شهرستان مُهرلطمه بزند ، من از منافع شهرستان دفاع خواهم کرد.

وی عنوان کرد: نباید اراضی دامی و مراتع بعضی از روستاهای این شهرستان دستخوش این تغییرات شود و از این شهرستان جدا شود. حلقه‌های چاه‌های گازی متعلق به این شهرستان است و نباید جدا شود.

امام‌جمعه شهر مُهر تصریح کرد: از نماینده عالی دولت در شهرستان، فرماندار جانباز و زحمتکش، این را می‌خواهم که به جد پیگیر باشند ، دهیاران و شوراها به من نامه نوشته‌اند و ابراز نگرانی کرده‌اند. در این شهرستان باید مثل سابق ، اراضی کشاورزی ، مراتع و چاه‌های گازی محفوظ بماند و حتی یک وجب هم نباید کاسته شود.

به گزارش مُهرستان ، ماه‌ها قبل نویسندگان این سایت نسبت به جزئیات اتصال فارس به دریا ابراز نگرانی کرده و خواستار شفافیت بیشتر در این خصوص شده بودند ، پیش‌تر نیز رئیس شورای اسلامی شهر و شهرستان مُهر خواستار شفافیت بیشتر در این خصوص شده بود.

نماز جمعه شهر مُهر 4 تیرماه 95
نماز جمعه شهر مُهر 4 تیرماه 95
نماز جمعه شهر مُهر 4 تیرماه 95
نماز جمعه شهر مُهر 4 تیرماه 95
نماز جمعه شهر مُهر 4 تیرماه 95
نماز جمعه شهر مُهر 4 تیرماه 95
نماز جمعه شهر مُهر 4 تیرماه 95
نماز جمعه شهر مُهر 4 تیرماه 95مرگ بر مُرده !


دکتر حسن سلامی

دکترای علوم سیاسی دانشگاه سنت ژوزف (قدیس یوسف) لبنان
وبلاگ قلمرو سعدی

آسمان پوشیده از ابرهای خاکستری بود. نه باد می وزید و نه ماه می تابید. شب بود. من در اتاق خواب خانه ام که در خاورمیانه است خوابیده بودم؛ خاورمیانه ای که در آن آل الف، آل سین، آل خ، آل صاد و آل ...بر آن حکمرانی می کنند.

همان شب در رویا یکی از این حکمرانان را دیدم. در بیابانی بود. صدای عجز و ناله اش مرا به خود آورد. صدای نفس های آخرین او بود؛ صدایی که وحشتناک تر از آن کسی در عمر خود نمی شنود. به طرفش رفتم و تن اش که به زمین افتاده بود بلند کردم. تن اش نرم بود، مانند پوسته ی توخالی بود. انگار تمام نیروی تن اش را کشیده بودند.

تن سست و بی حالش را برخاک گذاشتم. تنفس اش عادی نبود. نبضش تند تند می زد. تب شدید داشت. اسمش را صدا زدم اما واکنشی در بین نبود. چشم هایش هنوز باز بود اما سرد و بی حالت بود. در اصل چیزی احساس نمی کرد. احساس غریبی نسبت به او داشتم، مثل دست زدن به چیزی میان تهی. یادم نمی آمد او آخرین بار کی خندیده باشد یا لبخند خفیفی به یکی دیگر زده باشد. قیافه اش همیشه گرفته بود.

او در زندگی رحمی به وازده ها نداشت. بدبین و خشن بود. مانع انجام واجبات از جمله حج تمتع می شد. نمی توانست در مقابل لذت انتقام جویی از مخالفانش، مقاومت کند. حاضر بود نیمی از عمر خود را بدهد و کمی و کسی در مورد گناهانش، خطاهایش و رفتارش با منتقدانش حرف نزند. اما آنان سرنوشت شان را دلیرانه تاب آوردند و ترسشان از خستگی و رنج، اندک بود.

هر چه در زندگی این پیرمرد پیش آمده است حاصل افکار، اراده، رفتار و زندگی های پیشین خود اوست. یعنی حتا در کوچک ترین حوادث، تصادفی در کار نیست. بیشتر مردم، اول از او می ترسیدند، بعد از او متنفر شدند و آخر می خواستند او بمیرد. دنیای خاورمیانه ی عربی سرشار از خشونت و چیزهایی است که از آن ها سر در نمی آوریم.

بالای سرمان هر از گاهی برقی می درخشید و پس از چند لحظه رعد از دور می غرید. دقیق تر و نزدیک تر به صورت او نظر انداختم. چانه اش افتاده بود. زورش نمی رسید دهانش را ببندد. چشم هایش نیمه باز بود و من پیش از آن که آن ها را ببندم، لحظه ای در آن ها خیره ماندم. موجودی قابل ترحم بود. زندگی احمقانه و بی نتیجه ی او را از برابر دیده ی خیال گذراندم و دلم گرفت. دلم می خواست بدون اعتراف به همه ی دروغ ها و گناهانش نمیرد.

نفس عمیقی تو داد. مثل جیغ کلاغ پیری فریاد بلندی کشید. دردی که در آن دم احساس کرد، هولناک بود. انگار برقی عظیم در مغز فرسوده اش درخشید و همه چیز در نظرش سیاه تر شد. نفسش بند آمد. به نظرش رسید که از بالای بلندترین برج های خاورمیانه او را به اعماق دوزخ پرتاب کرده اند. همه ی وجودش آتش گرفت. سعی کرد چشم هایش را باز کند اما نتوانست. درمانده دراز کشیده بود. کف ِ آب از لب و لوچه و اشک از گوشه ی چشمانش سرازیر شد. لرزید و مُرد.

من خود هنگامی که در دهه ی 1360 خورشیدی در بیمارستان های شیراز دوره ی امدادگری می گذراندم، مُرده بسیار دیده بودم. در زمان حضورم در جبهه های جنگ در جنوب و غرب ایران نیز با جسدهای عراقی ها روبرو شده ام . نخستین احساسی که دیدن ِ جسدی بی جان در من برمی انگیخت این بود که انسان پس از مرگ چه ناچیز می نماید. در مرده ، وقاری نیست. هر جسد چون اسباب بازی کهنه ای است که بازیگر هستی، او را به دور انداخته است.

دوران زندگی به اصطلاح افتخارآمیز پیرمرد به پایان رسید. خشم و هتاکی های او هم به پایان آمد. اکنون دیگر از آن مجالس و دستور دادن و جنگ و نزاع راه انداختن و با یاران نشستن و سخنرانی کردن و خوردن و نوشیدن و ... خبری نبود. تسلیم مرگ شد اما به گناه ها و خطاها و دروغ هایش اعتراف نکرد و در نهایت در سیاهچال فراموشی دفن شد.

بیدار که شدم سپیده داشت می زد. کش و قوسی به بدنم دادم. چشم هایم را با پشت دست ها مالیدم. به زحمت از بستر بلند شدم. پرده ی اتاق را پس زدم و نگاهی به بیرون انداختم. باد شدید (توفان) تازه شروع شده بود و ابرهای خاکستری رو به سمت شرق هم چنان در آسمان در حرکت بودند. این سخن نغز آن خردمند شرقی (*) را به یاد آوردم که :

«گاهی سرنوشت مانند توفان شنی است در بیابانی که مدام تغییر سمت و جهت می دهد، تو سمت وجهتت را تغییر می دهی اما توفان دنبالت می کند، تو باز می گردی اما توفان با تو میزان می شود. این بازی مدام تکرار می شود، چرا؟ چون این توفان چیزی نیست که دورادور بدمد، چیزی نیست که به تو مربوط نباشد، چیزی است درون تو، این توفان خود توست».

30 خرداد 95

*بند آخر از «هاروکی موراکامی» نویسنده ی معاصر ژاپنی است.

امام جمعه وراوی: حوزه عملیاتی پارسیان کوه را از مردم گرفته و هیچ گونه امکانات رفاهی برای مردم فراهم نکرده است


به گزارش وراوی سلام-  امام جمعه وراوی که در میان خیل نمازگزاران ایراد سخن می کرد ماه رمضان را ماه میهمانی خدا و خود سازی دانست و یکی از مهمترین ویژگی های متقین صداقت و تطابق بین گفتار و عمل دانست  که مهمترین ویژگی آن را پرهیز از گناه در کنار ادعای ایمان دانست.  

حجت الاسلام بحرینی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از فرماندار شهرستان مهر و هیات همراه که  در بین مردم وراوی جهت شنیدن مشکلات آنها حضور یافتند ، ابراز امیدواری کردند که مسئولین تنها شنونده نبوده و همت کنند تا مشکلات مردم برطرف شود.

امام جمعه وراوی در ادامه ضمن انتقاد شدید از شرکت پالایشگاه پارسیان گفتند این شرکت می بایست نقش و مسئولیت خود را در مقابل مردم منطقه ایفا کرده و شانه از بار مسئولیت در قبال آلودگی ایجاد شده و ارزش افزوده خالی نکرده و حق مردم منطقه را پرداخت نماید. ایشان بدهی این شرکت به مردم منطقه از قبل ارزش افزوده نزدیک به 38 میلیارد تومان دانست که تا کنون پرداخت نشده است در صورتی که که در اطراف در جم و عسلویه می بینیم به دلیل این مسئولیت پذیری شرکت های گاز در مناطق آنها تحولات بسیار خوبی از نظر ایجاد رفاهیات و آبادانی شاهد هستیم.

در ادامه امام جمعه وراوی از نقش کمرنگ این شرکت در کارهای فرهنگی در منطقه انتقاد کرده و گفتند این شرکت نباید امور فرهنگی را محدود به پالایشگاه بداند.

حجت الاسلام بحرینی در نهایت ضمن بیان و اهمیت چاه های وراوی در تغذیه این پالایشگاه و برای کشور، گفتند که تنها تفریح مردم این منطقه به دلیل همان نقش کمرنگ این شرکت در ایجاد رفاهیات همین کوه بوده که حوزه عملیاتی پارسیان برای محافظت از چاه های خود این تفریح خدادادی را نیز از مردم سلب کرده است در صورتی که انتظار می رود  اگر امکاناتی را از مردم سلب می نمایند لااقل حداقل امکانات رفاهی نیز برای مردم به وجود آورند.

..کَشک و خرما..


حال ما بی کشک و خرما جا نمی آید رفیق

این شکم بی سُور و پرگو پا نمی آید رفیق

سال ها ما خورده ایم تولَه و تُرشه با خَلِل

مَشک ما بی آب چَک بالا نمی آید رفیق

 

با کُنار و کُور عمر ما گذشته خوب و شاد

بی تَش چُک منقل و گرما نمی آید رفیق

تَنگ مُهر از موسم سرما اگر بی آب ماند

بُنگُر و سدّ ،شاهن و بی تا نمی آیدرفیق

گر نیاید بیخ، هرگز سرنگردد شاد و پُر

چون که فصلی سبزوخوش فردا نمی آید رفیق

از کُهَک از شطّ و صحرایی پر از گلبوته ها

خاطرات خوش به یاد ما نمی آید رفیق

گلّه دار و نرگس و صد باغ لیمو ی اسیر

بهترش در باورم ،دنیا نمی آید رفیق

«راحم»و شعر و غزل های کمی گرمش ،بدان

بی شما یک لحظه تا صحرا نمی آید رفیق

شاعر: جواد رحیمی
وبلاگ: خوشا چاهو

اولین نماز‌جمعه شهرمُهر به امامت حجت‌الاسلام شاکری برگزار شد+ گزارش تصویری

حجت‌الاسلام اصغر شاکری امام‌جمعه جدید شهر مُهر در خطبه دوم نماز عنوان کرد: امام خمینی(ره) با تکیه‌بر اعتقادات مذهبی خود در مقابل نظام شاهنشاهی ۲۵۰۰

ساله ایستاد و فرهنگ مقاومت را تقویت کرد. این مقاومت‌هایی که امروز در سوریه ، لبان ، عراق ، بحرین ، یمن و … می‌بینیم از قیام امام نشئت‌گرفته است.

وی در ادامه سخنان خود ، ضمن گرامیداشت یاد شهدای مدافع حرم ، ابراز داشت: مدافعین حرم با ایثار و ازجان‌گذشتگی خود این فرصت را به ما داده‌اند تا در آرامش و

امنیت زندگی کنیم. ایران امروز به برکت خون شهدا و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری جزیره ثبات و آرامش در منطقه است.

حجت‌الاسلام شاکری بابیان اینکه تریبون نماز جمعه ، مقدس است ، تصریح کرد: تریبون نماز جمعه با هر تریبون دیگری متفاوت است و هر حرفی را نمی‌شود در اینجا

گفت ، در این تریبون باید از حقوق حقه مظلومین در سطح بین‌المللی دفاع شود.دفاع از منافع ملی و دفاع از حقوق شهرستان از دیگر مواردی است که در اینجا باید گفته

شود.
وی در پایان حلول ماه مبارک رمضان را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد مردم متدین شهر مُهر این فرصت را غنیمت شمارند.

لازم به ذکر است طلاب و فضلای مُهری روز قبل با صدور بیانیه‌ای و همچنین از طریق مساجد از آحاد مردم دعوت به حضور پرشور در نماز جمعه این هفته کرده بودند.

اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری
اولین نماز جمعه شهر مُهر به امامت حجت الاسلام شاکری

 

امام جمعه جدید مهر
امام جمعه جدید مهر
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
غبار روبی قبور شهدا
 
غبار روبی قبور شهدا
 
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
 
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
 
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
 
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
 
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
 
معرفی امام جمعه جدید شهر مهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
 
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
شورای اداری شهرستان مُهر
 
ششورای اداری شهرستان مُهرحجت الاسلام اصغر شاکری امام جمعه جدید شهر‌ مُهر معرفی شدجمعه هفته آینده ۱۴خرداد ماه ، حجت الاسلام اصغر شاکری متولد ۱۳۶۳ روستای میرملکی از توابع بخش وراوی شهرستان مُهر به عنوان امام جمعه جدید شهرمُهر معرفی می شود. شاکری پیش از این امام جمعه بندرچارک استان هرمزگان بوده است.

پیش از این حجت الاسلام سید حنان حسینی امام جمعه شهر مهر بوده است.

سفری از میرملکی تا سوئیس ( قسمت اول: مقصد آلمان)

سفر من از روستایی کوچک اما مردمانی بزرگ در جنوب استان فارس از توابع شهرستان مهر

با نام روستای باستانی میرملکی آغاز گردید. روستای با قدمت چندین هزار ساله که امروز

حدود هزار نفر جمعیت دارد.  اما به نسبت جمعیت، این روستا بیشترین میزان افراد تحصیل کرده در

شهرستان های مهر و لامرد دارد . بعد از پذیرش در مقطع دکتری در دانشگاه فردوسی مشهد و پشت سرگذاشتن

امتحان جامع، دانشجویان دانشگاه روزانه که دارای مدرک زبان انگلیسی هستند و از دانشگاه معتبر خارجی

دعوت نامهدریافت نموده اند با هزینه وزارت علوم ایران می توانند جهت پیشرفت در پروژه دکتری از فرصت

مطالعاتی استفاده نمایند. من از دو دانشگاه خارجی دعوت نامه دریافت کردم دانشگاه استرالیا

و دانشگاه آلمان، بر سر دوراهی بزرگی قرار گرفته بودم آیا کشور استرالیا که انگلیسی زبان هست

انتخاب کنم یا کشور آلمان، بالاخره تصمیم به رفتن آلمان شد. تمام تلاشم این بود که زمینه سازی کنم

و مقطع پُست داک در یکی از دانشگاه های آلمان دریافت کنم. حدود یک سال شبانه روزی زبان سخت

آلمانی را در مشهد فرا گرفتم و جهت درخواست ویزای آلمان اقدام کردم و خوشبختانه بعد از 80 روز

انتظار ویزای آلمان به دستم رسید. روزهای سختی پشت درهای سفارت آلمان پشت سرگذاشته

بودم و بعد از اینکه ویزا دریافت کردم بسیار خوشحال بودم. کوله بار سفر را بستم و بعد از خداحافظی

با خانواده و رفقا، سفری علمی، سیاحتی - تفریحی همراه با روزهای خوش و ناخوش آغاز کردم.

استاد آلمانی من بسیار انسان بزرگوار و مسؤلیت پذیری بود و از اینکه با او آلمانی صحبت میکردم

بسیار خرسند بود. یادم هست شب دوم اقامت من در شهر کلن آلمان من را به جشن تولد یکی

از شاگردانش دعوت کرد. در آنجا همه افراد آلمانی بودند و تنها من مهمان خارجی آن جشن بودم.

استادم من را صدا کرد و گفت محسن، زبان آلمانی بهتر هست یا انگلیسی و من میدانستم

که آلمانی ها تاکید زیادی بر روی زبان آلمانی دارند، بلند جواب دادم زبان آلمانی بهتر هست

و در یک لحظه صدای تشویق همه بلند شد. فردا صبح برای اولین بار به دانشگاه کُلن رفتم

با استادم از تمام فضاهای دانشگاه دیدن کردیم و مکان ها برای آشنایی بیشتر من معرفی

می کرد( از کتابخانه، دانشکده ها، سلف دانشگاه، حتی به خاطر من نوع غذای خود را تغییر داد

تا من با انواع غذاهای آلمانی آشنا شوم). تعاملات و فرهنگ معاشرتی ایرانی ها با آنها بسیار

متفاوت است. به یاد دارم شب اول که استادم(آقای دکتر دننبرگ)را دیدم و من را به مهمانی

دعوت کرد به او سلام دادم(گرفتن دست های یکدیگر) و فردای آن روز که او را دیدم دوباره دستم

را دراز کردم و سلام دادم. در یک لحظه استادم متعجب شد. من را نگاه کرد و خنده ای زد و گفت

باید دوباره به شما برای سلام دست بدهم. من خندیدم و گفتم استاد ما در ایران هر نیم ساعت

یکبار هنگام سلام کردن به همدیگر دست می دهیم و در تعاملات روزانه ما ایرانی ها این مرسوم هست.
من و استادم پرفسور پروفسور پیتر دننبرگ در جلوی ساختمان قدیمی جغرافیا دانشگاه کُلن

استادم خندید و گفت حرکت بسیار جالبی هست و این موضوع را نمیدانستم. از ویژگی های مردم آلمان

اینکه مردمی بسیار منظم و قانونمند، اهل کار وتلاش و از مهمترین ویژگی های آنان اینکه در وقت کار

به هیچ وجه در مورد موضوعات روزانه با همکاران صحبت نمی کنند و تمام فکر خود بر روی کار متمرکز می کنند.

کارها به صورت هدفمند و دقیق انجام می دهند و به همان میزان نیز انتظار دارند شما هم

کار خود را به نحو احسنت انجام دهید. صمیمی شدن با آنها بسیار سخت هست ولی اگر نیاز

به کمک داشته باشی تا جایی که بتوانند به شما کمک می کنند. هزینه های زندگی بویژه

مواد غذایی با کشور ایران یکسان می باشد. بسیار کم غذای سرخ کردنی استفاده میکنند

و اغلب غذاهای مورد استفاده آنان غذاهای آب پز و سبزیجات تازه می باشد. روزانه هر آلمانی

دو ساعت ورزش می کند و تقریباً هشتاد درصد مردم جهت حمل و نقل از دوچرخه و مترو استفاده می کنند.

در مدتی که در شهر کُلن زندگی میکردم از جاهای دیدنی آن شهر بویژه کلیسای جامع شهر کلن

که ساخت آن 700 سال به طول انجامیده است بازدید کردم. این کلیسا با ۱۵۷ متر بلندی، دومین

کلیسای بلند در کشور آلمان و سومین در کل جهان محسوب می‌شود.

کلیسای جامع شهر کلن در وسط شهر کلن رودخانه راین می گذرد بر روی این رودخانه پل فولادی قرار دارد که به پل عشاق معروف است. 

ده‌ها هزار زوج عاشق با بستن قفل به نرده‌های این پل، به یکدیگر ابراز عشق می‌کنند.

پل عشاق در مدت اقامتمدر دانشگاه کُلن دو کنفرانس علمی در خصوص پروژه دکتری ارایه دادم و در حال حاضر هر چند وقت

با استادم از طریق ایمیل رابطه علمی و دوستانه ما بر قرار است.

کنفرانس علمیجان سخن اینکه: مهمترین عاملی که امروزه آلمان را به بزرگترین کشور صنعتی جهان تبدیل

کرده است سخت کوشی و قانونمدی آن هاست.

با شروع سال نو میلادی بازارهای کریسمس بسیار زیبا و جالب در شهرهای آلمان کارنوال موزه


نوع معماری و سبک  طراحی ساختمان ها  در شهرهای آلمان(در کنار رودخانه راین)
مقالات دیگر...

 1. جوان برومند روستای میرملکی قهرمان مسابقات موتور کراس کشوری + تصاویر
 2. گفتگوی تفصیلی سپهر فارس با جناب آقای سلامی" مدیریت آموزش و پرورش شهرستان مُهر؛
 3. دهیاری و شورای اسلامی روستای میرملکی: نامه درخواست تأمین آب شیرین(طرح محرم) روستای میرملکی به دفتر نماینده محترم شهرستان های لامرد و مهر در مجلس ارسال گردیده است
 4. پیام تبریک جناب آقای سلامی مدیر محترم آموزش و پرورش شهرستان مُهر به مناسبت روز معلم
 5. برگزاری کلاس های آموزشی بخشداران، دهیاران، ذیحسابان دهیاریهای شهرستانهای مهر و لامرد در شهرستان مهر
 6. مشکلات مخابراتی بخش وراوی بصورت ویژه بررسی شد
 7. دکتر حسن سلامی:زندگی ِ دل (گزارش از زادگاه، زندگی و افکار بایزید بسطامی)
 8. گزارش تصویری از مسابقه اسب سواری جام شهدای روستای میرملکی
 9. برگزاری مسابقات اسب سواری به مناسبت عید نوروز باستانی
 10. در عید 1395 همراه با خانواده از آثار باستانی و جاذبه های گردشگری روستای میرملکی بازدید کنید و لذت ببرید(معرفی جاذبه های گردشگری میرملکی)

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به میرملکی نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

طراحی و اجرا : محسن اسدپور

Template Design:Dima Group